Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Napięcie mięśniowe Twojego dziecka nie jest prawidłowe? Wiemy jak Ci pomóc!

Napięcie mięśniowe Twojego dziecka nie jest prawidłowe? Wiemy jak Ci pomóc!

napięcie mięśniowe

 

Jeśli usłyszałeś od swojego pediatry, że Twoje dziecko ma nieprawidłowe napięcie mięśniowe i potrzebna jest konsultacja z neurologiem i rehabilitacja, jeśli w twojej głowie pojawił się chaos i zrozumiały niepokój o swoje dziecko – zgłoś się do nas. Nasi specjaliści w MobileMed od lat zajmują się rehabilitacją niemowląt i dzieci z obniżonym lub podwyższonym napięciem mięśniowym. I co najważniejsze maja w tej dziedzinie ogromne sukcesy terapeutyczne. (rehabilitacja niemowląt i dzieci MobileMed link)

 

Czym jest napięcie mięśniowe?

Zarówno mięśnie dorosłego człowieka jak i noworodka maja określone napięcie (tzw. tonus spoczynkowy) pozwalający im wykonywać ruch. Za napięcie to odpowiedzialny jest ośrodkowy układ nerwowy ( kora mózgowa), który do mięśni wysyła informacja (impulsy nerwowe) o tym jak wysoki tenże tonus w mięśniu ma być.

Można to obrazowo porównać do naciągania gumy – jeśli pociągniemy ja mocno – jest napięta, a puszczona strzela daleko, jeśli nie jest pociągana, jest luźna i zwisa bezwładnie.

Jeśli układ nerwowy naszego maleństw wysyła do jego mięśni zbyt dużo informacji o tym aby się napięły, mówimy o wzmożonym napięciu mięśniowym. Kiedy natomiast wysyła on za mało informacji napięcie to jest obniżone. O prawidłowym napięciu mięśni u maluchów mówimy wtedy gdy informacje płynące z mózgu równoważą się i mięśnie nie są ani nadmiernie napięte ani rozluźnione.

Jakie mogą być jego przyczyny problemów z napięciem mięśniowym?

Jeśli nieprawidłowe napięcie mięśniowe nie jest wynikiem jednej z chorób (np. zespołu Downa, mózgowego porażenia dziecięcego, zespołu Aspergera czy zespołu Marfana), bardzo trudno jest jednoznacznie ustalić przyczynę wywołującą problem.
Jednak jest grono maluchów u których możemy (ale co ważne nie musimy) spodziewać się problemów z obniżonym lub podwyższonym napięciem mięśniowym.

Należą do nich:
• Wcześniaki
• Dzieci w niską i bardzo niską waga urodzeniową
• Noworodki z przedłużającą się u nich żółtaczką poporodową
• Noworodki u których wystąpiło niedotlenienie podczas porodu

Niestety również problemy mamy podczas ciąży, takie jak anemia, nadciśnienie tętnicze, problemy z nerkami, tarczycą i układem krążenia, czy powikłania w trakcie ciąży (krwawienia czy przedwczesne skurcze) mogą (ale podkreślamy to jeszcze raz, nie muszą) mieć wpływ na występujące nieprawidłowe napięcie mięśniowe u potomstwa.

Kto może zdiagnozować nieprawidłowe napięcie mięśniowe?

U dzieci w jakim wieku możliwa jest diagnoza?

Badanie napięcia mięśniowego jest jedną ze składowych ocenianych w skali Apgar – czyli pierwszym teście jaki przechodzi nasz maluch bezpośrednio po urodzeniu.

Jednak w praktyce, ze względu na to, że noworodki zazwyczaj charakteryzują się nieco wyższym napięciem mięśniowym niż maluchy miesięczne i starsze, podczas pierwszego badania bardzo rzadko wykrywane są istotne nieprawidłowości.

Dlatego też najczęściej prawidłową diagnozę problemów z napięciem mięśniowym stawia się u dzieci trzy miesięcznych i starszych. Najczęściej to pediatra, u którego dziecko jest badane regularnie stwierdza problemy z napięciem mięśniowym. I to on powinien skierować malucha na wizytę kontrolną u neurologa w razie jakichkolwiek wątpliwości.

Dlaczego nieprawidłowe napięcie mięśniowe jest niebezpieczne?

Najogólniej mówiąc prawidłowe napięcie mięśni jest maluchom potrzebne do tego aby rozwijać się ruchowo. Jak wiemy dziecko uczy się nowych umiejętności ruchowych (podnoszenia głowy, obracania na boki, siadania) w określonej kolejności a jedna umiejętność wynika z drugiej (są to tzw. wzorce ruchowe).

Przeczytaj też o kamieniach milowych w rozwoju Twojego dziecka – link do wpisu.

Proszę sobie wyobrazić, że jeśli mięśnie malucha są zbyt napięte lub zbyt luźne i nie pozwalają wyciągnąć mu rączki tak jak tego potrzeba aby obrócić się na bok, a maluch cały czas rozwija się i próbuje rączką poruszać, to szuka on takiego sposobu ruchu który pozwoli mu jednak rączkę podnieść.

Niestety najczęściej te „wykombinowane” czy wymuszone ruchy dziecka nie są zgodne z prawidłowym rozwojem i np. dziecko jest mocniej przechylone w prawą lub lewą stronę, spogląda tylko w jednym kierunku, czy obraca się tylko na jeden bok.

Takie nieprawidłowe wzorce ruchowe przenoszą się następnie na dalsze etapy rozwoju ruchowego dziecka i mogą powodować problemy z nauka siadania, raczkowania, wstawania czy chodzenia. Mówi się także o tym, że dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym często maja kłopoty z koncentracją i nauka w życiu szkolnym i ciężko im dorównać rówieśnikom.

 

 

W drugim poście dotyczącym zaburzeń napięcia mięśniowego przedstawiamy Państwu objawy wzmożonego i obniżonego napięcia mięśniowego, oraz zapoznamy z głównymi metodami rehabilitacji niemowląt.

Napięcie mięśniowe Twojego dziecka nie jest prawidłowe? Wiemy jak Ci pomóc! cz. 2

 

Jeśli już teraz chcesz aby nasz fizjoterapeuta obejrzał Twoje dziecko i przekazał Ci najważniejsze rady dotyczące pielęgnacji, zadzwoń do nas. Rehabilitacja niemowląt prowadzona jest na terenie Warszawy w dogodnych dla dziecka i rodziców terminach.

 

Autorem tekstu jest mgr fizjoterapii Monika Biernacka. Monika od wielu lat pracuje z dziećmi i młodzieżą wykorzystując w swojej pracy najnowocześniejsze metody fizjoterapii.

Monika Biernacka, mobilemed

error: Treść jest chroniona !!