MobileMed - Rehabilitacja i fizjoterapia z dojazdem

Wizyty w godzinach : 7:30 - 20:00
Kontakt : + 48 604 999 555

Udar Mózgu

Udar Mózgu

F1.medium

29 października obchodzony jest na świecie Międzynarodowy Dzień Udaru Mózgu. Został on ustanowiony przez Światową Organizację Udaru Mózgu w celu propagowania wiedzy na temat tego schorzenia zarówno wśród zdrowej części społeczeństwa jak i tej dotkniętej problemem życia po udarze mózgu.

W związku z tym, że udar mózgu stanowi ważny problem zdrowotno – społeczny,
a w Polsce rocznie odnotowuje się około 60 tysięcy nowych zachorowań chcielibyśmy przybliżyć Państwu czynniki które mogą wpływać na wystąpienie tej jednostki chorobowej i jednocześnie w myśl powiedzenia lepiej zapobiegać niż leczyć  uświadomić jak wiele w profilaktyce udaru mózgu zależy od nas samych.

Czynniki ryzyka dzieli się w literaturze fachowej na niemodyfikowalne( niezależne od nas), występuje w nich wiek
(> 65 r. ż.), płeć męska, czynniki genetyczne oraz rasa( czarna).

 

Druga grupę czynników stanowią te modyfikowalne. Czynnikami zależnymi od  naszego stylu życia są:

  • Nadciśnienie tętnicze – jako główny winowajca  – dlatego tak ważne jest regularne kontrolowanie ciśnienia krwi, nie lekceważenie szumów usznych, zaburzeń widzenia czy krwotoków z nosa które mogą być objawami zwiększonego ciśnienia krwi. Przestrzegamy też przed nieregularnym zażywaniem „tabletek na ciśnienie”.
  • Aktywność fizyczna – jest dobrym i sprawdzonym lekarstwem na nadciśnienie tętnicze, kontrolowany
    i systematyczny wysiłek fizyczny np. długie spacery, jazda na rowerze, aerobik czy jogging zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób sercowo naczyniowych do których zaliczamy udar mózgu.
  • Otyłość – nie tylko w przypadku udaru mózgu kontrola wagi ciała i zachowania prawidłowego wskaźnika BMI idą w parzę ze zmniejszeniem ryzyka zachorowania.
  • Palenie tytoniu – motywujące wydają się wyniki badań mówiące iż rezygnacja z papierosów zmniejsza ryzyko udaru aż o 50% w stosunku do osób wciąż palących.
  • Nadużywanie alkoholu – zaobserwowano, że znaczny odsetek osób z incydentem udarowym stanowią osoby nadużywające alkohol, chociaż nie udało się ustalić liniowego związku pomiędzy piciem a udarem to  zaleca się ograniczenie ilości spożywanego alkoholu do minimum, dobra wiadomością dla miłośników czerwonego wina jest taka, iż ilość etanolu w granicach 20 – 30g/dobę może wpływać korzystnie na gospodarkę lipidową organizmu a w konsekwencji obniżać ryzyko udaru.

 

Udar mózgu często bywa też konsekwencją innych, lekceważony, niedoleczonych bądź niekontrolowanych przez lekarza schorzeń takich jak: choroby serca (zwłaszcza migotanie przedsionków), zaburzenia gospodarki lipidowej, zwężenie tętnic szyjnych, zespół bezdechu sennego, dna moczanowa, niedoczynność gruczołu tarczowego
czy zaburzenia krzepnięcia krwi, dlatego tez Światowa Organizacja Udaru Mózgu podczas obchodów Światowego Dnia Udaru Mózgu  czynnie zachęca wszystkich nas do leczenia istniejących schorzeń oraz ciągłej kontroli stanu zdrowia. Przypominając że kontrola ta oraz pracy nad czynnikami poddającymi się modyfikacji są najlepszymi sprzymierzeńcami pacjentów w profilaktyce udaru mózgu.

Zamów wizytę