Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Napięcie mięśniowe Twojego dziecka nie jest prawidłowe? Wiemy jak Ci pomóc! cz. 2

Napięcie mięśniowe Twojego dziecka nie jest prawidłowe? Wiemy jak Ci pomóc! cz. 2

napięcie mięśniowe

Jeśli usłyszałeś od swojego pediatry, że Twoje dziecko ma nieprawidłowe napięcie mięśniowe i potrzebna jest konsultacja z neurologiem i rehabilitacja, jeśli w twojej głowie pojawił się chaos i zrozumiały niepokój o swoje dziecko – zgłoś się do nas. Nasi specjaliści w MobileMed od lat zajmują się rehabilitacją niemowląt i dzieci z obniżonym lub podwyższonym napięciem mięśniowym. I co najważniejsze maja w tej dziedzinie ogromne sukcesy terapeutyczne. (rehabilitacja niemowląt i dzieci MobileMed)

Czym objawia się wzmożone, a czym obniżone napięcie mięśniowe?

Maluchu mające wzmożone napięcie mięśniowe najczęściej mało śpią i są niespokojne, dużo też prężą się i płaczą. Ciężko je uspokoić nawet przy piersi mamy.

Maluchy z obniżonym napięciem mięśniowym uważane są przez rodziców za bardzo grzeczne dzieci. Niemowlak jest bardzo spokojny, mało płacze, dużo śpi. Położony na brzuszku nie próbuje unosić głowy do góry, nie podnosi nóżek i nie pręży się. Ma problemy z ssaniem piersi. Denerwuje się i jest niespokojny podczas zmian pieluchy i przebierania czy podnoszenia na rękach.

Tak jak już pisaliśmy niemowlak z każdym dniem i miesiącem rozwija się, jednak nie jest to rozwój spontaniczny, a ściśle zaplanowany, a dla danego tygodnia życia dziecka wyznaczone są pewne umiejętności które maluch powinien już opanować.

Dlatego też, jeśli Twoje dziecko ma już miesiąc, a  wciąż ma mocna zaciśnięte piąstki, ciężko je ubrać bo jego ciało jest mocno napięte, układa swój tułów zawsze tylko w jedna stronę, często odgina ciało do tyłu i robi mostek, płacze podczas jedzenia i często krztusi się powinieneś o tych obserwacjach poinformować pediatrę jak najszybciej.

Zgłoś się do lekarza również wtedy gdy Twój maluszek skończył 3 miesiące a wciąż nie dźwiga główki kiedy leży na brzuchu, nie potrafi skupić wzroku na Tobie czy zabawce, podnoszony na rękach nie jest w stanie utrzymać główki  i reaguje na dotyk bardzo nerwowo (płaczem, krzykiem niepokojem).

Wizyta u lekarza i kontrola napięcia mięśniowego będzie u Twojego dziecka niezbędna również wtedy gdy półroczny maluch jeszcze nie obraca się na boki ani z pleców na brzuch, często krzyżuje nóżki i obciąga palce jak u baletnicy, nerwowo reaguje na dotyk

W jaki sposób leczyć problemy z napięciem mięśniowym ?

Podstawowym narzędziem przywracającym prawidłowe napięcie mięśniowe jest rehabilitacja.  Istotne jest aby rehabilitacja została podjęta niezwłocznie po konsultacji lekarskiej. Im wcześniej dziecko rozpocznie rehabilitacje tym trwa ona krócej a dziecko szybciej osiąga wyznaczony cel. Powinna być ona prowadzone jedną z metod rehabilitacyjnych przeznaczonych specjalnie dla maluchów.

Podczas rehabilitacji mózg malucha uczy się jak silne impulsy powinien wysyłać do mięśni aby te pracowały w odpowiedni sposób.

Zadaniem rehabilitacji jest stymulacja mózgu do wysyłania mniejszej ilości sygnałów do mięśni (kiedy napięcie jest wyższe) lub do zwiększenia ich ilości kiedy napięcie w mięśniach jest niższe. Ponieważ układ nerwowy niemowląt i małych dzieci jest bardzo plastyczny i szybko się uczy proces rehabilitacji u dzieci z zaburzeniami napięcia mięśniowego (oczywiście jeśli nie wynika ono z poważnej choroby układu nerwowego czy  zaburzenia genetycznego) daje bardzo dobre rezultaty, a maluchy robią świetne postępy i szybko doganiają swoich rówieśników na kolejnych etapach rozwoju ruchowego.

W Polsce metodami najczęściej wykorzystywanymi w pracy z maluchami z zaburzeniami napięcia mięśniowego są metoda Vojty oraz metoda NDT – Bobath.

Jak możemy Ci pomóc – rehabilitacja niemowląt i dzieci Mobilemed.pl

W naszym zespole mamy specjalistów pracujących z dziećmi metoda NDT- Bobatch. (Sprawdź).  Są to osoby o wieloletnim doświadczeniu klinicznym.  Dlatego też gwarantujemy najwyższą jakość rehabilitacji.

Rehabilitacja metodą Bobath dostarcza maluchowi poprzez odpowiednio dobrane  ćwiczenia niezbędne do prawidłowego rozwoju ruchowego doznania czuciowe i ruchowe.  Metoda NDT jest dla dzieci przyjazna,  Również rodzice  są zaangażowani w proces rehabilitacji, uczą się oni sposobów ćwiczenia z dzieckiem w domu oraz odpowiedniej jego pielęgnacji.

Tak jak pisaliśmy maluchy z obniżonym czy też podwyższonym napięciem mięśniowym powinny być rehabilitowane natychmiast po postawieniu diagnozy – dlatego nasza oferta jest bardzo elastyczna i jesteśmy do Państwa dyspozycji od wczesnych godzin rannych do wieczornych. Ponadto mamy w MobileMed specjalne usługi w ekspresowym tempie (zamów wizytę).

 

Każdy z nas jest inny, każdy też już od pierwszych dni naszego życia rozwija się w swoim tempie. Dlatego warto bacznie obserwować swoja pociechę – każdą niepokojącą nas prawidłowość zgłaszać swojemu pediatrze. Ale też nie wolno nam rodzicom panikować – zaburzenie napięcia mięśniowego to nie wyrok dla naszego maluch, i chociaż na początku na pewno każdy z nas się przestraszy, to dzięki systematycznej rehabilitacji i własnej pracy w domu można wspaniale poradzić sobie z tym problemem i stworzyć dziecku dobre warunki do dalszego rozwoju ruchowego.

error: Treść jest chroniona !!