MobileMed - Rehabilitacja i fizjoterapia z dojazdem

Wizyty w godzinach : 7:30 - 20:00
Kontakt : + 48 604 999 555

Blog - Rehabilitacja niemowląt i dzieci

Pielęgnacja noworodka – co i jak?

Pielęgnacja noworodka – co i jak?

Pielęgnacja noworodka – co i jak?

Pierwsze tygodnie życia noworodka są niezwykle ważne dla jego rozwoju. Jest to bardzo ważny czas, w którym dopiero wzajemnie się poznajecie. Powinien być spędzony z dala od zgiełku, przede wszystkim w ciszy i spokoju. Jako młoda mama zapewne przejrzałaś już wiele stron, które dotyczyły opiekowania się maleństwem. W tym artykule odpowiem na pytania dotyczące podstawowej pielęgnacji maleństwa.

Kiedy kąpać noworodka i jak często?

Dawniej zalecało się kąpiel dziecka dopiero 2-3 dni po porodzie. Obecnie, jeśli dziecko urodziło się zdrowe, nie ma przeszkód aby swoją pierwszą kąpiel odbyło już następnego dnia. Należy jedynie uważać aby nie zamoczyć gojącego się pępka.

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego noworodka należy myć 2-3 razy w tygodniu. Jego skóra jest kilka razy delikatniejsza od skóry starszego dziecka i wrażliwsza na dotyk. Nie wolno używać gąbki, ponieważ zgromadzone na niej bakterie mogą być niebezpieczne dla zdrowia dziecka, lepiej użyć dłoni. Miejsca narażone na podrażnienia, wszystkie fałdki, należy delikatnie umyć, wytrzeć i natłuścić. Po każdej kąpieli należy również umyć główkę i włoski, tym samym środkiem myjącym, co całe ciało. Po miesiącu można już używać specjalnego szamponu dla niemowląt. Po osuszeniu główki niemowlęcia warto wyczesać jego delikatne włoski z użyciem szczotki z delikatnego włosia, ponieważ poprawi to stan ukrwienia skóry oraz wzmocni cebulki włosów.

Jak dbać o skórę noworodka i jakich kosmetyków używać?

Skóra niemowlęcia jest niezwykle wrażliwa na silne środki myjące. Z tego powodu kosmetyki dla niemowlaka powinny być dobierane z rozwagą. Nie należy używać mydeł przeznaczonych dla dorosłych, ponieważ mają one odczyn zasadowy, który działa niekorzystnie na skórę niemowlaka wysuszając ją. Najlepsze będą środki o odczynie neutralnym. Jeśli dziecko ma suchą skórę, należy szukać środków z emolientami, przeznaczonych szczególnie dla niemowląt. Emolienty nie tylko nie wysuszą skóry, ale dodatkowo ją nawilżą. W przypadku suchej skóry u niemowlęcia można zastosować oliwkę dla dzieci. U dzieci czasem występuje tzw. ciemieniucha czyli żółte łuski przypominające łupież, na którą wtarta w nią oliwka również pomaga. Jednak jeśli skóra jest normalna, nie powinno się jej stosować, ponieważ w tym przypadku może podrażniać skórę zapychając ją lub nasilać zmiany łojotokowe.

Po odbytej kąpieli należy delikatnie przemyć dziąsła przy użyciu wilgotnego gazika nałożonego na palec. Przyzwyczai to malucha do późniejszego mycia zębów oraz pozwoli zapobiec powstawaniu stanów zapalnych i późniejszej próchnicy.

Jako, że skóra noworodka jest bardzo wrażliwa, jego pielucha powinna być zmieniana co kilka godzin. Nawet kilkuminutowy kontakt z kałem i moczem jest drażniący dla tak delikatnej skóry i może wywoływać podrażnienia. Jeśli stosujesz pieluchy tzw. pampersy, które wchłaniają wydzieliny, nie używaj dodatkowo kremu na odparzenia – zatka on kanaliki w pieluszce przez co wydzieliny zostaną w niej i będą mieć kontakt ze skórą. W przypadku używania pieluch tetrowych warto jest używać kremu przeciwko odparzeniom.

Przez pierwsze tygodnie życia skóra noworodka jest wrażliwa, podczas krótkich spacerów latem, nie można używać kremów z filtrem, nawet tych mineralnych. O wiele lepszym rozwiązaniem jest położenie dziecka w półcieniu lub cieniu tak, by promienie słoneczne nie drażniły jego skóry. Specjalne kremy na buzie są zalecane w zimie, ponieważ chronią skórę dziecka przed skutkami zimnego powietrza.

Czas spędzony z niemowlęciem w pierwszych chwilach jego pobytu na świecie jest niezwykle ważny, zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Mama musi być nastawiona na pełną dyspozycyjność wobec noworodka i poświęcić mu mnóstwo czasu. Warto wykorzystać ten czas jak najlepiej, ponieważ będzie on miał wpływ na rozwój dziecka w przyszłości.

Zobacz więcej
Ból pleców u dzieci | MobileMed.pl

Ból pleców u dzieci | MobileMed.pl

Bóle pleców u dzieci i młodzieży mogą wynikać z wielu różnych przyczyn. W tym artykule opiszemy najczęstsze schorzenia wywołujące takie objawy. Podpowiemy też, na co zwrócić szczególną uwagę i kiedy zgłosić się na konsultację do specjalisty.

Zobacz więcej
Wady postawy ciała u dzieci – jak je rozpoznać

Wady postawy ciała u dzieci – jak je rozpoznać

Rodzice zawsze są zatroskani o zdrowie swoich dzieci często martwią się o ich postawę i możliwe wady postawy. Aby zapewnić im możliwość prawidłowego rozwoju bardzo ważna jest odpowiednia opieka już od pierwszych dni oraz obserwacja wszelkich zmian. Nie da się jednak ukryć, że niewiele osób jest w stanie samodzielnie ocenić, czy ich pociecha rozwija się prawidłowo.

Zobacz więcej

 

Pierwszy rok życia dziecka, to najintensywniejszy okres jego rozwoju. Najwyraźniejsze zmiany są widoczne w motoryce niemowlaka. Stopniowo zaczyna coraz lepiej panować nad swoim ciałem i poruszać się. Niestety jest to też czas, gdzie niewielkie, mogłoby się wydawać zaniedbania, mogą okazać się bardzo uciążliwe w skutkach. Aby uniknąć tych nieprzyjemności warto już w pierwszych dniach życia wybrać się na wizytę do fizjoterapeuty.

Rehabilitacja niemowląt  od pierwszych dni.  Dlaczego zawsze warto wybrać się ze swoim maluchem do rehabilitanta?

Jak wygląda konsultacja fizjoterapeutyczna niemowlaka?

Podczas wizyty u fizjoterapeuty większość czasu zajmuje wnikliwa obserwacja dziecka. W pierwszej kolejności ocenie podlega wygląd i zachowanie dziecka. Aby prawidłowo zweryfikować, czy wszystko jest w porządku mały pacjent powinien być zupełnie rozebrany. Rehabilitant też będzie sprawdzał, czy występują odruchy charakterystyczne dla danego okresu rozwojowego.

Dziecko będzie obserwowane podczas leżenia na brzuchu oraz na plecach, a także w trakcie ruchu, jeśli już potrafi samo się poruszać. Warto wiedzieć, że z każdym kolejnym miesiącem rozwoju zmieniają się pozycje oraz punkty podparcia podczas leżenia, więc na tej podstawie łatwo rozpoznać, czy tempo rozwoju jest prawidłowe. Ocenie podlega też interakcja z otoczeniem i reakcje na bodźce np. czy niemowlę wodzi wzrokiem za zabawką.

Jeśli przed wizytą zauważyliśmy jakieś problemy, to warto powiedzieć o tym fizjoterapeucie. Rehabilitant chętnie zapozna się też z dotychczasową dokumentacją medyczną, zwłaszcza, jeżeli dziecko zostało zdiagnozowane pod kątem jakiegoś schorzenia.

Rehabilitacja niemowląt. Częste zaburzenia w rozwoju dzieci

Wpływ na rozwój niemowlaka ma bardzo dużo czynników: przebieg ciąży i porodu, choroby i urazy, a także prawidłowa pielęgnacja i opieka. W tym bardzo dynamicznym dla dziecka czasie często mogą pojawić się różne nieprawidłowości.

Jednym z częściej spotykanych problemów są zaburzenia napięcia mięśniowego. Dziecko może przejawiać zbyt duże lub obniżone napięcie mięśni. W obu przypadkach konieczne jest podjęcie rehabilitacji.

Dzięki niej współdziałanie układu nerwowego i mięśniowego zostają przywrócone do normy. Warto wiedzieć, że w takiej sytuacji konieczne jest, nie tylko regularne odwiedzanie fizjoterapeuty, ale także wykonywanie określonych ćwiczeń w domu. Tylko taka współpraca daje dobre efekty terapeutyczne.

Rehabilitacja jest też wskazana m. in. jeśli dziecko urodziło się jako wcześniak, występują wady genetyczne np. zespół Downa lub wrodzone np. stopy końsko-szpotawe.

Jeśli obserwujesz u swojego dziecka niepokojące objawy,

 umów się na konsultację fizjoterapeutyczną!

MobileMed.pl +48 544 44 00 00, +48 604 999 555

http://www.mobilemed.pl/kontakt-mobilemed/

Dlaczego warto wybrać się do fizjoterapeuty, jeśli dziecko jest zdrowe?

Jeśli nie zauważyliście u dziecka żadnych niepokojących objawów, to także wart wybrać się do rehabilitanta. Fizjoterapeuta opowie jak wygląda prawidłowy przebieg zmian w przeciągu pierwszego roku życia. Dzięki temu dowiecie się, czego się spodziewać po dziecku w najbliższym czasie i jakie objawy powinny wzbudzić czujność.

Specjalista poza oceną prawidłowości rozwoju psycho- ruchowego podpowie, jak należy opiekować się dzieckiem.

Odpowiednie sposoby podnoszenia, trzymania, kąpieli czy przebierania mogą mieć kolosalny wpływ na dalszy rozwój jego motoryki. Warto poznać dobre wzorce, aby wspierać rozwój maluszka już od pierwszych dni. Prawidłowa opieka ma też korzystny wpływ na psychikę i emocje, dzięki czemu niemowlę będzie spokojniejsze.

Chcesz sprawdzić, czy wszystko jest w porządku?

Nie wiesz, jak prawidłowo nosić dziecko lub masz problemy z pielęgnacją?

Umów się na wizytę u jednego z naszych fizjoterapeutów.

+48 544 44 00 00, +48 604 999 555

http://www.mobilemed.pl/kontakt-mobilemed/

Zobacz więcej
Rehabilitant dziecięcy – jak wybrać dobrego specjalistę w Warszawie?

Rehabilitant dziecięcy – jak wybrać dobrego specjalistę w Warszawie?

Problemy ze zdrowiem dziecka to jeden z powodów spędzających sen z powiek wszystkim rodzicom. Jak wybrać rehabilitanta dla naszej pociechy kiedy już dostaniemy do niego skierowanie? Szczególnie w Warszawie gdzie ofert i dostępnych placówek jest wiele? Dla rodziców mogą być to trudne poszukiwania. A zatem hasło – rehabilitant dziecięcy Warszawa (ale też każde inne duże miasto) – jak go wybrać –  jest jak najbardziej aktualne.

Zobacz więcej
Rehabilitacja dzieci – to ważne

Rehabilitacja dzieci – to ważne

Z rehabilitacją dzieci ma styczność coraz większe grono rodziców. Wielu z nich, pracujących i obracających się w zupełnie innym niż medyczne środowisku, zadaje sobie na pewno wiele pytań dotyczących tej usługi medycznej. Rehabilitacja dzieci – co warto o niej wiedzieć, aby czuć się pewniej i bezpieczniej? Zapraszamy do lektury!

Zobacz więcej
Fizjoterapeutyczny przewodnik – skolioza

Fizjoterapeutyczny przewodnik – skolioza

Skolioza dotyka od 2% do 3% ogólnej populacji, przy czym częściej występuje u kobiet. Stopień trójpłaszczyznowej deformacji kręgosłupa waha się od łagodnych i niewielkich skrzywień do poważnych deformacji kręgosłupa wymajających interwencji chirurgicznej. Wszystkie dzieci przechodzą badania profilaktyczne postawy, ponieważ skolioza najczęściej uwidocznia się u dzieci w wieku wczesnoszkolnym, a następnie może się pogłębiać w różnym stopniu wraz ze skokami wzrostu u dzieci i młodzieży.

Czym jest skolioza?

Skolioza to trójpłaszczyznowe skrzywienie kręgosłupa, co oznacza, że ulega on deformacji w trzech niezależnych płaszczyznach. Skolioza ma duży wpływ na zmianę postawy ciała oraz symetrię tułowia. Niestety przysłowiowe “nie garb się, stój prosto” nie jest w stanie rozwiązać problemu. Na zdjęciu RTG kręgosłup może mieć kształt litery C lub S. Nasilenie stopnia skoliozy określa się poprzez pomiar kąta krzywizny właśnie na zdjęciu RTG – kąt ten nazywa się kątem Cobba.

Młodzieńcza skolioza idiopatyczna, czyli najczęstszy typ tego schorzenia, zostaje zdiagnozowana u dzieci w wielu 10 – 18 lat. Wyraz “idiopatyczna” w nazwie oznacza, że nie jest znana przyczyna powodująca rozwój tej deformacji. Jednak aż 30% dzieci ze skoliozą idiopatyczną ma w wywiadzie rodzinnym odnotowaną obecność skoliozy.

Rozpoznane są też inne rodzaje skoliozy – skolioza wrodzona, nerwowo-mięśniowa oraz skolioza dorosłych związana np. z nieprawidłowym napięciem mięśni przyktęgosłupowych.

Skolioza wrodzona jest spowodowana przez deformację kości kręgosłupa i pojawia się już we we wczesnym okresie rozwoju dziecka w łonie matki. Skolioza nerwowo-mięśniowa jest spowodowana przez stan zdrowia układu nerwowego, a w szczególności w wyniku porażenia mózgowego lub dystrofii mięśniowej, które powodują osłabienie mięśni wspierających kręgosłup.

Skolioza – jak to wygląda?

Skolioza jest zazwyczaj stanem bezbolesnym stąd często problemy z jej rozpoznaniem ponieważ dziecko nie zgłasza żadnych dolegliwości. Ból może nastąpić w wyniku przystosowana się mięśni i stawów kończyn i tułowia do deformacji kręgosłupa. Ból może też wywołać zmiana postawy ciała, zmiana wzorcu chodu, utrata elastyczności i wytrzymałości mięśni czy innych tkanek miękkich.

U osób ze skoliozą często obserwuje się:

nierówną wysokość ramion,
nierówną wysokość bioder,
nierówną wysokość wcięcia talii,
ogólny brak symetrii stron ciała,
ból w obszarach otaczających kręgosłup oraz łopatki, miednicę i biodra,
ból podczas chodu lub przy innych czynnościach ruchowych.

 Jak diagnozujemy?

Schorzenie to jest zwykle diagnozowane wstępnie w szkolnych gabinetach lekarskich podczas rutynowych bilansów zdrowia dziecka.

Kolejnym etapem diagnozowania skrzywienia kręgosłupa będzie wizyta dziecka w dziecięcej poradni ortopedycznej – dokładne badanie np. skoliometrem czyli specjalnym przyrządem do mierzenia stopnia rotacji kręgosłupa, oraz wykonanie zdjęcie RTG wszystkich odcinków kręgosłupa.

Na zdjęciu mierzony jest kąt Cobba mówiący o rozległości skrzywienia. O skoliozie mówimy wówczas, gdy kąt ten jest większy niż 10 stopni.

Czy skoliozie można zapobiec? 

To pytanie stawia sobie świat medyczny od bardzo dawna. Głosy są różne. Jedni opowiadają się za tym, że można, inni – że nie. Jednak w związku z tym, że nie znana jest główna przyczyna rozwoju idiopatycznej skoliozy młodzieńczej, ciężko jest mówić o profilaktyce jej występowania. Niemniej jednak niezwykle ważna jest dbałość o aktywność fizyczną dziecka, o skorygowaną postawę jego ciała oraz o odpowiednie i ergonomiczne noszenie plecaków i tornistrów, siedzenie przy biurku podczas odrabiania lekcji i w szkole, siedzenie na kanapie czy na podłodze podczas codziennej zabawy czy odpoczynku.

 

Wady postawy u dzieci – jak im zapobiegać?

Czym są wady postawy?

Dziecko potrzebuje ruchu!

Zobacz więcej
Dziecko potrzebuje ruchu!

Dziecko potrzebuje ruchu!

Jednym z najbardziej dotkliwych problemów społecznych w historii ludzkości był głód. Do czasów rewolucji przemysłowej i okresu po niej, kiedy to dostęp do żywności stawał się co raz bardziej powszechny. Powszechny do tego stopnia, że w XXIw. zaowocował powstaniem nowego problemu – otyłości, która aktualnie – już w randze problemu globalnego – jest przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) nazywana ogólnoświatową epidemią.

Powyższy cytat zaczerpnęliśmy z artykułu o otyłości zamieszczonego na naszym siostrzanym blogu – Corporate Wellness. Zwraca on uwagę, że choroba (bo śmiało możemy użyć takiego sformułowania w kontekście otyłości) nie dotyczy już tylko słynących ze złej diety Amerykanów ale osiągnęła skalę epidemiologiczną. Niestety, wtargnęła też do Polski. Zatrważające jest to, że otyłość coraz częściej dotyka najmłodszych. Niewłaściwa dieta i brak aktywności fizycznej sprawiają, że już co piąte dziecko w kraju ma nadwagę. Głośno o tym w mediach, głośno w szkole. Ba! O problemie mówi się już w ramach akcji społecznych. (Jesteśmy na bieżąco, bo podróżując komunikacją miejską w stolicy natykamy się co i rusz na kampanię dotyczącą otyłości wśród dzieci.)

Według Gazety Wyborczej polskie dzieci tyją najszybciej w Europie**. Przyczyna tego stanu jest oczywista – coraz mniej się ruszamy, coraz więcej siedzimy. Aktywność fizyczna dzieci maleje – kiedyś po powrocie ze szkoły pociechy biegały po podwórku, teraz czas wolny spędzają przed telewizorem lub komputerem. Według badań osoby w wieku od 8 do 18 lat oglądają telewizję przez około 4 i pół godziny dziennie, a aż ponad 7 i pół godziny dziennie spędzają pochyleni nad wszystkimi nośnikami łącznie (TV, wideo, DVD, komputer i coraz częściej też smartfon).

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA DZIECI – BENEFITY

A dzieci powinny się przecież przede wszystkim ruszać! Ograniczenie ilości czasu spędzonego w pozycji siedzącej, zapisanie dziecka na zajęcia sportowe lub po prostu wygonienie go na dwór to absolutna konieczność. Aktywność fizyczna dzieci buduje więzi społeczne i ma ogromny wpływ na młody organizm – na jego kondycję, zdrowie fizyczne i psychiczne. Dzieci, które są aktywne, będą miały:

1)            silniejsze mięśnie i kości

2)            szczuplejsze ciało, ponieważ ćwiczenia pomagają kontrolować przyrost tkanki tłuszczowej

3)            mniejsze prawdopodobieństwo nadwagi i związanych z nią powikłań zdrowotnych

4)            mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2

5)            niższe ciśnienie krwi i poziom cholesterolu we krwi

6)            lepsze samopoczucie

SKUTKI BRAKU RUCHU

Podstawowym problemem wynikającym z siedzącego trybu życia u młodych ludzi jest, obok otyłości, niewłaściwy rozwój układu mięśniowo-kostnego – schorzenia narządu ruchu, bóle pleców, nóg czy szyi prowadzące do trwałych wad postawy. Jeżeli mają Państwo kłopot z zainteresowaniem potomstwa aktywnością fizyczną, a dziecko narzeka na bóle, które opisaliśmy powyżej, zapraszamy po poradę do fizjoterapeuty. Oceni on postawę dziecka, podpowie jak zacząć leczyć ewentualne wady i jaką aktywność fizyczną wybrać, by nie zaszkodziła, a może i wzbudziła zainteresowanie Państwa pociechy.

Zapisz się na rehabilitację

źródła:

* http://corporate-wellness.pl/medical-wellness-szczegoly-137.html

** http://wyborcza.pl/1,75478,17954018,Co_piate_dziecko_w_wieku_szkolnym_ma_nadwage__Jak.html?disableRedirects=true

Zobacz więcej
Wady postawy u dzieci – jak im zapobiegać?

Wady postawy u dzieci – jak im zapobiegać?

Choroby cywilizacyjne to bolączka naszych czasów. Walczymy z otyłością, rakiem, chorobami układu kostno – stawowego. Te ostatnie według badań Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia dotyczą 50 – 60% populacji w zależności od regionu, z czego 45-55% stanowią wady postawy związane z kręgosłupem i innymi odcinkami narządu ruchu. Jak się okazuje wielu z nich (i towarzyszących im dolegliwości w dorosłym życiu) moglibyśmy uniknąć, gdybyśmy interweniowali odpowiednio wcześniej.

Zobacz więcej