MobileMed - Rehabilitacja i fizjoterapia z dojazdem

Wizyty w godzinach : 7:30 - 20:00
Kontakt : + 48 604 999 555

Dyskopatia, choroba krążka międzykręgowego cz. 2

Dyskopatia, choroba krążka międzykręgowego cz. 2

Dyskopatia choroba krążka międzykręgowego cz. 2 – definicje, możliwości leczenia i rehabilitacji

Kontynuując temat związany z problemem dyskopatii, warto zacząć do przybliżenia kilku podstawowych definicji jednych bardziej medycznych innych mniej, używanych często zarówno wśród pacjentów jak i lekarzy,
i fizjoterapeutów podczas rozmów dotyczących dyskopatii.

   • Przepuklina kręgosłupa (Wypadający dysk) – jest to patologiczny stan uszkodzenia krążka międzykręgowego, dochodzi w nim do przerwania pierścienia włóknistego, przez który substancja galaretowata jądra miażdżystego wydostaje się do wnętrza kanału kręgowego, tworząc tzw. przepuklinę. W zależności od jej rozmiaru może ona powodować ucisk na rdzeń kręgowy, otaczające go opony bądź odchodzące od rdzenia kręgowego nerwy.
   • Rwa kulszowa (ischialgia) – jest to zespół objawów (np. promieniujący ból, pieczenie, parestezje) powstających podczas ucisku przez przepuklinę krążka międzykręgowego nerwów rdzeniowych od poziomu L4 do L5 lub S1. Nerwy te tworzą jeden z nerwów zaopatrujących kończynę dolną – nerw kulszowy. Objawy patologiczne rwy kulszowej mogą również pochodzić
    od ucisku na nerw kulszowy na jego przebiegu – np. poprzez napięte mięśnie (zespół mięśnia gruszkowatego), czy krwiak.
   • Rwa ramienna – jest to korzeniowy zespół bólowy związany ze zmianami zwyrodnieniowymi
    w obrębie kręgosłupa szyjnego. Głównym objawem jest ból promieniujący do kończyny górnej (głównie ramienia), ból może też promieniować do głowy, klatki piersiowej i okolicy międzyłopatkowej.
   • Lumbago – jest to ból okolicy lędźwiowej kręgosłupa, może być on spowodowany różnorodnymi przyczynami, od patologii związanej ze zmianami zwyrodnieniowymi dysku międzykręgowego, poprzez zmiany osteoporotyczne kręgów po chorobę nowotworową czy ból przeciążeniowy.
   • Zapalenie korzonków – jest to dysfunkcja chorobowa (zespół korzeniowy) spowodowana uszkodzeniem korzeni nerwowych odchodzących od rdzenia kręgowego. Dominującym objawem jest ból, może on występować zarówno w okolicy kręgosłupa szyjnego, jak i lędźwiowego, choć
    w potocznej mowie zwykło się używać nazwy zapalenie korzonków do określenia bólu okolicy lędźwiowo – krzyżowej. Oprócz bólu mogą pojawić się również dolegliwości takie jak: mrowienie, parestezje, pieczenie czy drętwienie. Zwykle dysfunkcja spowodowana jest mechanicznym uciskiem na korzeń nerwowy.

 

Dyskopatia – choroba krążka międzykręgowego

Dyskopatia jest jedną z najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa. Najczęściej dotyka osoby w wieku od 30 do 50 roku życia. Ze względu na fakt, iż prawie każdy kiedyś odczuwał ból w kręgosłupie, początki choroby bywają przez pacjentów ignorowane, co znacznie przyśpiesza jej niekontrolowany rozwój. Tak jak w większości jednostek chorobowych, bardzo istotne jest jednak odpowiednio wczesne wykrycie problemów degeneracyjnych krążka międzykręgowego oraz wcześnie podjęte działania rehabilitacyjne, pozwalające zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować wystąpienie następnych ataków bólu. Jeżeli jednak proces diagnozy i wizyta u specjalisty przeciągną się w czasie, niegroźny ból kręgosłupa może przerodzić się przewlekłą chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa.

 

 

Jakie są etapy zaawansowania zmian zwyrodnieniowych krążka międzykręgowego

W zależności od stopnia rozerwania pierścienia włóknistego oraz ilości substancji galaretowatej wydostającej się do kanału kręgowego, zostały wyróżnione trzy etapy chorobowe uwidaczniane podczas badań obrazowych. Są to:

a)      wypuklina krążka międzykręgowego
b)      przepuklina krążka międzykręgowego
c)      sekwestracja krążka międzykręgowego

Jakie są objawy dyskopatii?

   • Miejscowy ból odcinkowy kręgosłupa, w którym doszło do powstania zmian zwyrodnieniowych krążka międzykręgowego.
   • Ból promieniujący wzdłuż przebiegu włókien nerwowych kończyny górnej lub dolnej.
   • Zaburzenia czucia powierzchownego (uczucie pieczenia, swędzenia, drętwienia, mrowienia)
   • Zmniejszenie lub całkowite zniesienie (porażenie) siły mięśniowej mięśni unerwianych przez dany korzeń nerwowy.
   • Zaniki mięśniowe porażonych mięśni.
   • Osłabienie odruchów ścięgnistych, np. ze ścięgna Achillesa, kolanowego, czy ścięgna mięśnia dwugłowego.
   • Dodatni wynik testów napięciowych – zwiększone objawy bólowe występujące podczas wykonywania specjalnych testów powodujących rozciąganie (drażnienie) uciśniętych nerwów rdzeniowych

 

Jakie są sposoby diagnozy dyskopatii?

Dyskopatia diagnozowana jest na podstawie badań obrazowych uwidaczniających zmiany w budowie krążków miedzykręgowych. Najpowszechniejszym i najczęściej stosowanym badaniem jest wykonanie zdjęcia RTG w projekcji przednio tylnej i bocznej, w celu bardziej szczegółowej diagnozy i lokalizacji zmian, przepukliny uwidaczniane są
na obrazach z tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego.

Jakie są możliwości leczenia dyskopatii?

Metody leczenia dyskopatii dzielone są na dwa rodzaje: zachowawcze oraz operacyjne.

Do metod zachowawczych zaliczana jest farmakoterapia, fizykoterapia, terapia manualna oraz kinezyterapia.

Drugim sposobem leczenia dyskopatii jest leczenie operacyjne. Najpoważniejszym kryterium zakwalifikowania pacjenta z dyskopatią do leczenia operacyjnego jest powstanie u niego znacznych deficytów neurologicznych
(np. opadająca stopa uniemożliwiająca prawidłowy chód).

Na czym polega skuteczność metody McKenzi w leczeniu dyskopatii?

Fizjoterapeutyczna metoda pracy, stworzona przez fizjoterapeutę Robina McKenziego, adresowana jest głównie
do pacjentów z bólami pochodzenia dyskowego, jej podstawowymi atutami są precyzyjne badanie pozwalające dokładnie zlokalizować problem pacjenta, ściśle określone techniki pracy z pacjentem oraz nacisk na edukację zdrowotną pacjenta w celu przeciwdziałania nawrotom incydentów dyskowych.

Dodatkowo fizjoterapeuta wraz z pacjentem opracowuje plan ćwiczeń oraz wypracowuje bezpieczne i zgodne
z prawidłową mechaniką pracy kręgosłupa wykonywanie czynności dnia codziennego, takich jak np. podnoszenie dziecka z łóżeczka, odpowiednie wstawanie z łóżka, podnoszenie ciężarów czy wiązanie obuwia w odpowiedniej pozycji, dzięki którym to umiejętnościom pacjenci zmniejszają ryzyko powrotu bólu w przyszłości.

Na czym polegają operacyjne metody leczenia dyskopatii?

Jedną z najczęściej stosowanych metod leczenia operacyjnego dyskopatii jest zabieg dyscektomii. Jest to mało inwazyjna procedura operacyjna, polegająca na usunięciu ze światła kanału kręgowego wypadniętych i uciskających na struktury układu nerwowego mas krążka międzykręgowego.

Zamów wizytę