Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Problemy z bólem stawu kolanowego nie pozwalają Ci normalnie funkcjonować? Wiemy jak Ci pomóc! Cześć II uszkodzenia więzadeł stawu kolanowego.

Problemy z bólem stawu kolanowego nie pozwalają Ci normalnie funkcjonować? Wiemy jak Ci pomóc! Cześć II uszkodzenia więzadeł stawu kolanowego.

chondromalacja rzepki

 

Dziś na naszym blogu kolejny artykułów poświęconych problemom stawu kolanowego. Przybliżamy najważniejsze informacje dotyczące uszkodzenia więzadeł stawu kolanowy. Są to urazy zdecydowanie częste i wielu z pacjentów zgłasza się do Mobilemed na rehabilitację właśnie po uszkodzeniach więzadeł kolana. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – zapraszamy do lektury.

Uszkodzenia więzadeł pobocznych ( strzałkowe, piszczelowe)stawu kolanowego

Możliwe dolegliwości – ból oraz obrzęk zlokalizowany w miejscu urazu (boczny lub przyśrodkowy przedział kolana), tkliwość dotykowa.

Leczenie i rehabilitacja W zdecydowanej większości przypadków uszkodzenia więzadeł w I lub II stopniu stosuje się leczenie zachowawcze przynoszące bardzo dobre efekty, jego podstawowym zadaniem jest w pierwszym etapie odciążenie uszkodzonej tkanki, w drugim zaś skuteczne rehabilitacja przywracająca odbudowanej tkance właściwości zbliżone do nieuszkodzonego więzadła.

W przypadku poważnych (III stopień), rozległych urazów może być zastosowane leczenie rekonstrukcyjne. Jeżeli dochodzi do jednoczesnego zerwania ACL i uszkodzenia więzadeł (więzadła) pobocznego, zazwyczaj więzadło poboczne leczone jest zachowawczo a więzadło krzyżowe jest rekonstruowane.

To ważne

 

Uszkodzenia więzadła krzyżowego tylnego stawu kolanowego

Mechanizm – do uszkodzenia najczęściej dochodzi podczas urazu – np. w sportach walki czy sportach zespołowych, może do niego również dojść podczas wykonywanych z duża siła kopnięć czy wymachów nogą, częstym mechanizmem uszkodzenia tego więzadła jest uraz skrętny kolana.

Możliwe dolegliwości – uszkodzenie PCL powoduje niestabilność tylną stawu kolanowego, w pierwszej fazie uszkodzenia pacjent może odczuwać niewielkie dolegliwości bólowe, może pojawić się obrzęk lub krwiak. Jednak najczęściej jeżeli dochodzi do izolowanego uszkodzenia więzadła krzyżowego tylnego pacjent nie uskarża się na charakterystyczne dolegliwości. Po kilku, kilkunastu latach od uszkodzenia często dochodzi do zmian zwyrodnieniowych stawu rzepkowo udowego (rzepka przejmuje funkcje więzadła i hamuje ruch kolana do tyłu) przez co jest nadmiernie obciążana – pojawiają się uciążliwy i przewlekły ból okolicy przedniej oraz przyśrodkowej stawu kolanowego.

Leczenie i rehabilitacja leczenie zazwyczaj jest zachowawcze i przynosi bardzo dobre efekty, rekonstrukcje tego więzadła wykonywane są zazwyczaj u pacjentów u których doszło do dużych uszkodzeń całego aparatu więzadłowego kolana. Rehabilitacja skupia się przede wszystkim na poprawieniu stabilizacji stawu kolanowego (ćwiczenia propriocepcji) oraz ćwiczeniach wzmacniających mięśnie otaczające staw kolanowy.

To ważne

 

Uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego

Mechanizm – do naderwania bądź zerwania ACL dochodzi najczęściej kiedy to w kolanie zostaje wymuszony przeprost oraz gwałtowna rotacja wewnętrzna, ruchy te mają zakres większy niż fizjologiczny. Podczas tego niekontrolowanego ruchu w stawie słyszany jest charakterystyczny trzask.

Możliwe dolegliwości­ – etap wczesnego uszkodzenia ACL charakteryzuje się bólem zlokalizowanym „głęboko” w kolanie oraz jego obrzękiem, pojawieniem się krwiaka oraz ograniczoną ruchomością kolana. Nieleczone lub niewyleczone, przewlekłe uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego daje uczucie niestabilności w stawie, z załamywaniem się kolana podczas chodzenia oraz uczuciem niestabilności podczas niekontrolowanych kroków, podskoków i biegu.

Leczenie i rehabilitacja

Leczenie uszkodzeń ACL może mieć charakter zachowawczy ( stabilizacja stawu kolanowego w ortezie następnie rehabilitacja zwiększająca stabilizację mięśniowa stawu) lub może być podjęte leczenie operacyjne –polegające na rekonstrukcji więzadła podczas artroskopii kolana.

Pierwszym etapem rehabilitacji jest walka z bólem, krwiakiem oraz obrzękiem. Pacjent wykonuje ćwiczenia izometryczne, chodzi z pomocą kul, staw kolanowy zabezpieczony jest stabilizatorem, i powinno być systematycznie schładzane np. okładami z lodu.

Drugi etap rehabilitacji to przede wszystkim ćwiczenia wpływające na przywrócenie prawidłowego zakresu ruchu kolana .

Etap trzeci to powrót pacjenta do całkowitej sprawności zarówno w życiu codziennym jak i sporcie. Po leczeniu zachowawczym uszkodzeń ACL zazwyczaj powrót do pełnej sprawności sportowej nie jest możliwy, dlatego też u młodych, aktywnych osób zalecaną metodą leczenia jest rekonstrukcja uszkodzonego więzadła.

To ważne

 

 Problemy bólowe stawu kolanowego nie pozwalają Ci swobodnie funkcjonować? Nie możesz w pełni uczestniczyć w życiu rodzinnym i towarzyskim ze względu na ból kolana? Nie czekaj już dziś umów się na wizytę z jednym z naszych fizjoterapeutów. Odzyskaj komfort pracy i przyjemność ze spędzania czasu wolnego tak jak lubisz i bez ograniczeń  – MobileMed formularz kontaktowy

 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat stawu kolanowego? Zapraszamy!

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat bocznego przyparcia rzepki? Zapraszamy!

error: Treść jest chroniona !!