Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Masaż w chorobie nowotworowej.

Masaż w chorobie nowotworowej.

Masaż u osób z chorobą nowotworową był zawsze kwestią sporną
i często w literaturze czytamy, że zabiegi manualne u osób z rakiem są przeciwwskazane.

Masaż w chorobie nowotworowej oczami naukowców z Kolorado

W 2009 roku ukazało się randomizowane badanie oceniające wpływ masażu i dotyku na jakość życia i odczuwanie bólu u osób z zaawansowaną chorobą nowotworową.

Badanie przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Kolorado, a miejscem badania było 15 hospicjów w USA. W badaniu wzięło udział 380 osób z zaawansowaną chorobą nowotworową (stadium III lub IV różnych rodzajów raka).

Badane osoby podzielono na 3 grupy:

Sesje masażu i terapii dotykowej trwały 30 minut i wykonywane były 6 razy w ciągu dwóch tygodni.

Oczywiście zabiegi manuale były specjalnie opracowane i dostosowane rodzaju choroby nowotworowej (więcej na ten temat w oryginalnym artykule – link na dole).

Za pomocą wielu kwestionariuszy badano odczuwanie bólu i jakości życia zarówno w krótkim jak i długim czasie od zastosowanej interwencji.

Masaż w chorobie nowotworowej – wyniki badań

Okazało się, że masaż i sesje terapii dotykowej istotnie wpływały na natychmiastową poprawę nastroju. Masaż był skuteczniejszy niż sesje dotykowe. Częstość akcji serca i szybkość oddech spadała nieznacznie w obu grupach.

W tydzień od rozpoczęcia sesji treningowych zaobserwowano poprawę sprawności psychofizycznej oraz  polepszenie jakości życia w obu grupach.

Śmiertelność podczas trwania badania była podobna w obu grupach, jak i działania niepożądane które były rzadkie
i raczej nie związane z interwencją terapeutyczną.

Podsumowując można stwierdzić, że przedstawione badanie jest pozytywnym sygnałem dla terapeutów, które zachęca do stosowania masażu u osób z chorobą nowotworową, ale potrzebujemy kolejnych badań potwierdzających pozytywne oddziaływanie i nieszkodliwość tego rodzaju terapii.

Literatura:

Massage Therapy vs. Simple Touch to Improve Pain and Mood in Patients with Advanced Cancer: A Randomized Trial

Jean S. Kutner, MD, MSPH, Marlaine C. Smith, RN, PhD, FAAN, Lisa Corbin, MD, Linnea Hemphill, APRN, BC, MSN, Kathryn Benton, MSPH, B. Karen Mellis, BS, Brenda Beaty, MSPH, Sue Felton, MA, Traci E. Yamashita, MS, Lucinda L. Bryant, PhD, MSHA, and Diane L. Fairclough, DrPH

Link do pełnego artykułu: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2631433/?tool=pubmed

Autor: dr n. med. Tomasz Chomiuk

Dr n. med. Tomasz Chomiuk jest współzałożycielem MobileMed.  Jest fizjoterapeutą z tytułem Specjalista Fizjoterapii, jest też specjalistą odnowy biologicznej i masażu. Dr Tomasz w MobileMed pracuje z pacjentami dorosłymi, jest także Fizjoterapeutą Polskiej Misji Olimpijskiej oraz wykładowcą Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prowadzi również warsztaty z ergonomii pracy oraz szkolenia z odnowy biologicznej. W swoje pracy naukowej Dr Tomasz Chomiuk zajmuje się przede wszystkim wpływem treningu fizycznego na parametry układu sercowo-naczyniowego. Na swoim koncie ma pokaźną ilość publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu fizjoterapii oraz regeneracji. Jest współautorem kilku książek, m. in. „Medycyna Stylu Życia”. Jako ekspert z dziedziny fizjoterapii, masażu i odnowy biologicznej często dzieli się swoją wiedzą w popularnych programach telewizyjnych i radiowych. Jego pasją jest bieganie – ubiegłoroczny Warszawski Maraton biegał wraz z Fundacją Spartanie Dzieciom.
 
error: Treść jest chroniona !!