Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Poznaj ” kamienie milowe ” w rozwoju Twojego dziecka

Poznaj ” kamienie milowe ” w rozwoju Twojego dziecka

kamienie milowe

Rodzice bacznie obserwują swoje dziecko już od pierwszych minut jego życia. Zwracają uwagę na każdy ruch, uśmiech, płacz. Maluchy są obserwowane także przez naukowców (neurologów, pediatrów, fizjoterapeutów). Dzięki takim obserwacjom powstał uniwersalny dla wszystkich (zdrowych) dzieci  schemat rozwoju ruchowego. W schemacie tym zawarte  są tzw. kamienie milowe.

Kamienie milowe są to zdolności i umiejętności które dziecko osiąga w odpowiednim dla siebie tempie i czasie.

Przedział czasowy ich osiągnięcia jest szeroki, tak na przykład na rozpoczęcie samodzielnego chodzenia maluch ma czas od 9 do 16 miesiąca życia.

Poniżej przedstawiamy zestawienie umiejętności dzieci w poszczególnych miesiącach życia od pierwszego do dwunastego. Rodzic powinien bacznie obserwować swoje maleństwo, zaznaczamy jednak jeszcze raz, że osiągniecie tych umiejętności (kamienie milowe rozwoju) jest indywidualną cechą malucha i przyśpieszenia czy opóźnienia rzędu kilku tygodni nie są powodem do obaw.

Około pierwszego miesiąca życia dziecko:

Około drugiego miesiąca życia dziecko:

Około trzeciego miesiąca życia dziecko:

Około 4 miesiąca życia dziecko:

Około 5 miesiąca życia dziecko:

Około 6 miesiąca życia dziecko:

Około 7 miesiąca życia dziecko:

Około 8 miesiąca życia dziecko:

Około 9 miesiąca życia dziecko:

Około 10 miesiąca dziecko:

Około 11 miesiąca dziecko:

Około 12 miesiąca dziecko:

 

Niektórzy badacze uznają, że tylko niektóre z opisanych zachowań i umiejętności są to kamienie milowe w rozwoju malucha, zaliczają do nich:

 

Podsumowaniem tego wpisu na naszym blogu niech będzie stwierdzenie: rodzicu nie śpiesz się i daj swojemu dziecku czas. Wspomaganie rozwoju (bo wszyscy dookoła tak robią) poprzez np. zbyt wczesne sadzanie dziecka, podpieranie go poduszkami czy stawianie na nóżki może być niekorzystne w dalszym rozwoju ruchowym twojego maleństwa.

Autorem tekstu jest mgr fizjoterapii Monika Biernacka.

 

Jeżeli bacznie obserwujesz swoją pociechą, a coś w jej zachowaniu zaczyna Cie niepokoić, skontaktuj się z nami, przedstaw swoje wątpliwości fizjoterapeucie który pracuje z dziećmi. Oceni on czy Twój maluch ma wciąż jeszcze czas aby nauczyć się np. raczkować czy jest to już moment, w którym jego rozwój powinno się w specjalistyczny sposób delikatnie wspomóc. Zapraszamy do kontaktu.

Zapisz się na rehabilitację

 

error: Treść jest chroniona !!