MobileMed - Rehabilitacja i fizjoterapia z dojazdem

Wizyty w godzinach : 7:30 - 20:00
Kontakt : + 48 604 999 555

Stwardnienie rozsiane – fakty

Stwardnienie rozsiane – fakty

Stwardnienie rozsiane   – definicja

Stwardnienie rozsiane (SM, sclerosis multiplex, sclerosis disseminatus) jest przewlekłą chorobą demielinizacyjną ośrodkowego układu nerwowego (ONU). Prawdopodobnie jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym.To jedna z najprostszych, ale też najbardziej trafnych definicji SM.

Wiele już wiemy o objawach i ich leczeniu, natomiast naukowcy wciąż nie potrafią określić przyczyn tej choroby oraz zdefiniować szybkości jej rozwoju.

Co warto wiedzieć o SM? Jakie są najważniejsze fakty o tej chorobie?

Stwardnienie rozsiane – FAKTY

 • SM jest najczęstszą chorobą neurologiczną młodych dorosłych,
 • choruje na nią ok 60 tys. osób w Polsce,
 • diagnoza pojawia się najczęściej pomiędzy 20 a 40 rokiem życia,
 • kobiety chorują dwukrotnie częściej niż mężczyźni,
 • na stwardnienie rozsiane choruje się do końca życia (jest to choroba przewlekła),
 • w SM system immunologiczny atakuje komórki otaczające tkankę nerwową – mielinę, co prowadzi do jej uszkodzenia (powstania stwardnienia) i częściowego lub całkowitego przerwania przewodzenia impulsów nerwowych,
 • objawy stwardnienie rozsianego zależą od tego którą część mózgu zostanie uszkodzona i które informacje nie będą po drogach nerwowych przekazywane właściwie,
 • diagnoza jest stawiana na podstawie obserwacji objawów pacjenta – nie ma badania jednoznacznie umożliwiającego rozpoznanie choroby,
 • istnieją cztery rodzaje choroby: postać rzutowo – remisyjna, postać wtórnie postępująca, łagodne SM, pierwotnie postępujące SM,
 • niestety każdy chory przechodzi stwardnienie rozsiane w inny, charakterystyczny dla siebie sposób. Nie ma dwóch osób które maiłyby te same objawy w tym samym czasie rozwoju choroby, czy w tej samej kolejności,
 • do niektórych z najczęstszych objawów SM należą: zmęczenie fizyczne, zaburzenia równowagi i koordynacji, problemy z chodzeniem, zawroty głowy, kłopoty ze wzrokiem, drętwienie lub mrowienie zwykle w kończynach, sztywność i skurcze mięśni, problemy seksualne (obniżone lub brak libido).

Stwardnienie rozsiane – to też ważne

Dla chorych niezwykle ważne jest leczenie farmakologiczne oraz systematyczna, dostosowana do ich potrzeb rehabilitacja. Pozwala ona na zachowanie, o ile to możliwe zdolności do samoobsługi i niezależności. W ciężkich przypadkach zaś do zapobiegania skutkom bezruchu ( np. przykurczom) i poprawy ruchomości stawów.

Chorzy ze stwardnieniem rozsianym to duża grupa społeczna. Specjaliści z MobileMed mają odpowiednią wiedzę, umiejętności i kompetencje aby współpracować z osobami dotkniętymi tym schorzeniem.

Dlatego jeśli również Ty, lub ktoś z Twoich bliskich choruje na SM i wymaga regularnej i specjalistycznej rehabilitacji – my w MobileMed możemy taką zapewnić.

Skontaktuj się z nami telefonicznie  – odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości. 

tel. 48 544 44 00 00, +48 604 999 555

Napisz do nas, a to my oddzwonimy i umówimy Cię na wizytę z jednym z naszych fizjoterapeutów zajmujących się rehabilitacją neurologiczną.

http://www.mobilemed.pl/zamowienie-wizyty/

http://www.mobilemed.pl/service/rehabilitacja-doroslych/

Zamów wizytę
 • Fatalna choroba. Poznałam kobietę, która odziedziczyła chorobę po ojcu i przeżyła córkę z tym samym schorzeniem… Czasami tak szybko to postępuje, że człowiek nie zdąży z reakcją na swój stan.