Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Przygotuj się do sezonu narciarskiego

Przygotuj się do sezonu narciarskiego

Wraz z pierwszym śniegiem wiele osób zaczyna przygotowywać się do zimowych wyjazdów w góry. Narty, snowboard, a także trekking cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków. W tym artykule podpowiemy, jak przygotować się do szaleństw na śniegu.

Popracuj nad kondycją

Niezależnie od tego jaki sport zamierzasz uprawiać najważniejsze jest wcześniejsze przygotowanie kondycyjne. Zwłaszcza jeśli na co dzień nie prowadzisz aktywnego trybu życia, tzw. „zaprawa” będzie konieczna, aby na wyjeździe uniknąć kłopotów. Pierwsze ćwiczenia należy wykonywać na ok. 1-1,5 miesiąca przed planowanym wyjazdem. Na początek warto wybrać się po prostu na dłuższy spacer i poćwiczyć trochę poza domem. Świetnym miejscem na takie przygotowanie jest siłownia na powietrzu. Ruch w plenerze powinien trwać od 20 minut w pierwszych dniach, do około 1 godziny tuż przed wyjazdem, a jego intensywność powinna być zmienna. Rozpoczynamy oczywiście od delikatnej rozgrzewki, następnie przechodzimy do bardziej intensywnych ćwiczeń, a w końcowej fazie stopniowo zmniejszamy wysiłek i uspokajamy pracę układu krążeniowo – oddechowego. Podczas treningów warto wykonywać ćwiczenia, które przygotują mięśnie do ruchów, które będą najczęściej powtarzane podczas aktywności na wyjeździe. Oto kilka prostych przykładów:

Poza ćwiczeniami wydolnościowymi i wzmacniającymi warto też popracować nad równowagą oraz rozciągać mięśnie. Jeśli jesteś amatorem narciarstwa lub jazdy na desce, to przyda się też trening bezpiecznego upadania. Dzięki odpowiedniej aktywności poprawisz swoją wydolność i będziesz mógł więcej czasu spędzić na stoku nie czując zmęczenia. Ćwiczenia zmniejszają też ryzyko urazów podczas jazdy na nartach, snowboardzie, czy pieszych wycieczek po górskich szlakach. Aby dobrze się przygotować warto skorzystać z zajęć prowadzonych przez profesjonalistów np. trenerów personalnych i fizjoterapeutów.

Dobierz odpowiedni strój i sprzęt

Aktywność ruchowa zimą wymaga odpowiedniego ubrania oraz obuwia. Poszczególne części garderoby powinny być przede wszystkim wykonane z materiałów dostosowanych do uprawiana sportu zimą. Bardzo ważne jest ubieranie bielizny termicznej, która odprowadza wilgoć na zewnątrz, a przez to zwiększa komfort i ogranicza możliwość tzw. „przewiania”. Kolejne warstwy odzieży muszą być dostosowane do danej dyscypliny, aby zapewniały wygodę i bezpieczeństwo. Jeśli planujemy szaleństwa na stokach, to bardzo ważny jest też dobór odpowiedniego rozmiaru i rodzaju obuwia oraz wielkości deski, bądź nart. Warto w tej kwestii poradzić się specjalistów z branży. Warto też zainwestować w odpowiedni kask oraz gogle.

Jeśli natomiast planujesz zimowe wędrówki po górach, to koniecznie wyposaż się w wygodne, ciepłe i wodoodporne buty. Pamiętaj, że w górskim obuwiu bardzo ważna jest podeszwa, która ułatwia wspinanie się i pomaga zachować równowagę.  Na pewno przydadzą się też stuptuty oraz kurtka, która ochroni przed wiatrem, zimnem i opadami. Przed wyjazdem zorientuj się, jakie warunki będą panować na trasach i zaopatrz się w raki lub rakiety śnieżne. Jeśli w górach leży dużo śniegu to zabierz też okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.

Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Ci dobrze przygotować się do zimowego wypoczynku.  Zachęcamy do podzielenia się tymi informacjami ze znajomymi oraz rodziną, aby wszyscy bezpiecznie i z przyjemnością korzystali z uroków białego szaleństwa. Jeśli znasz jeszcze inne dobre rady, które mogą przydać się naszym czytelnikom, to zostaw komentarz pod tym wpisem.

 

Umów się na trening z fizjoterapeutą,

który dobrze przygotuje Cię do sezonu narciarskiego!

MobileMed.pl +48 544 44 00 00, +48 604 999 555

http://www.mobilemed.pl/kontakt-mobilemed/

 

error: Treść jest chroniona !!