MobileMed - Rehabilitacja i fizjoterapia z dojazdem

Wizyty w godzinach : 7:30 - 20:00
Kontakt : + 48 604 999 555

Zapalenie ścięgna mięśnia dwugłowego – poradnik

Zapalenie ścięgna mięśnia dwugłowego – poradnik

Zapalenie ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia (bicepsu) jest jedną z najczęstszych przyczyn bólu barku. Dysfunkcja ta często rozwija się u osób które wykonują powtarzające się ruchy ręki ponad głową. Stan zapalny ścięgna mięśnia dwugłowego w okolicy łopatki rozwija się w czasie, a ból zazwyczaj jest większy podczas ruchu ramieniem. Podczas leczenia tej dysfunkcji fizjoterapeuta pracować będzie nad zniwelowaniem stanu zapalnego i modyfikacją sposobu wykonywania aktywności, zarówno codziennych, rekreacyjnych i sportowych.

Czym jest zapalenie ścięgna mięśnia dwugłowego?

Mięsień dwugłowy ramienia składa się z dwóch części: głowy długiej, oraz głowy krótkiej. To właśnie ścięgno głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia najczęściej dotyka stan zapalny. Ścięgno głowy długiej biegnie od kości ramiennej do łopatki przechodząc przez staw ramienny i tworząc część jego torebki stawowej.

Istnieje wiele czynników, które mogą prowadzić do zapalenia ścięgna mięśnia dwugłowego.  Należą do nich m. in.:

 • ruch wymagający wielokrotnych powtórzeń z uniesieniem ramion nad głowę,
 • słabe mięśnie stożka rotatorów i słabe mięśnie górnej części pleców,
 • problemy z mechaniką ciała – brak kontroli nad ruchem i współdziałaniem poszczególnych części ciała,
 • zmiany elastyczności i wytrzymałości mięśni i ścięgien związane z wiekiem.

Zapalenie ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia – jak możesz je odczuwać?

Z dysfunkcją tą związany jest szereg objawów, możesz odczuwać m. in.:

 • ostry ból w przedniej części ramienia podczas ruchów ponad głowę,
 • tkliwość i czułość na dotyk/palpację w przedniej części ramienia,
 • ból ramienia, który może promieniować w kierunku szyi lub w dół ramienia w stronę łokcia,
 • tępy ból w łopatce, zwłaszcza po aktywności ręki,
 • osłabienie siły stawu barkowego, zwykle odczuwana dopiero podczas ruchów ręką ponad głowę,
 • uczucie przeskakiwania lub klikania w przedniej części ramienia podczas ruchu,
 • ból ramienia podczas różnych czynność, np.: rzutów piłką, wieszania prania, firanek, sięgania na wysokie półki itp.

Zapalenie ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego – diagnostyka

Jak wygląda diagnoza fizjoterapeutyczna tej dolegliwości? Na pierwszej wizycie u fizjoterapeuty zbierze on wywiad dotyczący Twojego stanu zdrowia oraz szczegółowych dolegliwości, które masz obecnie. Przeprowadzi ocenę zakresu ruchu w stawach, testy funkcjonalne oraz oceni czucie, siłę i elastyczność w barku/całej kończynie/szyi.

Przygotuj się, że zbadane zostaną również takie rejony jak: ramię, przedramię i ręka, cała obręcz barkowa, szyja czy ruchy głową. Badanie to jest niezbędne, aby określić czy to któryś z tych elementów rzutuje na ból Twojego barku, czy to problem w barku przenosi się na inne rejony ciała.

Zazwyczaj badania obrazowe takie jak RTG czy MRI nie są niezbędne w celu zdiagnozowania zapalenia ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia. Jednak jeśli Twój fizjoterapeuta podejrzewa, że w barku jest wiele innych problemów, może zalecić Ci konsultację u specjalisty (ortopedy) w celu dalszej diagnostyki obrazowej.

Jak może pomóc Ci fizjoterapeuta?

Kiedy zapalenie ścięgna mięśnia dwugłowego zostało zdiagnozowane Twój fizjoterapeuta opracuje plan terapii, który pomoże Ci pozbyć się bólu i wrócić do dobrej kondycji. Istnieje wiele skutecznych zabiegów fizjoterapeutycznych, które okazują się niezwykle skuteczne w leczeniu tej przypadłości.

Będziecie pracować przede wszystkim nad uzyskaniem bezbolesnego zakresu ruchu, poprawieniem wytrzymałości mięśni nie tylko samego mięśnia dwugłowego, ale też pozostałych dzięki którym bark się porusza.

Terapeuta wykorzysta techniki z zakresu terapii manualnej i masażu, a jeśli będzie taka potrzeba również fizykoterapii. Wszystko po to, aby zniwelować ból, zmniejszyć lub całkowicie wyciszyć stan zapalny, przywrócić niebolesny zakres ruchu. A przede wszystkim umożliwić Ci normalne funkcjonowanie w takim zakresie jakiego oczekujesz, zarówno w codziennych czynnościach jak i rekreacji i sporcie. 

 

Masz problem z bólem w okolicy barku? Być może to zapalenie ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia. Nie czekaj i już dziś skontaktuj się z nami i umów z jednym z naszych fizjoterapeutów. Wygraj z bólem i powróć do normalnego funkcjonowania!

MobileMed.pl +48 544 44 00 00, +48 604 999 555

http://www.mobilemed.pl/kontakt-mobilemed/

 

Zapalenie ścięgna mięśnia dwugłowego, jak można mu zapobiec?

Oto kilka ogólnych wskazówek, jak zapobiec urazowi ścięgna m. dwugłowego:

 • jeśli pracujesz lub uprawiasz sport wymagający ruchów ręka nad głową – zawsze kiedy poczujesz dyskomfort lub ból przy tym ruchu reaguj natychmiast i udaj się do swojego fizjoterapeuty,
 • dbaj o swoją postawę ciała – ramię, szyja i tułów są narażone na przeciążenia i urazy zwłaszcza, kiedy Twoja postawa jest nieprawidłowa,
 • unikaj jeśli to możliwe podnoszenia ciężkich przedmiotów i przenoszenia ich z daleka od ciała. Jeśli to tylko możliwe zawsze podnosząc ciężkie przedmioty używaj obu rąk,
 • ćwicz regularnie – zwłaszcza ćwiczenia wzmacniające mięśnie stożka rotatorów,
 • jeśli pomimo odpoczynku ból lub dyskomfort w barku/ramieniu/łopatce nie ustępują zawsze skonsultuj się z fizjoterapeutą.
Zamów wizytę
 • Nie brzmi to fajnie. Z mięśniem bywa gorzej niż z kością, bo czasami trzeba jednak wybrać się na rehabilitację. żadne masaże nie pomogą. Czasami aktywne życie więcej szkodzi niż pomaga 😛

 • Mateusz Turecki

  ,,Ścięgno głowy długiej biegnie od kości ramiennej do łopatki przechodząc przez staw ramienny i tworząc część jego torebki stawowej.”

  A nie od kości promieniowej? 🙂

 • Pamiętam ten ból… nie chcę przechodzić przez to po raz drugi. W miarę szybko udało mi się z nim uporać, ale jak się naczytałem, ile to może trwać… ufff, mam trochę szczęścia 😀

 • Dorota Witkowska

  “Wysokiej półki’ a nie pułki!!!!

 • Tomasz Chomiuk

  Dziękujemy, już poprawione 🙂