MobileMed - Rehabilitacja i fizjoterapia z dojazdem

Wizyty w godzinach : 7:30 - 20:00
Kontakt : + 48 604 999 555

NDT Bobath to nie tylko rehabilitacja, ale też pielęgnacja

NDT Bobath to nie tylko rehabilitacja, ale też pielęgnacja

Jedną z metod rehabilitacji dzieci, którą pracują specjaliści z MobileMed jest NDT Bobath. Jest to sposób rehabilitacji przeznaczony do pracy z dziećmi m. in. z uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego, wadami genetycznymi czy też wcześniakami.

Jednakże NDT Bobath to nie tylko ćwiczenia rehabilitacyjne. Twórcy metody w swojej koncepcji na równi z rehabilitacją, kładą nacisk na pielęgnację. Uważają oni, że zarówno dzieci z problemami rozwojowymi jak i te, których rozwój ruchowy przebiega w sposób prawidłowy, potrzebują odpowiednio wykonanych zabiegów pielęgnacyjnych.

Na czym polega metoda NDT Bobath?

W metodzie NDT Bobath poprzez zabiegi pielęgnacyjne rozumiane są czynności wykonywane od pierwszego dnia życia dziecka; sposób podnoszenia i noszenia, karmienie, czuwanie nad prawidłową pozycją dziecka podczas odpoczynku i zabawy oraz czynności pielęgnacyjne związane ze zmianą pieluchy, myciem oraz ubieraniem i rozbieraniem maleństwa.

Według twórców metody NDT Bobath, to na rodzicach spoczywa największy ciężar i odpowiedzialność czuwania nad prawidłową pielęgnacją, a przez to odpowiednim rozwojem ich dziecka – bo to właśnie podczas przedstawionych wyżej czynności dziecko już od pierwszych dni życia uczy się prawidłowych tzw. schematów ruchowych, już od pierwszych dni jego ciało kształtuje się zgodnie z tym, w jakiej pozycji zostanie ułożone np. do karmienia czy przewijania.

Dlatego też, jeżeli jesteś rodzicem lub niedługo nim będziesz, zapoznaj  się z kilkoma zasadami pielęgnacji niemowląt i świadomie kształtuj rozwój swojego maleństwa już od pierwszych dni jego życia właśnie poprzez prawidłową, codzienną pielęgnację.

Czego nie należy robić stosując metodę NDT Bobath?

Zaczniemy od tego, czego robić nie można. Niestety, tak jak w każdej dziedzinie życia, także w opiece nad maluchami utarte są w świadomości społecznej pewnie nieprawidłowe zachowania i schematy, których powielanie nie okaże się w przyszłości korzystne dla rozwoju maleństwa.

  • Po pierwsze niewskazane jest na kilka godzin dziennie układanie dziecka w foteliku samochodowym – jak sama nazwa wskazuje jest to urządzenie przeznaczone do zastosowania w czasie podróży, na krótki czas. Jego budowa ma zapewnić dziecku bezpieczną podróż, ale przez to ogranicza możliwości ruchu dziecka – a dziecko aby prawidłowo się rozwijać powinno często się poruszać.
  • Kolejnym ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest nie sadzanie dziecka, które nie potrafi jeszcze zrobić tego samodzielnie – nie należy wyprzedzać naturalnych, zgodnych z prawidłowym rozwojem czynności wykonywanych przez maleństwo – może mieć to katastrofalne skutki dla jego kręgosłupa i stawów biodrowych. Prawidłowy rozwój ruchowy jest przez naturę zaplanowany tak, że poszczególne etapy (jak np.: podnoszenie główki, obroty, przejście do siadu czy chodzenie) następują po sobie w ściśle określonej i zaplanowanej kolejności, wyprzedzanie ich nie przyśpieszy rozwoju dziecka, a może jedynie niepotrzebnie wprowadzić do niego chaos lub nawet go zaburzyć.
  • Niedozwolone jest wkładanie dzieci w chodziki i tzw. huśtawko – skoczki. Jeżeli dziecko jeszcze samodzielnie nie stoi to znaczy, że jego rozwój ruchowy nie jest na takim poziomie, aby mogło to zrobić. Sztuczne ustawianie malucha w pozycji stojącej, której de facto jego ciało nie zna i nie rozumie, nie tylko zaburza prawidłowy tok rozwoju, ale też działa destrukcyjnie na prawidłowy rozwój stawów biodrowych, kolanowych i kręgosłupa dziecka.
  • Podczas noszenia w chuście czy nosidełku niedozwolone jest układanie dziecka w nieprawidłowej (zbyt swobodnej) pozycji.
  • Nieprawidłowym zachowaniem jest również prowadzenie dziecka za rączki we wczesnym etapie pionizacji i wstawania (samo jeszcze nie jest w stanie zrobić kilku kroków).


Zachęcamy do kontaktu z fizjoterapeutmi pracującymi metodą NDT Bobath w MobileMed

A zatem jakie są wyznaczniki prawidłowej pielęgnacji?

Pierwszym zmysłem, dzięki któremu możemy komunikować się z naszym maleństwem jest dotyk. A nic przecież tak nie uspokaja dziecka, jak kontakt z ciałem mamy czy taty. Dotyk to codzienna pielęgnacja, mycie, ubieranie, noszenie na rękach, układanie w łóżeczku, karmienie czy zmiana pieluszki.

Każdy ruch wykonywany podczas pielęgnacji, powinien być przez rodziców wykonywany w sposób pewny, świadomy i płynny. Ruchy nie mogą być wykonywane w pośpiechu czy zdenerwowaniu, ponieważ te emocje przenoszą się na dziecko. Mają być one czynnościami przynoszącymi radość dziecku i rodzicom. Należy zdać sobie sprawę z faktu, iż zmiana pieluszki czy mycie dziecka są czynnościami wykonywanymi przez rodziców w ciągu tygodnia setki razy, a więc warto wykorzystać je jako świetną zabawę czy naukę własnego ciała przez malucha.

Aby uzyskać więcej szczegółowych informacji, jak prawidłowo nosić dziecko na rękach zgodnie z jego wiekiem, jakie są najlepsze w rozumieniu dalszego rozwoju dziecka pozycje do karmienia, ubierania czy przewijania maleństwa, zachęcamy do kontaktu z fizjoterapeutami pracującymi metodą NDT  Bobath w MobileMed.

Polecamy Państwu również lekturę poradnika dla rodziców napisanego przez czołowych polskich specjalistów NDT.

Zamów wizytę