Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Ganglion – co to takiego?

Ganglion – co to takiego?

ganglion

Ganglion to guzek pojawiający się w okolicy stawów i ścięgien, jest to jedno z  najczęściej spotykanych schorzeń nadgarstka. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się o nim więcej. Zapraszamy.

Ganglion – co to takiego?

 Ganglion to inna nazwa dla torbieli galaretowatej, czyli twardego guzka uwypuklającego się na skórze w okolicy stawów lub ścięgien mięśni.

Ganglion to jedna ze zmian zwyrodnieniowych tkanek miękkich,nie jest to zmiana nowotworowa. Ganglion najczęściej umiejscawia się na nadgarstku, częściej po jego zewnętrznej stronie, rzadziej po stronie wewnętrznej. Inne miejsca gdzie może pojawić się ganglion to dłoń zarówno na powierzchni wewnętrznej jak i zewnętrznej, palce, stopa, staw skokowy czy staw kolanowy. Ganglion może pojawić się u ludzi w każdym wieku.

Dlaczego powstają gangliony?

 Nie ma naukowo potwierdzonej teorii dlaczego powstają gangliony. Jedna z istniejących teorii głosi (jest ona najbardziej prawdopodobna), że przyczyną powstawania ganglionu są uszkodzenia torebki stawowej, oraz zbyt duża ilość płynu stawowego, który nie mieszcząc się w torebce zostaje wypchnięty przez mały otwór w torebce  w formie guzka poza obszar torebki stawowej. Pacjenci najczęściej mówią, o tym że wielkość ganglionu zmienia się, co może być związane z przenikaniem większej lub mniejszej ilości płynu ze stawu. Przebyty uraz stawu, sumujące się przeciążenia czy mikrourazy uważane są za głównych winowajców przez których powstają gangliony.

Jak zdiagnozować ganglion?

 Najczęściej rozpoznanie stawiane jest na podstawie zebranego z pacjentem wywiadu oraz badanie fizykalne. Podstawowym badaniem diagnostycznym jest badanie USG stawu.

Jak leczyć?

Torbiele które nie są bolesne i nie zaburzają funkcji stawów ręki, stopy czy kolana może pozostać bez interwencji chirurgicznej jedynie pod stała opieka lekarza.

Natomiast u pacjentów u których ganglion powiększa się, staje się bolesny lub zakłóca normalną prace stawu powinny być rozważone takie zabiegi chirurgiczne jak:

Aspiracja ganglionu czyli przebicie go igłą oraz usuniecie z niego płynu. Jest to zabieg szybki i przeprowadzany najczęściej w gabinetach zabiegowych pod kontrolą aparatu USG. Niestety skuteczność aspiracyjnego usuwania ganglionu jest niewielka (ok. 30%), a cysta najczęściej umiejscawia się po prostu w innym rejonie.

Wycięcie ganglionu, jest to zabieg poważniejszy od aspiracji, wykonywany  już na sali operacyjnej, najczęściej w znieczuleniu miejscowym (znieczulany jest splot ramienny). Guzek usuwany jest przez chirurga wraz z jego odgałęzieniem które sięgają aż do stawu. Zmniejsza to ryzyko nawrotu torbieli.

 Co z rehabilitacją?

 Niektórzy jednak zamiast leczenia operacyjnego stawiają na rehabilitację. Skoro przeciążeniu ulega staw to i otaczające go mięśnie, dlatego proces rehabilitacji ganglionu skupia się na głębokim rozluźnieniu mięśni odpowiedzialnych za ruch w stawie (np. prostowników i zginaczy nadgarstka), na przywróceniu prawidłowej ruchomości stawu nad którym pojawił się ganglion (terapia manualna wykonywana na stawach). Jeśli pojawienie się ganglionu miało miejsce wraz z urazem nadgarstka, stopy czy palca to priorytetem jest wyleczenie urazu a następnie praca na grupach mięśniowych i stawie. Jeżeli guzek zlokalizowany jest po wewnętrznej stronie nadgarstka i wpływa negatywnie na prace nerwów to stosowane są neuromobilizacje. Doskonałe efekty przynosi również odciążenia stawu metodą kinesiology tapingu.

Zapisz się na rehabilitację

 

Autorem wpisu jest mgr fizjoterapii Ewa Bizon. Jej pasją zawodową jest masaż. Specjalizuje się w wykonywaniu masaży o charakterze leczniczym, relaksacyjnym oraz upiększającym. Stale pogłębia też wiedzę z zakresu fizjoterapii na różnorodnych szkoleniach specjalistycznych.

Ewa Bizon

error: Treść jest chroniona !!