Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Trening Seniora

Trening Seniora

Po 35 roku życia organizm zaczyna wchodzić w okres starzenia się. Apogeum sprawności mija i trzeba mieć to na uwadze, jeśli chcemy zachować zdrowie i niezależność jak najdłużej. Aktywność fizyczna to doskonałe remedium na opóźnienie procesów starzenia i wszelkie kłopoty ze sprawnością.

Sport powinniśmy uprawiać niezależnie od wieku, a w przypadku seniorów możliwie jak najdłużej. Ruch hamuje rozwój wielu chorób, wzmacnia układ mięśniowy i kostny ograniczając zwyrodnienia i ryzyko urazów, a dzięki wytwarzaniu endorfin minimalizuje wystąpienie depresji i zaburzeń psychicznych. Dodatkowo wspiera proces integracji osób starszych, które często narażone są na samotność.

Najpierw konsultacja z fizjoterapeutą

Do regularnej aktywności fizycznej należy się odpowiednio przygotować. Najlepiej zwrócić się o pomoc do fizjoterapeuty, który oceni, które dyscypliny sportu możemy uprawiać, a na które nasz stan zdrowia nie pozwala. Osoby mające problemy ze stawami kolanowymi nie powinny biegać czy skakać i warto się o tym dowiedzieć zawczasu, by zapobiec kontuzjom i niepotrzebnym powikłaniom zdrowotnym.

Trening seniora – od czego zacząć?

Jeśli dotychczas spędzaliśmy czas głównie na kanapie, koniecznie trzeba się do treningów właściwie przygotować, by uniknąć niebezpiecznych w tym wieku urazów. Pomocne będą spacery i marsze, które przygotują nasz organizm do treningów.

Najlepiej, jeśli postawimy na regularność i sport 3-4 razy w tygodniu. Przed samym treningiem pamiętajmy o rozciąganiu i rozgrzewce oraz zadbaniu o właściwą dietę. Ostatni posiłek jedzmy na 2-3 godziny przed aktywnością fizyczną i nie zapominajmy o nawadnianiu organizmu w trakcie i po aktywności fizycznej.

Trening seniora – do wyboru, do koloru

Wachlarz aktywności sportowych dla seniorów jest niemały. My proponujemy tylko niektóre z nich:

Nordic walking

Marsz z kijkami to doskonały sposób na utrzymanie kondycji i wzmocnienie mięśni tłowia i koniczyn. Ten rodzaj sportu dotlenienia organizm i chroni układ sercowo-naczyniowy. Dobrze rozpocząć treningi pod okiem instruktora, który pomorze w wypracowaniu właściwej postawy podczas ruchu i wyborze odpowiedniej długości kijków.

Pływanie

Sport w wodzie nie obciąża stawów i kości jest więc doskonałą propozycją dla osób starszych. Pływanie rozwija mięśnie całego ciała i kształtuje mięśnie kręgosłupa. Dodatkowo hartuje organizm, który w starszym wieku jest bardziej narażony na infekcje.

Gimnastyka

Ćwiczenia oddechowe, rozciągające i wzmacniające mięśnie znacząco wpływają na kondycję i poprawiają komfort życia. Gimnastyka z obciążeniem i odpowiednio dostosowaną dynamiką zapobiega utracie i odbudowuje masę mięśniową, a rozciąganie polecamy dodać do kalendarza jako codzienną poranną aktywność. Warto też rozważyć uprawianie jogi, która zbawiennie wpływa na psychikę, dotlenienie organizmu i uelastycznienie mięśni.

Taniec

Taniec to sport i przyjemność w jednym. Osobom starszym polecamy tańce klasyczne, a wśród nich te spokojniejsze, zmuszające do wysiłku nie tylko ciało ale i umysł, który będzie się musiał skupić na zapamiętaniu sekwencji kroków. Dodatkowym atutem tańca jest integracja i spotkania w grupie.

Jazda na rowerze

Doskonałe ćwiczenie aerobowe, które łączy prostotę wykonania z przyjemnością. Wykorzystujmy rower jako środek transportu – do sklepu czy do apteki.

Według danych statystycznych GUS za 2012r. aż 2/3 osób starszych spędza czas wolny na spacerowaniu*. To dobre wieści, bo siedzący tryb życia to najgorszy wybór, nie tylko dla seniorów. Warto jednak pójść o krok dalej i zainwestować swój czas w regularne zajęcia sportowe, które zapewnią utrzymanie sprawności, pozytywnie wpłyną na nasze samopoczucie i życie towarzyskie.

* http://stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/WA_jak_sie_zyje_os_starszym_w_pl_30_XI_2012.pdf

error: Treść jest chroniona !!