MobileMed - Rehabilitacja i fizjoterapia z dojazdem

Wizyty w godzinach : 7:30 - 20:00
Kontakt : + 48 604 999 555

Blog - Health basics

Zapalenie okostnej kości piszczelowej czyli Shin Splints

Zapalenie okostnej kości piszczelowej czyli Shin Splints

Jak często odczuwasz ból w łydkach? Jesteś biegaczem i po wysiłku boli Cię przednia część goleni? A może zdecydowałeś się na intensywny trening i teraz odczuwasz silny dyskomfort w okolicy łydek?

Ból w przedniej części podudzia nazywany jest często “bólem piszczeli”. Ale czy to oznacza, że bolą nas kości? Niekoniecznie. “Ból piszczeli” jest ciężki do poprawnego zdiagnozowania, istnieje wiele chorób, dla których taki ból jest objawem.

Jedną z wielu przyczyn bólów w piszczelach jest tzw. Shin Splits czyli zapalenie okostnej kości piszczelowej. Najczęściej występuje u osób aktywnych fizycznie. Do jego rozpoznania potrzeba lekarza, który wystawi odpowiednią diagnozę i ukierunkuje leczenie.

Zespół przeciążenia przyśrodkowej okolicy piszczeli

Jego objawem jest ostry ból wzdłuż wewnętrznej części goleni, występujący najczęściej po rozpoczęciu ćwiczeń. Ból znika po krótkim odpoczynku, ale zwykle towarzyszy mu opuchlizna lub bolesne zgrubienie. Dzieje się tak dlatego, że okostna (czyli zewnętrzna warstwa kości) ulega nieustannym zmianom, którym towarzyszy silny ból. Pod wpływem przewlekłych działań czynników zewnętrznych wokół okostnej tworzy się stan zapalny. Główną przyczyną wystąpienia przeciążenia mięśni jest zaburzenie ruchomości ścięgna Achillesa lub zbyt mocno napięty mięsień brzuchaty łydki. Jeśli nie występuje równowaga pomiędzy mięśniami w przedniej i tylnej części łydki często skutkuje to ostrym bólem. Siły pociągowe mięśni goleni silnie działają na okostną, a to z kolei powoduje dyskomfort i ból.

Przyczyny MTTS (Medial Tibial Stress Syndrome, czyli potocznie Shin Splints)

Błędne wykonywanie treningu
Zwykle występuje u początkujących osób, które bez odpowiedniego przygotowania zwiększają obciążenie treningu. Kość nie jest przygotowana na przyjęcie dodatkowego obciążenia i nie nadąża z zaadoptowaniem się do niego.
Inną przyczyną bólów w piszczelach może być szybki wzrost masy ciała związany z intensywnym treningiem lub częsta zmiana nawierzchni, na której się ćwiczy. Słaba technika biegu czy niewystarczająca wydolność mięśni stabilizujących wpływają na przeciążenia układu kostno-mięśniowe, co w efekcie może doprowadzić do różnych schorzeń.

Obuwie u biegaczy
Bardzo ważne jest aby wymieniać buty co około 500 przebiegniętych kilometrów. Z czasem buty zużywają się i tracą swoje zdolności ochronne i podporowe. Dodatkowo obuwie powinno być dostosowane do stopy, powierzchni na jakiej się ćwiczy i rodzaju aktywności. Materiał z jakiego wykonany jest but, a przede wszystkim podeszwa, różni się w zależności od twardości powierzchni na jakiej się trenuje. Buty sportowe osoby biegającej w lesie, na miękkiej nawierzchni, będą miały zupełnie inny rodzaj podeszwy niż osoby, która biega na asfalcie lub bieżni. W wielu sklepach sportowych można poprosić o pomoc sprzedawcę, doradzi on jakie obuwie będzie najlepsze dla naszego sportu. W przypadku źle dobranego obuwia narażamy nasz organizm na kontuzje, ponieważ stopy nie mają zapewnionej odpowiedniej amortyzacji co wpływa negatywnie na ciało.

Mechanika ruchu (biomechanika)
Nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu mięśniowego kończyn dolnych przyczyniają się do powstawania przeciążeń. Sposób w jaki funkcjonuje stopa, stawy skokowe czy kolano mają silny wpływ na obciążenie kości piszczelowej. Również takie zaburzenia w budowie anatomicznej kośćca jak płaskostopie, stop wydrążona czy różna długość kończyn przyczynia się do powstawania shin splints i nasilenia jego objawów. Niektóre ćwiczenia mogą wpłynąć na przyspieszenie procesu pojawienia się bólów w łydkach np. skakanie na skakance czy bieganie.

Ogólny stan zdrowia
Długoterminowe przyjmowanie niektórych leków (np. sterydowych leków przeciwzapalnych) może powodować osłabienie tkanki kostnej i w efekcie podwyższać ryzyko pojawienia się zapalenia okostnej piszczelowej.
Jak zdiagnozować zapalenie okostnej kości piszczelowej?
Aby poprawnie zdiagnozować zapalenie okostnej należy udać się do odpowiedniego ortopedy po zauważeniu u siebie występujących objawów: bólu z przedniej strony piszczeli, bólu po stronie zewnętrznej na przebiegu mięśni strzałkowych (w łydce), bólu najbardziej typowego dla shin splints czyli tego po stronie przyśrodkowej. Jeśli w dotyku czujesz zgrubienia występujące na piszczeli i wzmożone napięcie mięśni oraz skóry.

Podstawowym narzędziem diagnostycznym, którego używają lekarze do potwierdzenia schorzenia jest rentgen. Dodatkowo zleca się także USG, rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa w celu wykluczenia uszkodzania tkanek miękkich.

Jak leczyć shin splints?

Po stwierdzeniu shin splints, pierwszą akcją jaka powinna zostać podjęta jest zmniejszenie intensywności treningu lub całkowite zaprzestanie go. Należy wprowadzić aktywność fizyczną jaka nie będzie obciążać układu kostno-mięśniowego. Po zaprzestaniu treningu najczęstszym błędem jest powrót do niego po kilku tygodniach, o tym samym obciążeniu. Powrót do tego samego treningu będzie bardzo bolesny, należy to robić stopniowo.

Pomocna w leczeniu shin splints może być krioterapia czyli leczenie zimnem. Jest to naturalny sposób na złagodzenie stanu zapalnego. Owiń cienkim ręcznikiem kuchennym kostki lodu i przyłóż do miejsca, w którym występuje stan zapalny. Spowoduje to zmniejszenie bólu i przyspieszy gojenie się tkanek.

Warto pomyśleć o opatrunkach uciskowych i tapingu, jeśli nie możemy zrezygnować z treningu, to na jego czas ucisk pomoże zmniejszyć dolegliwości i przeciążenie tkanek miękkich.

Jeśli chcesz zmniejszyć natężenie zapalenie możesz np. unieść kończyny dotknięte bólem powyżej poziomu serca. Nasze ciało naturalnie wpływa na odpływ krwi i limfy, co w efekcie spowoduje zmniejszenie ciśnienia w kończynie, co może pomóc w zniwelowaniu bólu.

Po konsultacji ze specjalistą zdecyduj się na rehabilitację. Mobilizacja stawów i tkanek miękkich czy ćwiczenia wzmacniające i rozciągające pomoże w zniwelowaniu napięcia w kończynie i przyczyni się do uśmierzenia bólu. W warunkach domowych możesz użyć wałka ortopedycznego (foam roller) i wyrolować napięte mięśnie.
W poważnych przypadkach, jeśli nie powiedzie się leczenie zapobiegawcze, niezbędne będzie unieruchomienie kończyny na 2-4 tygodnie za pomocą ortezy lub opatrunku gipsowego. W fazie ostrej mogą być potrzebne również leki sterydowe przyjmowane doustnie lub w formie kremu.

Zapobiegaj zamiast leczyć

Sport to zdrowie. Jednak uprawiany nierozsądnie, nieodpowiednio dobrany do możliwości naszego ciała może spowodować kontuzje lub nawet wywołać chorobę. Pamiętaj aby dawkować przeciążenie organizmu i dostosowywać je do obecnych możliwości. Zwiększaj ciężary lub przebiegany dystans powoli. Solidnie się rozgrzej, a po treningu porządnie rozciągnij. Ból powinien być sygnałem, że dzieje się coś niepożądanego. Nie bagatelizuj takiej informacji i zaprzestań wymagających elementów treningu oraz skonsultuj się ze specjalistą. Może to być początek jakiejś choroby i im wcześniej zostanie zdiagnozowana, tym szybciej powrócisz do pełnej sprawności i zminimalizujesz ryzyko powikłań. Zastosuj profilaktykę aby jak najbardziej zmniejszyć ryzyko kontuzji. Noś obuwie dobrane odpowiednio do nawierzchni na jakiej trenujesz, zmieniaj je w miarę zużycia. Nie zwiększaj zbyt szybko obciążenia ćwiczeń, rób to stopniowo. Dzięki temu długo będziesz się cieszyć elastycznością i siłą mięśni.

Zobacz więcej

Czym jest kręgozmyk zwyrodnieniowy i jak go leczyć?

 

Czym jest kręgozmyk zwyrodnieniowy i jak go leczyć?

Stawy kręgosłupa z czasem podlegają zmianom zwyrodnieniowym, odpowiednim do wieku. Zmiany te powodują degenerację stawów, co prowadzi do bólu, sztywności, a nawet do niestabilności. Kręgozmyk to zmiana anatomiczna, w której dochodzi do przemieszczenia kręgów wyżej leżących ku przodowi, w stosunku do kręgu położonego niżej. Bardzo często osoba dowiaduje się, że ma kręgozmyk po wykonaniu zdjęcia RTG zleconych przez lekarza. Czasami zdarza się, że zmiana budowy nie powoduje bólu pleców, jednak w większości przypadków ból jest mocno odczuwalny.

Kręgozmyk występuje najczęściej w dolnym odcinku kręgosłupa lędźwiowego. Najczęściej objawia się bólem całego odcinka lędźwiowego i może promieniować aż do kończyn dolnych. Nasila się podczas siadania i wstawania. Oprócz niedogodności jakim jest uciążliwy ból, konsekwencją nieleczonego kręgozmyku jest ogólne pogorszenie sprawności ruchowej, zaburzenia mięśni i czucia, a także inne zaburzenia neurologiczne.

Ból kręgosłupa spowodowany wystąpieniem kręgozmyku

Z wielu rodzajów kręgozmyku najczęstszym jest kręgozmyk zwyrodnieniowy. Bardzo często występuje wraz z ciasnotą kanału kręgowego i zazwyczaj powoduje ból pleców, który jest pierwszym objawem tej choroby. W wyniku występowania tych dwóch chorób mięśnie przykręgosłupowe wykonują wzmożoną pracę przez co napinają się mocniej. Do tego dochodzi ból promieniujący do pośladków lub nóg. O wiele rzadziej, ale równie prawdopodobnie, dochodzi do osłabienia siły mięśniowej i zaburzenia czucia w kończynach dolnych. Ludzie cierpiący na kręgozmyk zwykle skarżą się na ból zależny od zmiany pozycji lub podczas wysiłku fizycznego.

Wystąpienie kręgozmyku zwyrodnieniowego może mieć wiele przyczyn. Może rozwijać się na podłożu przewlekłym innych, już występujących, dolegliwości.

Najczęstszymi przyczynami powstawania kręgozmyku są na przykład:

 • wrodzona wada kręgu

Jest przyczyną, którą bardzo ciężko leczyć. Zmiany w kręgach mogły wystąpić już w okresie płodowym lub podczas dorastania i tego typu wady trudno jest odwrócić.

 • następstwa urazów ostrych jak i przeciążeniowych

Uraz ostry powstaje w wyniku nagłego urazu mechanicznego. Natomiast urazy przeciążeniowe występują w momencie wykonywania przez dłuższy czynności obciążającej kręgosłup np. wielogodzinne siedzenie przy komputerze lub pracowanie w ogródku ze schyloną głową.

 • stan zwyrodnieniowy kręgosłupa

Wynika z naturalnego procesu zużywania się organizmu i występuje wraz z wiekiem. Przyczyną zwyrodnień jest zanikanie mazi stawowej co z kolei skutkuje ocieranie kości o kość co powoduje ból.

 • degeneracja krążków międzykręgowych

Krążki międzykręgowe można przyrównać do “poduszeczek” występujących między kręgami. Służą one amortyzacji całego kręgosłupa i codziennie wykonują tytaniczną pracę. Zanikanie krążków to naturalny proces występujący z wiekiem, jego przyczyną może być także brak ruchu lub nadwaga. Wraz z zużywaniem się krążków, zanikają one co powoduje ból kręgosłupa.

Leczenie chirurgiczne kręgozmyku zwyrodnieniowego

Aby wykonać zabieg operacyjny osoba musi otrzymać bezwzględne wskazanie od lekarza o wystąpieniu ubytków neurologicznych. Zwykle ucisk jednego kręgu względem drugiego jest niewielki, jednak wraz z postępem ześlizgu może dochodzić do zwiększenia dolegliwości bólowych, drętwienia i osłabienia kończyn.

Innym wskazaniem jest nieustępowanie dolegliwości bólowych i pomimo zastosowania wszystkich metod leczenia nieoperacyjnego ból nadal występuje.

Zabieg ma na celu usztywnienie chorego segmenty kręgosłupa, aby zapobiegać w przyszłości jego niestabilności co jest przyczyną dolegliwości. Usztywnienie można uzyskać poprzez przeszczep tkanek kostnych własnych (autogennych) lub z banku kości (allogenicznych).

Uzyskanie zrostu kostnego jest szybsze i bardziej pewne przy dodatkowej stabilizacji. Obecnie najpopularniejszym sposobem jest użycie śrub przeznasadowych łączonych metalowymi prętami. Często używa się ich razem ze specjalnymi implantami, które mają zastępować krążek międzykręgowy.

Leczenie zachowawcze kręgozmyku zwyrodnieniowego

Sposób leczenia kręgozmyku zależy od objawów pacjenta. Często epizody o silnych dolegliwościach mogą wymagać jedynie 1-2-dniowego odpoczynku w łóżku. Aby zmniejszyć dolegliwość podaje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Można również rozważyć zastosowanie gorsetu w celu stabilizacji kręgosłupa.

Leczenie początkowych stadiów kręgozmyku może być poddane efektywnej rehabilitacji pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Zabiegi fizykoterapeutyczne i indywidualnie dobrane ćwiczenia mogą pomóc w uśmierzeniu bólu. Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom, wzmacniają się osłabione mięśnie gorsetu kręgosłupa, co pomaga w niwelowaniu bólu i dalszym nieprzyjemnym skutkom zwyrodnienia kręgosłupa.

***

Skorzystaj z usług naszych wykwalifikowanych fizjoterapeutów i zdecyduj się na fizjoterapię kręgosłupa. Zadbamy o Ciebie i Twoje plecy. Z nami pozbędziesz się bólu!

Poprzez Stronę: www.mobilemed.pl/zamowienie-wizyty/

Lub Telefonicznie: 544 44 00 00

Zobacz więcej
Pielęgnacja noworodka – co i jak?

Pielęgnacja noworodka – co i jak?

Pielęgnacja noworodka – co i jak?

Pierwsze tygodnie życia noworodka są niezwykle ważne dla jego rozwoju. Jest to bardzo ważny czas, w którym dopiero wzajemnie się poznajecie. Powinien być spędzony z dala od zgiełku, przede wszystkim w ciszy i spokoju. Jako młoda mama zapewne przejrzałaś już wiele stron, które dotyczyły opiekowania się maleństwem. W tym artykule odpowiem na pytania dotyczące podstawowej pielęgnacji maleństwa.

Kiedy kąpać noworodka i jak często?

Dawniej zalecało się kąpiel dziecka dopiero 2-3 dni po porodzie. Obecnie, jeśli dziecko urodziło się zdrowe, nie ma przeszkód aby swoją pierwszą kąpiel odbyło już następnego dnia. Należy jedynie uważać aby nie zamoczyć gojącego się pępka.

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego noworodka należy myć 2-3 razy w tygodniu. Jego skóra jest kilka razy delikatniejsza od skóry starszego dziecka i wrażliwsza na dotyk. Nie wolno używać gąbki, ponieważ zgromadzone na niej bakterie mogą być niebezpieczne dla zdrowia dziecka, lepiej użyć dłoni. Miejsca narażone na podrażnienia, wszystkie fałdki, należy delikatnie umyć, wytrzeć i natłuścić. Po każdej kąpieli należy również umyć główkę i włoski, tym samym środkiem myjącym, co całe ciało. Po miesiącu można już używać specjalnego szamponu dla niemowląt. Po osuszeniu główki niemowlęcia warto wyczesać jego delikatne włoski z użyciem szczotki z delikatnego włosia, ponieważ poprawi to stan ukrwienia skóry oraz wzmocni cebulki włosów.

Jak dbać o skórę noworodka i jakich kosmetyków używać?

Skóra niemowlęcia jest niezwykle wrażliwa na silne środki myjące. Z tego powodu kosmetyki dla niemowlaka powinny być dobierane z rozwagą. Nie należy używać mydeł przeznaczonych dla dorosłych, ponieważ mają one odczyn zasadowy, który działa niekorzystnie na skórę niemowlaka wysuszając ją. Najlepsze będą środki o odczynie neutralnym. Jeśli dziecko ma suchą skórę, należy szukać środków z emolientami, przeznaczonych szczególnie dla niemowląt. Emolienty nie tylko nie wysuszą skóry, ale dodatkowo ją nawilżą. W przypadku suchej skóry u niemowlęcia można zastosować oliwkę dla dzieci. U dzieci czasem występuje tzw. ciemieniucha czyli żółte łuski przypominające łupież, na którą wtarta w nią oliwka również pomaga. Jednak jeśli skóra jest normalna, nie powinno się jej stosować, ponieważ w tym przypadku może podrażniać skórę zapychając ją lub nasilać zmiany łojotokowe.

Po odbytej kąpieli należy delikatnie przemyć dziąsła przy użyciu wilgotnego gazika nałożonego na palec. Przyzwyczai to malucha do późniejszego mycia zębów oraz pozwoli zapobiec powstawaniu stanów zapalnych i późniejszej próchnicy.

Jako, że skóra noworodka jest bardzo wrażliwa, jego pielucha powinna być zmieniana co kilka godzin. Nawet kilkuminutowy kontakt z kałem i moczem jest drażniący dla tak delikatnej skóry i może wywoływać podrażnienia. Jeśli stosujesz pieluchy tzw. pampersy, które wchłaniają wydzieliny, nie używaj dodatkowo kremu na odparzenia – zatka on kanaliki w pieluszce przez co wydzieliny zostaną w niej i będą mieć kontakt ze skórą. W przypadku używania pieluch tetrowych warto jest używać kremu przeciwko odparzeniom.

Przez pierwsze tygodnie życia skóra noworodka jest wrażliwa, podczas krótkich spacerów latem, nie można używać kremów z filtrem, nawet tych mineralnych. O wiele lepszym rozwiązaniem jest położenie dziecka w półcieniu lub cieniu tak, by promienie słoneczne nie drażniły jego skóry. Specjalne kremy na buzie są zalecane w zimie, ponieważ chronią skórę dziecka przed skutkami zimnego powietrza.

Czas spędzony z niemowlęciem w pierwszych chwilach jego pobytu na świecie jest niezwykle ważny, zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Mama musi być nastawiona na pełną dyspozycyjność wobec noworodka i poświęcić mu mnóstwo czasu. Warto wykorzystać ten czas jak najlepiej, ponieważ będzie on miał wpływ na rozwój dziecka w przyszłości.

Zobacz więcej

Jak przygotować się do maratonu?

 

Przebiegnięcie maratonu jest marzeniem wielu ludzi. Po przekroczeniu mety wieńczącej koniec 42 kilometrów 195 metrów możemy z dumą nazwać siebie maratończykami. Jednak przetrwanie kilku godzin biegu jest nie lada wyczynem dla organizmu. Jak się przygotować do tego przedsięwzięcia?

Długi bieg, nawet kilkukilometrowy jest wyzwaniem dla mięśni, które nie są przyzwyczajone do regularnego wysiłku. Organizm osoby, która większość czasu spędza w pracy siedząc, zareaguje inaczej, nawet na kilka kilometrów spokojnego truchtu, niż organizm regularnego biegacza.

Dla osoby, która biega regularnie, rozpoczęcie treningu przygotowującego do maratonu będzie trwało o wiele krócej. Optymalny czas poświęcony na regularne treningi to około 5-6 miesięcy zanim organizm będzie gotowy do podjęcia próby przebiegnięcia 42 km. Samą kondycję organizmu można szybko nadrobić, zajmuje to mniej-więcej 3 miesiące. Wytrzymałość mięśni buduje się latami. Trening do maratonu jest długi i monotonny, należy podejść do niego praktycznie, ponieważ nie da się przeskoczyć pewnych ograniczeń organizmu. Priorytetem powinno być stanie się silnym, szybkim biegaczem, a dopiero później maratończykiem. Należy również pamiętać o odpoczynku pomiędzy treningami, ponieważ każde uderzenie stopą o podłoże powoduje mikrourazy w mięśniach tzw. zakwasy, które potrzebują czasu na regenerację.

Kilka porad dla każdego biegacza:

 1. Regularne biegi budujące wytrzymałość organizmu.
 2. Odpowiednio dobrane buty, wymieniane co 400-500 przebiegniętych kilometrów.
 3. Ochrona skóry przed promieniami UV podczas biegów.
 4. Przewiewny, wygodny strój.
 5. Przerwy między wybieganiami, które pozwolą na regenerację mięśni.

Trening dla osoby zaawansowanej

Optymalny trening odbywa się 3-4 razy w tygodniu i trwa 30 do 60 minut. Można co jakiś czas, raz na 1-2 tygodnie, zdecydować się na długie wybieganie trwające 90-120 minut. Należy jednak potem dać organizmowi czas na regenerację. Nie róbmy gwałtownych, długich treningów, które będą szokiem dla ciała, ponieważ możemy nabawić się trudnej do wyleczenia kontuzji.

Najważniejsze: Buduj swój trening powoli!

Nie staraj się od razu przebieg 20 km. Zwiększaj czas, dystans i tempo stopniowo, o maksymalnie 10% tygodniowo. Pamiętaj o okresach regeneracyjnych.

Zdecyduj się co jakiś czas na długie wybieganie 2,5-3h w ciągłym ruchu, wyćwicz swoje indywidualne tempo, które pozwala Ci na przebiegnięcie długiego dystansu. Zwiększaj je stopniowo aby przyzwyczaić organizm do większego wysiłku. Podczas długich wybiegań nie zapominaj o dostarczeniu organizmowi odpowiedniej ilości wody i węglowodanów. Zanim podejmiesz się maratonu wypróbuj różne opcje dostarczania ich. Jednym z najpopularniejszych sposobów są tzw. żelki, które są łatwe w konsumpcji i szybko dostarczają energii. Znajdź najlepszy sposób dla swojego organizmu na dostarczenie mu energii w trakcie kilkugodzinnego biegu. Przed startem zdecyduj się na odpoczynek. Jeśli jednak nie jesteś w stanie całkiem zrezygnować z wysiłku, biegaj krótkie interwały, po których organizm szybko się regeneruje.

Trening dla osób bez przygotowania

 1. Początkowo trening nie powinien obejmować długich dystansów. Treningi powinny być krótkie ale częste, bez długich interwałów czy wybiegań. Maksymalna ilość przebiegniętego dystansu nie może przekraczać 5-10 kilometrów. Najlepsze dla początkującego biegacza będą ćwiczenia urozmaicone, szybkościowe i techniczne, które pozwolą na rozwój mięśni i polepszenie kondycji.
 2. Kolejnym krokiem są krótkie, regularne starty trwające 70-80 minut obejmujące 10 kilometrów. W trakcie takich ćwiczeń ważne jest znalezienie i utrzymanie tempa, które będzie optymalne do przebiegnięcia całego dystansu.
 3. Następne w kolejności jest zmierzenie się z półmaratonem. W momencie kiedy jesteśmy w stanie bez problemu przebiec 10 km, kolejnym ważnym elementem ciągle jest regularny trening, z kilkoma długimi wybieganiami, 2-4 razy w miesiącu na dystans półmaratonu.
 4. Dopiero po kilku latach regularnego treningu organizm będzie w pełni przygotowany do wprowadzenia cyklu maratońskiego. Około 3 lat zajmuje proces przygotowania wydolności organizmu do ciężkich treningów pozwalających przebiec upragniony maraton.

Bardzo ważne jest aby pamiętać, żeby trening do maratonu był dobrany indywidualnie dla każdego organizmu. Możliwości każdej osoby są inne. Jednej osobie wystarczy rok aby przebieg dystans 42 km, dla drugiej osoby będzie to kilka lat.

Istotne jest przygotowanie organizmu do kilkugodzinnego biegu. Daj sobie kilka dni odpoczynku, a przed startem naładuj organizm węglowodanami. Spokojny oddech i odpowiednia technika to klucz do sukcesu. Pierwsze 20-30 km biegu będzie proste, kolejne kilometry to kwestia głowy. Wszystko siedzi w głowie. Dlatego przygotuj sobie ulubioną muzykę i zaopatrz się w butelkę wody. Po przekroczeniu linii mety będziesz mógł oficjalnie nazwać się maratończykiem. Gratulacje!

Zobacz więcej
Przygotuj się do sezonu narciarskiego

Przygotuj się do sezonu narciarskiego

Wraz z pierwszym śniegiem wiele osób zaczyna przygotowywać się do zimowych wyjazdów w góry. Narty, snowboard, a także trekking cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków. W tym artykule podpowiemy, jak przygotować się do szaleństw na śniegu.

Zobacz więcej
Zadbaj o swoje barki!

Zadbaj o swoje barki!

Z bólem barku boryka się coraz więcej osób, w różnym wieku. Przyczyny tej dolegliwości mogą być bardzo różne. Od przeciążenia, poprzez urazy, aż po zmiany zwyrodnieniowe stawów. Każdy jednak doskonale wie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego właśnie w tym artykule przedstawiamy 5 porad, które pomogą Wam zachować zdrowie barków. Tak wiec do działa – zadbaj o swoje barki!

Zobacz więcej
Zapalenie ścięgna mięśnia dwugłowego – poradnik

Zapalenie ścięgna mięśnia dwugłowego – poradnik

Zapalenie ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia (bicepsu) jest jedną z najczęstszych przyczyn bólu barku. Dysfunkcja ta często rozwija się u osób które wykonują powtarzające się ruchy ręki ponad głową. Stan zapalny ścięgna mięśnia dwugłowego w okolicy łopatki rozwija się w czasie, a ból zazwyczaj jest większy podczas ruchu ramieniem. Podczas leczenia tej dysfunkcji fizjoterapeuta pracować będzie nad zniwelowaniem stanu zapalnego i modyfikacją sposobu wykonywania aktywności, zarówno codziennych, rekreacyjnych i sportowych.

Zobacz więcej
Rehabilitacja kręgosłupa – z MobileMed to proste

Rehabilitacja kręgosłupa – z MobileMed to proste

Ból pleców i szyi są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych przyczyn z powodu których pacjenci szukają pomocy fizjoterapeuty Rehabilitacja kręgosłupa, to zatem jedna z najczęściej wykonywanych procedur fizjoterapeutycznych. Ból pleców jest też jednym z najczęstszych problemów medycznych, dotyczących aż 80% populacji. Ból pleców może być to ból od tępego, chronicznego bólu, po nagły, ostry atak. Ból może mieć charakter przewlekły lub wystąpić nagle. Ból szyi jest ściśle związany z bólem pleców, jego powodem może być napięcie mięśni w skutek złej postawy, kontuzji lub też problemy ze stawami kręgosłupa szyjnego, a także z kompresją na struktury nerwowe.

Zobacz więcej
Masaż w domu Warszawa – bez dojazdu, bez pośpiechu!

Masaż w domu Warszawa – bez dojazdu, bez pośpiechu!

Mieszkasz w Warszawie? Marzysz o masażu w zaciszu swojego domu? Nie wiesz gdzie zadzwonić aby skorzystać z takiej usługi? Zapraszamy do nas – masaż w domu Warszawa i okolice – bez dojazdów, bez stania w korkach, bez pośpiechu, to specjalność MobileMed.

Masaż w domu  Warszawa – dlaczego MobileMed?

Jesteśmy firmą medyczną działająca na rynku od wielu lat, nasz główny zakres działalności to, ta w domu naszych pacjentów – dlatego też nasi specjaliści zgromadzili ogromne doświadczenie.

Masaż w domu naszego pacjenta możemy wykonać na terenie całej Warszawy, a także w okolicach, dlatego jeśli marzy Ci się masaż w domu a mieszkasz w Wilanowie, na Woli, Ursynowie, w Ursusie czy Konstancinie to dla nas nie problem – nasi specjaliści dotrą również do Ciebie i Twojego domu.

Mamy szerokie godziny pracy – niezależnie od tego czy marzysz o masażu w swoim domu przed pracą ( np. o 8 rano), czy o wieczornym relaksie przyjedziemy na masaż w Twoim domu w Warszawie i okolicach we wskazanej przez Ciebie godzinie.

Masaż w domu Warszawa – jaki rodzaj masażu wybrać

Oczywiście możesz sam wybrać rodzaj masażu jaki najbardziej lubisz, lub skonsultować swoje potrzeby z naszym specjalistą i wspólnie wybrać odpowiedni dla Ciebie rodzaj masażu.

Nasza oferta masaży w domu w Warszawie i okolicach jest bardzo szeroka i obejmuje:

1. Masaż klasyczny

Najpowszechniej stosowany rodzaj masażu. Jest to masaż ręczny.Masaż klasyczny zwiększa przepływ krwi i limfy w tkankach, dzięki czemu większa ilość tlenu i składników odżywczych trafia do mięśni i narządów wewnętrznych, a szkodliwe produkty przemiany materii szybciej są usuwane z tkanek.

2.Masaż limfatyczny (drenaż limfatyczny)

Ta forma masażu skierowana jest w szczególności do osób z problemami w obrębie układu chłonnego, ale także do tych pragnących zrzucić zbędne kilogramy. Celem  drenażu limfatycznego jest przesuniecie limfy z obszaru jej zalegania.

Przeczytaj więcej o obrzęku limfatycznym.

Przeczytaj więcej o drenażu limfatycznym.

3. Masaż gorącymi kamieniami

Ogrzane, gładkie kamienie umieszczane są na niektórych punkach ciała w celu rozgrzania i rozluźnienia tkanki mięśniowej. Masażysta może też trzymać kamienie w dłoniach i wykonywać nimi delikatne uciski połączone z ruchem. Masaż gorącymi kamieniami jest szczególnie polecany dla osób zestresowanych, pragnących relaksu i odprężenia.

Poznaj korzyści płynące z masażu gorącymi kamieniami.

4.Masaż sportowy

Nie trzeba być zawodowym sportowcem, żeby skusić się na masaż sportowy. Masaż sportowy to jeden z elementów odnowy biologicznej zarówno zawodowców jak i sportowców amatorów. Jego intensywność jest większa niż masażu relaksacyjnego. Głównym zadaniem masażu jest przyśpieszenie regeneracji, rozluźnienie mięśni oraz utrzymanie ich elastyczności.

Intensywne trenujesz? Dowiedz się dlaczego masaż jest Ci niezbędny.

5. Masaż kobiet w ciąży

Zwany także masażem prenatalnym, coraz bardziej popularny wśród przyszłych mam. Doceniają one zarówno to, że masaż działa leczniczo, głównie w bólach kręgosłupa lędźwiowego, ale też jego relaksacyjne działanie. Rezultaty masażu dla kobiet w ciąży są odczuwane w całym ciele. Przynosi  on ulgę, odprężenie i znakomicie poprawia samopoczucie oraz jakość snu.

6.Masaż bańką chińską

Bańka chińska jest rodzajem bańki próżniowej. Poprzez usunięcie z wnętrza bańki powietrza, następuje wytworzenie podciśnienia, dzięki czemu skóra i tkanka podskórna są zasysane, co z kolei wpływa na ich intensywne przekrwienie. Efektem takiego działania jest pobudzenie miejscowego krążenia krwi. Krążąca wewnątrz naczyń krwionośnych krew zabiera ze sobą zbędne produkty przemiany materii oraz toksyny, a w ich miejsce dostarcza niezbędne do prawidłowego funkcjonowania skóry i tkanki podskórnej produkty odżywcze.

 

Masaż w domu Warszawa  – poznaj korzyści

Oprócz korzyści dla zdrowia wynikających ze specyfiki wykonanego masażu, masaż w domu to także:

 • oszczędność czasu,
 • brak stresu związanego ze staniem w korkach, spóźnionym pociągiem itp.,
 • komfort zabiegu we własnym domu – możliwość odpoczynku i relaksu bezpośrednio po zabiegu,
 • atmosfera prywatności własnego domu.

 

Masaż w domu w Warszawie to doskonały pomysł. Jeśli i Ty marzysz o masażu w swoim domu, a mieszkasz w Warszawie lub okolicach nie czekaj i już dziś skorzystaj z usług naszych specjalistów – MobileMed.pl – zapraszamy!

zapisz -się -na- masaż

 

 

 

Zobacz więcej
Rehabilitacja dzieci – to ważne

Rehabilitacja dzieci – to ważne

Z rehabilitacją dzieci ma styczność coraz większe grono rodziców. Wielu z nich, pracujących i obracających się w zupełnie innym niż medyczne środowisku, zadaje sobie na pewno wiele pytań dotyczących tej usługi medycznej. Rehabilitacja dzieci – co warto o niej wiedzieć, aby czuć się pewniej i bezpieczniej? Zapraszamy do lektury!

Zobacz więcej