Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Wady postawy u dzieci – jak im zapobiegać?

Wady postawy u dzieci – jak im zapobiegać?

Choroby cywilizacyjne to bolączka naszych czasów. Walczymy z otyłością, rakiem, chorobami układu kostno – stawowego. Te ostatnie według badań Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia dotyczą 50 – 60% populacji w zależności od regionu, z czego 45-55% stanowią wady postawy związane z kręgosłupem i innymi odcinkami narządu ruchu. Jak się okazuje wielu z nich (i towarzyszących im dolegliwości w dorosłym życiu) moglibyśmy uniknąć, gdybyśmy interweniowali odpowiednio wcześniej.

Wady postawy u dzieci czyli geneza chorób układu kostno – stawowego

Mówi się, że schorzenia układu kostno – stawowego wynikają ze złej postawy spowodowanej niewłaściwymi nawykami u dzieci (np. krzywe siedzenie, nieprawidłowe dźwiganie plecaków etc.). Warto jednak zadać sobie pytanie czy tylko złe nawyki wpływają na zmiany postawy u naszych pociech? Okazuje się, że niestety nie. Nieprawidłowości w układzie kostno – stawowym mogą być również skutkiem innych wad np. krzywych bioder, stóp, kolan etc. Dlaczego tak się dzieje? Dziecko, próbując poradzić sobie z bólem podczas podejmowania próby stania czy prostego siedzenia ułatwia sobie zadanie i przekrzywia swoje ciało w taki sposób, żeby zminimalizować nieprzyjemne uczucie. W konsekwencji powstają wady postawy, które niewychwycone odpowiednio wcześniej pogłębiają się i skutkują długotrwałym procesem rehabilitacyjnym w przyszłości.

Czy wady postawy u dzieci mają wpływ na codzienne funkcjonowanie?

My, rodzice, powinniśmy sobie uzmysłowić, że wada postawy wpływa na całościowe funkcjonowanie organizmu. Dzieci, które ustawiają swoje ciało w nienaturalny sposób, często mają bóle głowy. Zgięta postawa powoduje ucisk na  narządy wewnętrzne co w efekcie może prowadzić do trudności z oddychaniem, pogorszenia się pracy układu krążeniowego, ucisku na trzewia, spadku energii, rozdrażnienia i złego nastroju.

Profilaktyka wad postawy

Żeby zapobiec wadom postawy u dzieci warto podjąć szereg kroków, które w znacznym stopniu ograniczą rozwijanie się zmian. Od czego zacząć?

Przede wszystkim należy dbać o codzienną prawidłową postawę (nie tylko w trakcie siedzenia ale również zabawy, jedzenia czy stania). Jak to zrobić? Jeśli mały człowiek siedzi na kolanach, przypominajmy mu, żeby stopy znajdowały się pod pupą a nie obok niej (siedzenie ze stopami rozsuniętymi na boki powoduje wykrzywianie się kolan i w efekcie zmiany w postawie). Garbienie się łatwo skorygować stosując „pajączka” na plecy. Warto również kupić dziecku dużą, dostosowaną do jego wzrostu piłkę na której będzie mogło siedzieć. Siedzenie na piłce gimnastycznej odciąża kręgosłup, wzmacnia mięśnie pleców i poprawia postawę.  Wprowadźmy w codzienny harmonogram dnia dużo ruchu (np. piłka, basen, karate, taniec) i w końcu regularnie kontrolujmy postawę dziecka u profesjonalisty np. ortopedy lub fizjoterapeuty.

Pamiętajmy! To my, rodzice, jesteśmy odpowiedzialni za profilaktykę w przypadku wad postawy naszych pociech. Jeżeli zaniedbamy to na początku „naprawa” będzie trudna i długotrwała.

Warto wziąć sobie do serca radę, że lepiej zapobiegać niż leczyć!

error: Treść jest chroniona !!