Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Biegiem po zdrowie – najważniejsze zasady biegania

Biegiem po zdrowie – najważniejsze zasady biegania

Dziś na naszym blogu kontynuujemy temat biegania. Ostatnio zachęcaliśmy Państwa do podjęcia wyzwania i rozpoczęcia treningów, dzisiaj przedstawimy porcję wiedzy teoretycznej na temat tego sportu oraz możliwości treningowych, na początek warto poznać zasady biegania. Zachęcamy do lektury!

Bieg jest naturalną formą ruchu, to znaczy taką, której nikt nie musi się uczyć. Z fizjologicznego punktu widzenia bieg jest najkorzystniejszą i najbardziej wszechstronną formą rekreacji, ponieważ angażuje do pracy cały organizm i wszystkie jego układy. Podczas biegu serce i płuca zmuszone są do zwiększonego wysiłku, wentylacja płuc ulega poprawie, mechanizmy metaboliczne (np. przemiana materii) zostają usprawnione, zaopatrzenie organizmu w tlen ulega zwiększeniu, a mięśnie i układ kostny zostają wzmocnione.

Proste zasady dotyczące biegania

Skuteczność zdrowego treningu biegowego zależy od prawidłowego ułożenia programu treningowego. Układając swój tygodniowy czy miesięczny plan, powinniśmy zawrzeć w nim informacje o odległości, częstotliwości oraz intensywności biegu danego dnia. Warto tak ułożyć plan, aby bieg długodystansowy przeplatał się z treningiem intensywniejszym, a na krótszym dystansie, można również zaplanować częstotliwość biegów w ciągu tygodnia. Zastosowanie się do prostych zasad sprawi, że bieganie będzie o wiele efektywniejsze.

Jak intensywnie możesz biegać?

W zależności od intensywności tętna bieg można podzielić na co najmniej cztery zakresy. Trucht jest to swobodny bieg, forma ruchu znajdująca się pomiędzy szybkim marszem a biegiem. Bieg lekki to dalej forma swobodnego biegu, ale krok jest znacznie dłuższy niż w przypadku truchtu. Kolejne dwa poziomy intensywności biegu to: bieg szybki oraz bieg bardzo szybki (sprint), które w treningu rekreacyjnym są wykorzystywane rzadziej.

Co ciekawe, zarówno systematyczne truchtanie, jak i biegi lekkie wyraźnie poprawiają nasze możliwości podczas bardzo szybkiego biegu na krótkich dystansach. Potwierdzi to każdy biegacz, który rano śpieszy się na autobus – po sprincie na przystanek zadyszka jest wyraźnie mniejsza w porównaniu do tej z czasów, kiedy nie biegał systematycznie.

Kilka słów o metodach zalecanych w amatorskim treningu biegowym

Zawodowi biegacze podczas swoich treningów wykorzystują szereg metod pozwalających na zwiększenie szybkości, intensywności oraz dystansu biegu. Wiele z nich możesz z powodzeniem zastosować w amatorskim treningu biegowym. Nawet jeśli nie zależy Ci na osiąganiu wyników i biegasz wyłącznie dla własnej przyjemności, to wprowadzenie przedstawionych poniżej zasad biegania urozmaici i uatrakcyjni Twój trening – sprawdź, jak należy biegać:

[arrow_list_one]

[/arrow_list_one]

Na zakończenie chcielibyśmy jeszcze wspomnieć o kilku ważnych wskazówkach dotyczących biegowego treningu zdrowotnego:

[arrow_list_one]

[/arrow_list_one]

error: Treść jest chroniona !!