Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Kolano biegacza – problem nie tylko maratończyków

Kolano biegacza – problem nie tylko maratończyków

kolano biegacza

Na początku pojawia się ból, zwykle po przemierzeniu większego dystansu. Jest na tyle słaby, że można jeszcze kontynuować bieg. Jednak z każdym kolejnym krokiem przybiera na sile, aż staje się tak dotkliwy, że trzeba zaprzestać. Ból znika w spoczynku, w ciągu kilku, kilkunastu minut. Powraca, gdy ponownie przeforsujemy nogę. Z czasem pojawia się coraz częściej… w czasie chodzenia, biegania, wchodzenia i schodzenia ze schodów oraz długotrwałego unieruchomienia zgiętych kolan na przykład podczas jazdy samochodem. O czym mowa…?

O zespole rzepkowo-udowym,  jest to tzw. kolano biegacza. Schorzenie to może pojawić się niespodziewanie, bez obecności konkretnego urazu i wcześniejszych objawów.

Ból najczęściej jest rozlany i lokalizuje się za rzepką lub pod nią. Jest sumą powtarzających się przeciążeń i mikrourazów w obrębie stawu rzepkowo-udowego.

Jak nazwa wskazuje występuje u długodystansowych biegaczy, ale nie tylko. W grupie ryzyka znajdują się również:

Aktywność ta, może powodować podrażnienie wewnętrznej warstwy torebki stawowej, nazywanej błona maziową, która zaczyna wytwarzać nadmierne ilości mazi o gorszych właściwościach. Efektem może być stan zapalny stawu i wysięk, który ogranicza ruchomość w stawie.

Inna teoria mówi, że nawet niewielkie zmiany biomechaniki stawu kolanowego, na skutek nierównowagi mięśniowej, zaburzeń mechaniki w obrębie stopy lub biodra prowadzą do ruchu rzepki po innym, niż właściwy torze, zużywania powierzchni chrzęstnych i w konsekwencji bólu.

Tzw. kolano biegacza może mieć przebieg ostry lub przewlekły.  W stanie ostrym wskazany jest odpoczynek, okładanie lodem, elewacja kończyny i kompresoterapia.

Gdy ból pojawia się regularnie po lub w trakcie biegania (stan przewlekły), trzeba sobie zadać pytanie co możemy robić nie tak. Podstawą w bieganiu jest dobre obuwie, specjalnie do tego przeznaczone. Buty z odpowiednio skonstruowaną podeszwą są w stanie w dużym stopniu zamortyzować siły reakcji z podłoża, po którym biegamy.

Koniecznie należy unikać biegania po twardym podłożu, jakim jest chodnik, asfalt.

Duży wpływa ma także technika biegania. Wiele osób biega z pięty, skręcając dodatkowo stopę do środka. Nie dość, że zwiększa to obciążenie dla stawu, to jeszcze zmienia nieco mechanikę stawu kolanowego i przyczynia się do ocierania się rzepki o kość udową. Podczas prawidłowego biegu, to śródstopie powinno na siebie przyjmować ciężar ciała.

Kolejnym ważnym aspektem przy bólu przedniego przedziału kolana jest zadbanie o prawidłową elastyczność i siłę mięśni. Nie można dopuścić do przykurczy, szczególnie mięśni kulszowo-goleniowych, mięśnia naprężacza powięzi szerokiej czy trójgłowego łydki. Trzeba również dbać o siłę mięśni stabilizujących staw kolanowy i biodrowy, zwłaszcza o mięsień obszerny przyśrodkowy, który stanowi jedną z głów mięśnia czworogłowego uda oraz o mięsień pośladkowy średni.

Jeśli jesteś zainteresowany tą tematyką,  przeczytaj inne artykuły na naszym blogu poświęcone tematyce problemów bólowych kolana.

Uszkodzenia chrząstki stawowej  – SPRAWDŹ

Uszkodzeni więzadeł stawu kolanowego – SPRAWDŹ

Uszkodzenie łąkotek –SPRAWDŹ

Dobre nawyki w profilaktyce bólów kolana  – SPRAWDŹ

Problemy bólowe stawu kolanowego nie pozwalają Ci swobodnie funkcjonować? Nie możesz w pełni uczestniczyć w życiu rodzinnym i towarzyskim ze względu na ból kolana? Nie czekaj już dziś umów się na wizytę z jednym z naszych fizjoterapeutów. Odzyskaj komfort pracy i przyjemność ze spędzania czasu wolnego tak jak lubisz i bez ograniczeń 
Zapisz się na rehabilitację

error: Treść jest chroniona !!