Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Dziecko potrzebuje ruchu!

Dziecko potrzebuje ruchu!

Jednym z najbardziej dotkliwych problemów społecznych w historii ludzkości był głód. Do czasów rewolucji przemysłowej i okresu po niej, kiedy to dostęp do żywności stawał się co raz bardziej powszechny. Powszechny do tego stopnia, że w XXIw. zaowocował powstaniem nowego problemu – otyłości, która aktualnie – już w randze problemu globalnego – jest przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) nazywana ogólnoświatową epidemią.

Powyższy cytat zaczerpnęliśmy z artykułu o otyłości zamieszczonego na naszym siostrzanym blogu – Corporate Wellness. Zwraca on uwagę, że choroba (bo śmiało możemy użyć takiego sformułowania w kontekście otyłości) nie dotyczy już tylko słynących ze złej diety Amerykanów ale osiągnęła skalę epidemiologiczną. Niestety, wtargnęła też do Polski. Zatrważające jest to, że otyłość coraz częściej dotyka najmłodszych. Niewłaściwa dieta i brak aktywności fizycznej sprawiają, że już co piąte dziecko w kraju ma nadwagę. Głośno o tym w mediach, głośno w szkole. Ba! O problemie mówi się już w ramach akcji społecznych. (Jesteśmy na bieżąco, bo podróżując komunikacją miejską w stolicy natykamy się co i rusz na kampanię dotyczącą otyłości wśród dzieci.)

Według Gazety Wyborczej polskie dzieci tyją najszybciej w Europie**. Przyczyna tego stanu jest oczywista – coraz mniej się ruszamy, coraz więcej siedzimy. Aktywność fizyczna dzieci maleje – kiedyś po powrocie ze szkoły pociechy biegały po podwórku, teraz czas wolny spędzają przed telewizorem lub komputerem. Według badań osoby w wieku od 8 do 18 lat oglądają telewizję przez około 4 i pół godziny dziennie, a aż ponad 7 i pół godziny dziennie spędzają pochyleni nad wszystkimi nośnikami łącznie (TV, wideo, DVD, komputer i coraz częściej też smartfon).

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA DZIECI – BENEFITY

A dzieci powinny się przecież przede wszystkim ruszać! Ograniczenie ilości czasu spędzonego w pozycji siedzącej, zapisanie dziecka na zajęcia sportowe lub po prostu wygonienie go na dwór to absolutna konieczność. Aktywność fizyczna dzieci buduje więzi społeczne i ma ogromny wpływ na młody organizm – na jego kondycję, zdrowie fizyczne i psychiczne. Dzieci, które są aktywne, będą miały:

1)            silniejsze mięśnie i kości

2)            szczuplejsze ciało, ponieważ ćwiczenia pomagają kontrolować przyrost tkanki tłuszczowej

3)            mniejsze prawdopodobieństwo nadwagi i związanych z nią powikłań zdrowotnych

4)            mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2

5)            niższe ciśnienie krwi i poziom cholesterolu we krwi

6)            lepsze samopoczucie

SKUTKI BRAKU RUCHU

Podstawowym problemem wynikającym z siedzącego trybu życia u młodych ludzi jest, obok otyłości, niewłaściwy rozwój układu mięśniowo-kostnego – schorzenia narządu ruchu, bóle pleców, nóg czy szyi prowadzące do trwałych wad postawy. Jeżeli mają Państwo kłopot z zainteresowaniem potomstwa aktywnością fizyczną, a dziecko narzeka na bóle, które opisaliśmy powyżej, zapraszamy po poradę do fizjoterapeuty. Oceni on postawę dziecka, podpowie jak zacząć leczyć ewentualne wady i jaką aktywność fizyczną wybrać, by nie zaszkodziła, a może i wzbudziła zainteresowanie Państwa pociechy.

Zapisz się na rehabilitację

źródła:

* http://corporate-wellness.pl/medical-wellness-szczegoly-137.html

** http://wyborcza.pl/1,75478,17954018,Co_piate_dziecko_w_wieku_szkolnym_ma_nadwage__Jak.html?disableRedirects=true

error: Treść jest chroniona !!