MobileMed - Rehabilitacja i fizjoterapia z dojazdem

Wizyty w godzinach : 7:30 - 20:00
Kontakt : + 48 604 999 555

Zespół mięśnia gruszkowatego – to powinieneś wiedzieć

Zespół mięśnia gruszkowatego – to powinieneś wiedzieć

Czy wiesz, że nadmiernie napięte mięśnie mogą imitować objawy rwy kulszowej? Jeśli nie, to przeczytaj o zespole mięśnia gruszkowatego – czyli podrażnieniu jednego z mięśni, którego objawy mogą symulować objawy rwy kulszowej. Jaki jest mechanizm? o tym w notatce na naszym blogu. Zapraszamy.

Mięsień gruszkowaty

Mięsień gruszkowaty położony jest za stawem biodrowym, w pośladku. W porównaniu do innych mięśni poruszających stawem biodrowym, mięsień gruszkowaty jest strukturą o niewielkich rozmiarach. Mięsień gruszkowaty biegnie od kości krzyżowej do krętarza większego kości udowej. U większości z nas przez mięsień gruszkowaty przebiega nerw kulszowy – największy nerw w ciele człowieka, który zaopatruje ruchowo mięśnie kończyny dolnej.

Zespół mięśnia gruszkowatego

Zespół mięśnia gruszkowatego jest związany z uciskiem napiętych włókien mięśniowych na tkankę nerwową (nerw kulszowy). Można powiedzieć, że nerw kulszowy znajduje się w  szczelnym uścisku napiętych włókien mięśniowych. Ten szczelny uścisk powoduje podrażnienie nerwu.

Typowe objawy zgłaszane przez pacjentów u których rozpoznano zespół mięśnia gruszkowatego to:

  • ból biodra schodzący do pośladka,
  • piekący ból schodzący od pośladka wzdłuż kończyny dolnej,
  • drętwienie kończyny po stronie bolesnego pośladka
  • ruch rotacji zewnętrznej stawu biodrowego nasila objawy pacjenta,
  • tkliwość palpacyjna mięśnia gruszkowatego,
  • ból zwiększa się podczas ucisku na mięsień gruszkowaty ( często podczas długotrwałego siedzenia, siedzenia na twardym podłożu),
  • ból może nasilać się podczas wchodzenia po schodach, pochylania tułowia do przodu z prostymi kolanami.

Czasami pacjenci określają swoje objawy jako “głęboki ból w pośladku”.

Zespół nadmiernego napięcia mięśnia gruszkowatego nie występuje często, jednak warto o nim wiedzieć, ze względu na objawy mogące symulować atak rwy kulszowej.

Zespół mięśnia gruszkowatego – terapia

Ponieważ zespół mięśnia gruszkowatego jest trudny do zdiagnozowania, często osoby cierpiące na ten problem są leczone na inne schorzenia  i nie uzyskują postępów w terapii. Również ze względu na problemy diagnostyczne często osoby z niejasnym bólem biodra mogą otrzymać tą diagnozę pomimo, że zespół mięśnia gruszkowatego ich nie dotyczy.

Zespół mięśnia gruszkowatego różnicuje się z  m. in. z takimi problemami jak przepukliny dysków międzykręgowych, zwężenie kanału kręgowego, rwa kulszowa, czy zapalenie kaletki stawu biodrowego.

W stanach ostrych niekiedy lekarz zaleca ostrzyknięcie nerwu kulszowego  lekiem przeciwzapalnym, zabieg wykonuje się pod kontrola USG.

Jednak podstawową metodą leczenie przewlekłego zespołu mięśnia gruszkowatego jest rehabilitacja. Skupia się ona na rozluźnieniu mięśnia gruszkowatego co skutkuje zniwelowaniem objawów pacjenta.

W procesie rehabilitacji prowadzonym przez fizjoterapeutę wykorzystuje się m. in. masaż głęboki  i poprzeczny mięśnia, rozluźnianie mięśniowo –  powięziowe, terapeuta likwiduje również  punkty spustowe,  przywraca prawidłową, bezbolesną ruchomość stawu biodrowego, stosuje techniki terapii manualnej oraz neuromobilizacje.

Jedną z form zapobiegania nadmiernemu napięciu mięśni są ćwiczenia rozciągające.

Rozciąganie mięśni będzie niezwykle istotne w profilaktyce zespołu mięśnia gruszkowatego u osób prowadzących siedzący tryb życia i pracujących w pozycji siedzącej, również osoby aktywne  fizycznie wykonując ćwiczenia rozciągające powinny pamiętać o włączeniu  do swojego zestawu ćwiczeń rozciąganie mięśni gruszkowatych.

Jeżeli zdiagnozowano u Ciebie zespół mięśnia gruszkowatego nie czekaj i już dziś zapisz się na skuteczną rehabilitację z dojazdem do Twojego domu.

Zapisz się na rehabilitację

 

Zamów wizytę