Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów

reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów to bardzo często występująca przewlekła choroba reumatyczna. Jej przyczyny nie są dokładnie znane, ale pewne jest, że na jej rozwój i przebieg mają wpływ czynniki genetyczne, środowiskowe i immunologiczne. Chorzy cierpiący na tę dolegliwość borykają się najczęściej z symetrycznym zapaleniem stawów, a także zmianami dotyczącymi organów wewnętrznych np. płuc, nerek i serca. Niestety RZS zgodnie z obecnym stanem wiedzy medycznej nie da się wyleczyć, a jedynie spowolnić postęp. Choroba ta przebiega z naprzemiennymi okresami zaostrzeń i remisji. Dla reumatyków najważniejsze jest spowolnienie progresji choroby oraz ograniczenie do minimum negatywnych konsekwencji jej ataków. W tym artykule podpowiemy, jak na co dzień radzić sobie z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Umów się na zabiegi fizkoterapeutyczne, a ból i stan zapalny znikną!
MobileMed.pl +48 544 44 00 00, +48 604 999 555
http://www.mobilemed.pl/kontakt-mobilemed

Reumatoidalne zapalenie stawów – współpraca z reumatologiem

Aby skutecznie walczyć z objawami RZS konieczne jest poddanie się specjalistycznemu leczeniu. Reumatolog po wykonaniu niezbędnych badań, postawieniu diagnozy, ordynuje odpowiednie leczenie i kontroluje przebieg choroby. Najczęściej występujące objawy reumatoidalnego zapalenia stawów to:

reumatoidalne zapalenie stawów

Aby zminimalizować dolegliwości, lekarz może zalecić przyjmowanie kilku rodzajów leków oraz stosowanie różnych form rehabilitacji. W przypadku bardzo zaawansowanych zmian oraz bólu opornego na farmakoterapię zdarza się, że wykonywane są także specyficzne operacje u chorych z RZS.

Reumatoidalne zapalenie stawów – rehabilitacja

Wprowadzenie ćwiczeń oraz fizykoterapii spowalnia rozwój RZS oraz poprawia sprawność ruchową pacjentów. Zwłaszcza w początkowej fazie bardzo ważne jest, aby wykonywać ćwiczenia pod okiem profesjonalisty. Dzięki kontroli fizjoterapeuty aktywność będzie prowadzona z optymalnym obciążeniem oraz częstotliwością, a także stopniem trudności. Te czynniki przyczynią się do podniesienia bezpieczeństwa ćwiczeń oraz ich skuteczności. Poza regularnym udziałem w sesjach z fizjoterapeutą, ważna jest także codzienna aktywność. Chorzy na RZS powinni wykonywać odpowiednio dobrane ćwiczenia ogólnousprawniające, rozciągające oraz rozluźniające.

Dzięki kinezyterapii, czyli leczeniu ruchem, zmniejsza się ryzyko powstawania trwałych zniekształceń i przykurczów. Warto zauważyć, że aktywność fizyczna wpływa pozytywnie nie tylko na stan ciała, ale także poprawia samopoczucie.

Poprawę stanu zdrowia przyniosą także profesjonalne zabiegi fizykoterapeutyczne. Mamy tutaj do wyboru zarówno elektroterapię, laseroterapię, jak i sonoforezę. Dzięki wykorzystaniu tych metod można zmniejszyć stan zapalny oraz bolesność zaatakowanych stawów. Niektóre z tych zabiegów pomogą też obniżyć napięcie mięśni, co ułatwi i zwiększy efektywność wykonywanych ćwiczeń. Świetne efekty przeciwbólowe daje wykorzystanie działania na organizm różnych temperatur. W okresach remisji zaleca się stosowanie naprzemiennie ciepłych i zimnych natrysków. Natomiast w fazie zaostrzenia ulgę przyniesie stosowanie chłodnych okładów na zajętych stawach, a także wizyty w kriokomorze.

Skontaktuj się z naszym fizjoterapeutą
i dowiedz się jak ćwiczyć!
MobileMed.pl +48 544 44 00 00, +48 604 999 555
http://www.mobilemed.pl/kontakt-mobilemed/

Reumatoidalne zapalenie stawów – zaopatrzenie ortopedyczne

Wielu chorych na reumatoidalne zapalenie stawów chętnie korzysta z różnego rodzaju sprzętu ortopedycznego. W początkowej fazie choroby przydatne bywają różnego rodzaju ortezy. Dzięki laskom, kulom i chodzikom łatwiej jest poruszać się osobom, u których choroba jest już bardziej zaawansowana. Warto wiedzieć, że dostępnych w sprzedaży jest też wiele narzędzi, które pomagają w codziennych czynnościach, takich jak: jedzenie, zakładanie skarpet i butów, zapinanie guzików, czy otwieranie słoików. Dla wygody i bezpieczeństwa warto też zainwestować w siedzisko do wanny lub prysznica, uchylne, a nie odkręcane krany, nakładkę podwyższającą toaletę, czy maty antypoślizgowe.

Co jeszcze może pomóc? Przeczytaj nasz artykuł o termoterapii: 

http://www.mobilemed.pl/termoterapia-w-walce-z-bolem-podpowiadamy-jak-z-niej-korzystac/

 

Autorem tekstu jest fizjoterapeuta Paweł Jasiński. Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie student 1 roku studiów magisterskich na kierunku Zdrowie Publiczne. Od lat związany z Akademickim Związkiem Sportowym. Na co dzień pracuje z pacjentami ze schorzeniami kardiologicznymi, ortopedycznymi, sportowcami, pacjentami w starszym wieku i zajmuje się ergonomią pracy.

 

 Jasiński MobileMed

error: Treść jest chroniona !!