Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Czy wiesz do czego jest Ci potrzebne czucie głębokie?

Czy wiesz do czego jest Ci potrzebne czucie głębokie?

Czy zastanawiałeś się kiedyś jak to się dzieje, że trafiasz z łyżką zupy prosto do ust i nie ląduje ona na nowych spodniach? Albo jaki mechanizm odpowiedzialny jest za to, że stawiasz stopę dokładnie z taką siłą, jakiej potrzebujesz, a nie uderzasz nią o ziemię? Czy próbowałeś kiedyś zamknąć oczy i dotknąć palcem do nosa? Skąd Twoja ręka „wie” gdzie jest nos? Przecież go nie widzi?

Czucie głębokie (propriocepcja) – czym ono jest?

Za opisane powyżej mechanizmy jest odpowiedzialne czucie głębokie, inaczej zwane propricepcją lub kinestezją. „Zmysł” czucia głębokiego odpowiada za ułożenie poszczególnych części ciała w przestrzeni. Obrazowo mówiąc to dzięki czuciu głębokiemu podczas chodzenia, biegania, podskoków, wchodzenia po drabinie czy podczas gry w piłkę lub jazdy na łyżwach każda z części ciała zna swoje miejsce i ułożenie w przestrzeni. Można śmiało powiedzieć że dzięki propriocepcji nasze kończyny przemieszczają się podczas każdego ruchu dokładnie w kierunku który sobie zamierzymy.

Zmysł czucia kojarzy się zazwyczaj z dotykiem, odczuwaniem ciepła, zimna, różnych powierzchni. Receptory (komórki odpowiedzialne za odbiór wrażeń dotykowych) znajdują się w skórze i tkance podskórnej. Inaczej jest z receptorami czucia głębokiego – zlokalizowane są we włókienkach mięśniowych, ścięgnach, więzadłach i i torebkach stawowych. Odbierany z nich bodziec czuciowy, mówiący o wzajemnym położeniu wobec siebie części ciała w przestrzeni, przesyłany jest do ośrodków odbiorczych w mózgu i tam przetwarzany. Podstawowa informacja dostarczana do mózgu to ta, o tonusie mięśniowym (czyli napięciu) podczas ruchu mięśnia oraz o zmianach ciśnienia wewnątrzstawowego, wytwarzanych podczas jego przemieszczania się.

Czy wiesz do czego jest Ci potrzebne czucie głębokie?

Prawidłowe czucie głębokie gwarantuje doskonałą koordynację ruchów – jeśli próbowałeś kiedyś kreślić koła jedną ręka do przodu, a druga do tyłu i pojawiał się problem – to znaczy że musisz poćwiczyć czucie głębokie. Chociaż badania na temat kinestezji obecne są w medycynie dopiero od początków XX wieku to już wiadomo, że zmysł ten jest szczególnie przydatny u sportowców – tak amatorów jaki i zawodowców. Włączenie do treningu ćwiczeń propriocepcji wpływa wyraźnie na poprawę osiąganych wyników.

Ćwiczenia czucia głębokiego są jednymi z podstawowych u pacjentów z urazami kończyn dolnych. Podczas urazu dochodzi do uszkodzenia zakończeń nerwowych. Upośledzony zostaje przekaz informacji z uszkodzonej tkanki. Im szybciej rozpocznie się trening kinestezji tym sprawniej i szybciej będzie przebiegał proces powrotu do zdrowia. Trening ten ma za zadanie odbudowę utraconej funkcji receptorów bądź wytworzenie mechanizmów pozwalający innym strukturom przejąć funkcje proprioceptorów.

Mówiąc obrazowo kinestezję ćwiczy się aby wróciła „pewność” nogi podczas chodu, biegu czy podskoków, aby zniwelować uczucie niepewności i osłabienia nogi.
Zapisz się na rehabilitację

Zatem jak ćwiczyć? Każdy z nas słyszał o ćwiczeniach równoważnych na platformach czy ćwiczeniach na piłce – wytrącone z równowagi ciało znajdujące się na nierównym podłożu musi uruchomić wiele grup mięśniowych aby wrócić do „bezpiecznej” pozycji. Doskonałym treningiem kinestezji jest marsz na boso po piasku – każdy wie ile skupienia wymaga utrzymanie równowagi. Propriocepcję rozwijają też ćwiczenia z zamkniętymi oczami np.: stanie na jednej nodze, przysiady, czy dotykanie na zmianę palcem wskazującym do nosa również ćwiczą propriocepcję.
Zapisz się na trening medyczny

Poznaj jeden z treningów wykorzystujących czucie głębokie. Kalistenika

Dowiedz się czym jest idea core stability exercise.

error: Treść jest chroniona !!