MobileMed - Rehabilitacja i fizjoterapia z dojazdem

Wizyty w godzinach : 7:00 - 22:00
Kontakt : +48 544 44 00 00, +48 604 999 555

kinesiology taping

Kinesiology Taping – plastry rehabilitacyjne – kolorowe plastry

Magia kolorowych plastrów

kinesio_tape21W ostatnich latach coraz większą popularnością wśród sportowców, tancerzy, ale też zwykłych zjadaczy chleba, młodych i starszych cieszy się Kinesiology Taping. Na pewno każdy

z nas przynajmniej raz widział w telewizji czy na ulicy osobę, z naklejonym na skórze kolorowym plastrem. Popularność metody jest zrozumiała z uwagi na wysoką skuteczność metody, która przywędrowała do nas aż z Japonii. Działanie Kinesiology Tapingu obejmuje normalizację napięcia mięśniowego i przywrócenie równowagi mięśniowej, zmniejszenie dolegliwości bólowych, poprawę mikrokrążenia i przepływów limfatycznych.

W czym tkwi sekret Kinesiology Tapingu?

Wiele osób mylnie uważa, że samo naklejenie plastra daje efekt leczniczy. Prawdą jest, że plastry używane w tej metodzie są wykonane ze specjalnej bawełny pokrytej akrylem medycznym, a ich grubość, ciężar i rozciągliwość zbliżone są do właściwości skóry, jednakże to nie sam plaster, a technika jego naklejenia sprawia, że jesteśmy w stanie wywoływać zmiany w napięciu mięśni czy powięzi.

Mechanizm działania plastra

Kiedy mięsień lub staw zostanie przeciążony lub uszkodzony, dochodzi do stanu zapalnego i obrzęku tkanek w bezpośrednim otoczeniu. Nadmiar płynu może być odprowadzony naczyniami limfatycznymi, jednak w sytuacji, gdy stan zapalny jest bardzo poważny, naczynia ulegają kompresji i nie są w stanie efektywnie pracować. Ból nasila i następu

je ograniczenie ruchomości. Procesy leczenia zostają znacznie spowolnione. Jeśli w tej sytuacji zaaplikuje się plaster na skórę, ponad toczącymi się procesami zapalnymi, uniesie on delikatnie powięź, tworząc przestrzeń pomiędzy skórą, a tkankami znajdującymi się poniżej. Zmniejszy to nacisk na naczynie krwionośne i limfatyczne, biegnące poniżej i zwiększy w nich przepływ. Pozwoli to na zwiększenie podaży tlenu i składników odżywczych do zainfekowanego miejsca i tym samym przyspieszy proces gojenia. Zmniejszający się obrzęk zredukuje nacisk wywierany na receptory bólu i spowoduje natychmiastową ulgę.

Kto może stosować Kinesiology Taping?

Plastry może stosować każdy, jedyne na co należy zwrócić uwagę, to aby skóra w miejscu aplikacji była czysta i pozbawiona ran, owrzodzeń, wypukłych brodawek i innych chorobowych zmian skórnych. Plastry oprócz tego, że w budowie i elastyczności przypominają skórę, to są przepuszczalne dla wody i powietrza i nie dają odczynów alergicznych, przez co mogą być używane nawet przez kobiety w czasie ciąży. Wodoodporność plastrów sprawia, że utrzymują się na skórze pomimo kontaktu z wodą od kilku dni do tygodnia, czasem dwóch.

Co możemy leczyć Kinesiology Tapingiem?

  • Zespoły bólowe i przeciążeniowe szyjnego, piersiowego i lędźwiowego odcinka kręgosłupa
  • Zespoły bólowe barku (związane z uszkodzeniem stożka rotatorów, cieśnią podbarkową)
  • Bóle kolan („kolano skoczka”, „kolano kinomana”)
  • Naciągnięte mięśnie
  • Ograniczenia ruchomości stawów
  • Zapalenia ścięgien (łokieć tenisisty, golfisty)
  • Obrzęki limfatyczne
  • Duże siniaki i krwiaki, powstałe w wyniku jakiegoś urazu
  • Blizny