Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Poznaj 7 powodów dlaczego boli Cię głowa

Poznaj 7 powodów dlaczego boli Cię głowa

ból głowy

Każdy kto kiedykolwiek odczuwał ból głowy wie, że bywa on nie do zniesienia. Ból głowy, jak każda reakcja naszego organizmu, ma swoją przyczynę. Czasami jest ona oczywista i stosunkowo łatwa do wyeliminowania. Niekiedy diagnostyka wymaga czasu i pewnej cierpliwości ze strony chorego. Przedstawiamy dzisiaj najczęstsze przyczyny bólu głowy.

 

1.Ból głowy związany z dysfunkcją kręgosłupa szyjnego

Bóle głowy często towarzyszą zmianom zwyrodnieniowym w odcinku szyjnym kręgosłupa, dyskopatii szyjnej, problemom z napięciem mięśni otaczających odcinek szyjny. Może być objawem pourazowym dla odcinka szyjnego kręgosłupa. Fizjoterapeuta po przeprowadzeniu wywiadu i dokładnym badaniu może sklasyfikować Państwa ból głowy jako ten związany ze zmianami w kręgosłupie szyjnym i podjąć odpowiednią i efektywną rehabilitację. Jeśli ból głowy, z którym walczycie Państwo od lat nie reaguje na środki przeciwbólowe, zmianę diety, zmianę sposobu życia (np. dłuższy sen, większa aktywność ruchowa, więcej odpoczynku) warto udać się do fizjoterapeuty i sprawdzić, czy nie jest on spowodowany problemem z odcinkiem szyjnym kręgosłupa.

Zapisz się na rehabilitację

 

2.Migrenowy ból głowy

Migrena jest silnym, napadowym bólem głowy. Dane statystyczne mówią, że dotyka od 10 do 16% populacji na świecie. Migrenowy ból głowy zlokalizowany jest najczęściej po jednej stronie głowy. Towarzyszą mu zaburzenia widzenia i światłowstręt, nudności oraz wymioty. Migrena może trwać od kilku godzin nawet do trzech dni. Na ten rodzaj bólu głowy cierpią głównie ludzie mieszkający w krajach rozwiniętych Znacznie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Uważa się też, że ma podłoże genetyczne. Ataki migreny pojawiają się niespodziewanie, z różną częstotliwością.

Na migrenowe bóle głowy również można szukać skutecznej pomocy u fizjoterapeuty. Zapraszamy do kontaktu.

 

Zapisz się na rehabilitację

3. Napięciowy ból głowyból głowy

To ból związany ze stresem. Charakterystyczne jest to, że pojawia się najczęściej nie w trakcje trwania sytuacji stresowej ale po jej zakończeniu, kiedy już adrenalina opada i teoretycznie możemy się odprężyć. Ból ten zlokalizowany jest najczęściej w okolicy skroniowej i może promieniować do tyłu głowy. Pacjenci określają go jako tępy, drażniący ból. Niektórzy mówią o uczuciu obręczy zaciskającej się na głowie. Stres wpływa na napięcie mięśni, to z kolei ma wpływ na ucisk na naczynia krwionośne i ilość krwi, która dopływa do mózgu. W mięśniach znajdują się tzw. punkty spustowe. Ich aktywność i związane z tym promieniowanie bólu mogą również powodować ból promieniujący do głowy.

Problem z nieprawidłowym napięciem mięśni, a także z promieniowaniem bólu z punktów spustowych to domena fizjoterapii. Dlatego, jeśli cierpisz na tego typu bóle głowy nie wahaj się i już dziś zgłoś się do jednego z fizjoterapeutów pracujących w MobileMed.

 

Zapisz się na rehabilitację

4. Ból głowy związany z nadciśnieniem tętniczym

Ból głowy związany z nadciśnieniem tętniczym jest szczególnie niebezpieczny. Pojawia się zwykle, kiedy ciśnienie przekracza określoną granicę. Zazwyczaj ból związany z nadciśnieniem zlokalizowany jest z tyłu głowy, bywa pulsujący, niekiedy towarzyszą mu szumy uszne, może towarzyszyć mu uczucie ucisku w głowie.

Nieleczone nadciśnienie tętnicze może mieć wiele niekorzystnych dla Twojego zdrowia następstw, w tym przede wszystkim udar mózgu.

Głowa nie powinna boleć, o ile pacjent regularnie przyjmuje leki regulujące ciśnienie krwi. Jeśli jednak, pomimo przyjęcia leku, ból wciąż się utrzymuje i ciśnienie nie spada to warto jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

 

Dowiedz się więcej o nadciśnieniu tętniczym. Poznaj alternatywę dla tabletki.

5. Ból głowy związany z chorobami zatok

Ten typ bólu określany jest przez pacjentów jako tępy ból. Zlokalizowany jest zwykle w okolicy czołowej i, co charakterystyczne, nasila się przy pochylaniu głowy do przodu. Oczywiście towarzyszy mu nieżyt nosa oraz katar. Oprócz zapalenia zatok może pojawić się również w przypadku nieżytu nosa spowodowanego alergią.

6. Poalkoholowy ból głowy (kac)

Jeden z najczęściej rozpoznawanych bólów głowy. Jego przyczyna jest najłatwiejsza do zdiagnozowania  to zbyt duża dawka alkoholu we krwi wypita najczęściej poprzedniego dnia. Pomimo wielu „skutecznych” leków na kaca, najczęściej trzeba go po prostu przeczekać. Jedynym skutecznym lekarstwem na tego typu ból jest powstrzymanie się od alkoholu.

7. Ból głowy związany z inną chorobą

Ból głowy może być spowodowany innymi procesami chorobowymi toczącymi się w naszym organiźmie. Może być objawem specyficznym zwykle towarzyszącym danej chorobie, ale może tez stanowić objaw niespecyficzny, trudny do powiązania z daną jednostką chorobową. Niektóre z chorób, którym towarzyszy ból głowy to: guz mózgu, tętniaki, zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych, ale tez tak prozaiczne choroby jak grypa czy przeziębienie. Może być również objawem niekorygowanych wad wzroku czy zatrucia substancją toksyczną.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat bólu głowy? Przeczytaj nasz wpis: Ból głowy? Pomoże fizjoterapeuta! 

error: Treść jest chroniona !!