Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Co z tym WF?

Co z tym WF?

WF

Nieuchronnie zbliża się pierwszy września a z nim początek roku szkolnego. Rodzice przygotowując wyprawkę szkolną myślą też o kupnie stroju sportowego  i odpowiedniego obuwia na lekcje WF. Niestety coraz większa liczba dzieci i młodzieży niechętnie uczestniczy w zajęciach z wychowania fizycznego (WF). Nauczyciele podkreślają,
że zwolnienia lekarskie są codziennością.

kolaż_rodzina_sport__105391325a2

Dzieci i młodzież często nie zdają sobie sprawy z tego jak ważna jest aktywność fizyczna w czasie WF w młodym wieku, a kolejne okrążenie boiska czy następny konkurs rzutów do kosza uważają za zbyt duży wysiłek przed klasówka z matematyki czy języka polskiego. Dlatego to rodzic powinien mieć świadomość jak istotny jest dla jego pociechy ruch i te kilka godzin zajęć wychowania fizycznego w tygodniu nauki.

Naukowcy podkreślają, że WF w wieku szkolnym sprzyja prawidłowemu rozwojowi układu mięśniowo – szkieletowego, trenuje układ krążenia i układ oddechowy, warunkuje tez zachowanie prawidłowej masy ciała,
oraz sprzyja treningowi układu nerwowego (koordynacja i rytmiczność ruchów, trening równowagi i płynności ruchu).

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podkreśla znaczenie aktywności fizycznej w zapobieganiu wielu chorobom przewlekłym. WHO przygotowała szczegółowe zalecenia dotyczące związków pomiędzy częstotliwością, czasem trwania, intensywnością, rodzajem i całkowitą ilością aktywności fizycznej niezbędnej dla utrzymania zdrowia.

Dzieci w wieku 5-17 lat.

  1. Dla dzieci w wieku 5-17 lat zalecany poziom aktywności fizycznej dla zachowania zdrowia powinien obejmować co najmniej 60 minut ćwiczeń dziennie o intensywności od umiarkowanej (na poziomie 5-6 w skali od 0 do 10) do energicznej (na poziomie 7-8 w skali od 0 do 10).
  2. Dawka aktywności fizycznej przewyższająca 60 minut dziennie zapewnia dodatkowe korzyści zdrowotne. Większość codziennej aktywności  fizycznej powinny stanowić wysiłki aerobowe (wytrzymałościowe).
  3. Do tego powinno się włączyć  wysiłki energiczne oraz  co najmniej 3 razy w tygodniu ćwiczenia wzmacniające mięśnie i kości.

Dla dzieci w tej grupie wiekowej aktywność fizyczna obejmuje gry, zabawy, sport, rekreację, zajęcia wychowania fizycznego, zaplanowane ćwiczenia w kontekście rodziny, szkoły i działalności społecznej.

 

Poprzez udział w zajęciach fizycznych dzieci rozwijają się społecznie i socjalnie, np. grając w gry zespołowe mogą nauczyć się pracy w grupie, wygrywając zawody czy konkurencje indywidualne zdobyć pewność siebie i poczucie własnej wartości.

Kolejnym ważnym aspektem oprócz korzyści doraźnych udziału w lekcjach wychowania fizycznego są  następstwa jakie ćwiczący uczniowie mogą osiągnąć w przyszłości. Kobiety częściej niż mężczyźni narażone są na wystąpienie
u nich osteoporozy, udowodniono, że wczesna aktywność fizyczna która wywołuje ładunki elektryczne w kościach, oraz podczas której dochodzi do zgniatania kości i ich naprężenia ma wpływ na prawidłowy rozwój  maksymalnej masy kostnej. Osteoporoza jest choroba powodująca ubytki masy kostnej, jednym z działań profilaktycznych zapobiegających rozwojowi choroby jest właśnie wczesna aktywność fizyczna młodych  dziewcząt i kobiet do 21- 22 roku życia. Na prawidłową budowę kości mogą mieć wpływ ćwiczenia takie jak różnorodne podskoki, biegi i udział
w grach zespołowych jak koszykówka, siatkówka, czy piłka ręczna.

Zaszczepienie systematycznego i czynnego  udziału w zajęciach sportowych (a nie z ławki pod ścianą) zaprocentuje potrzebą aktywności w wieku dorosłym i starszym kiedy to aktywność fizyczna również jest potrzebna a niekiedy konieczna. Bo przecież w myśl przysłowia czym skorupka za młodu nasiąknie… nauczone prozdrowotnych zachowań dziecko rzadziej w wieku dorosłym sięgnie po używki czy niezdrowe jedzenie, a częściej zdecyduje się na wycieczkę rowerową czy rolki z rodziną.

Dlatego też bądźmy mądrymi i rozważnymi rodzicami, zastanówmy się pięć razy zanim staniemy w kolejce
po zwolnienie lekarskie dla swojej pociechy, bo często przyzwalając na wydawałoby się niewielkie lenistwo możemy przyczynić się do problemów którym można było zapobiec.

error: Treść jest chroniona !!