Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Aktywność fizyczna w chorobie Parkinsona. Domowe ćwiczenia jako terapia neurologiczna

Aktywność fizyczna w chorobie Parkinsona. Domowe ćwiczenia jako terapia neurologiczna

Ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona potęguje wraz z wiekiem. Zdecydowana większość osób borykających się z tym schorzeniem to seniorzy. Aktywność fizyczna w chorobie Parkinsona pełni niezwykle ważną funkcję w profilaktyce i leczeniu.  Przekonaj się, w jaki sposób ćwiczenia domowe mają korzystny wpływ na poprawę sprawności fizycznej i przeciwdziałanie innym symptomom.

Co to jest Parkinson i jakie są jego przyczyny?

Choroba Parkinsona (Parkinson’s disease) jest chorobą o charakterze neurodegeneracyjnym. Wskutek procesu zwyrodnieniowego dochodzi do uszkodzenia neuronów, które są odpowiedzialne za produkcję dopaminy w istocie czarnej. Dopamina to jak wiadomo neuroprzekaźnik — związek powodujący przewodzenie informacji nerwowych pomiędzy neuronami. Rezultatem jej niedoboru są deficyty motoryczne, które prowadzą do upośledzenia zdolności ruchowych. Ponadto warto pamiętać, że choroby neurodegeneracyjne wpływają też na funkcje poznawcze i kwestie dotyczące nastroju.

Niestety do tej pory nie udało się ustalić dokładnej przyczyny choroby Parkinsona. Ryzyko wystąpienia zmian zwyrodnieniowych zwiększa się wraz z procesem starzenia się organizmu. Aktualnie uważa się, że choroba jest związana z indywidualnymi predyspozycjami genetycznymi. Ponadto wspomina się też o czynnikach środowiskowych, które zwiększają szansę rozwoju zwyrodnienia.

Objawy choroby Parkinsona

U osób z chorobą Parkinsona występują dwa typy objawów, które w zależności od stadium mogą mieć różny stopień zaawansowania i tym samym upośledzać codzienne funkcjonowanie.

Objawy motoryczne 

Zaburzenia niemotoryczne

Oprócz głównych objawów choroby, które dotyczą sfery ruchowej, występują też inne niedogodności obniżające jakość życia. Choroba Parkinsona powoduje też m.in. zaparcia, problemy oddechowe, apatia, trudności z koncentracją, pogorszenie snu, obniżenie samopoczucia z predyspozycją do występowania do nastroju depresyjnego.

Rola aktywności fizycznej w profilaktyce i leczeniu

Podstawą leczenia farmakologicznego, które jest wdrażane we wszystkich stadiach choroby Parkinsona, jest lewodopa. Lek ten stanowi prekursor neurotransmitera dopaminowego, co pozwala na zmniejszenie występującego niedoboru. Niestety długofalowe leczenie sprawia, że po czasie organizm adaptuje się na działanie preparatu. Tym samym efekt terapeutyczny jest znacznie słabszy lub po prostu znika.

Oprócz farmakoterapii ważna jest również aktywność ruchowa. Odpowiednio dostosowany wysiłek fizyczny pozwala nie tylko zmniejszyć nasilenie występujących objawów funkcjonalnych. Dzięki właściwie dostosowanemu programowi ćwiczeń możliwe jest przeciwdziałanie symptomom, które nie dotyczą stricte zdolności ruchowych. Przykładowo — regularne ćwiczenia pozwalają usprawnić pasaż jelitowy, co pozwala zredukować problem zaparć.

Domowa rehabilitacja w chorobie Parkinsona

Istotnym elementem fizjoterapii są domowe treningi. Niestety wielu chorych nie ma możliwości, aby pojawiać się na prywatnych wizytach w gabinecie fizjoterapeuty. Domowa fizjoterapia, która jest dopasowana do możliwości chorego, pozwala na złagodzenie występujących deficytów i zapobiega nawracaniu zaburzeń ruchowych. Ćwiczenia fizyczne sprzyjają plastyczności mózgu i dzięki temu umożliwiają zminimalizowanie następstw zmian zwyrodnieniowych.

Domowa rehabilitacja osób starszych to jedna z wielu form fizjoterapii, którą oferuje firma Mobilemed. Seniorzy z chorobą Parkinsona mogą bez wychodzenia z domu przystąpić do wykonywania specjalnie przygotowanych treningów, które uwzględniają:

U seniorów z tą chorobą zalecane jest wykonywanie ćwiczeń, gdyż korzystnie wpływają m.in. na ruchomość w stawach, prawidłową zdolność przenoszenia ciężaru ciała i normalizację napięcia mięśniowego. Umiarkowana aktywność fizyczna ok. 25 minut dziennie lub 150 minut tygodniowo w formie domowych ćwiczeń jest idealnym sposobem, aby zadbać o siebie. Dlatego też warto zawczasu podjąć odpowiednią decyzję. Postaw na Mobilemed — profesjonalną rehabilitację domową z darmowym dojazdem do domu pacjenta.

error: Treść jest chroniona !!