Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Anatomia treningu – wyciszenie organizmu

Anatomia treningu – wyciszenie organizmu

wyciszenie organizmu

Tak więc przechodzimy w naszym cyklu rozkładania treningu na czynniki pierwsze do ostatniego elementu – wyciszenia organizmu. Dlaczego warto uspokoić organizm po treningu, jakie będą tego pozytywne efekty, co zyska nasz organizm, wreszcie jak można wyciszyć nasz organizm. Te informacje znajdziecie poniżej. Zapraszamy do lektury!

Wyciszenie organizmu po treningu

Wyciszenie organizmu po treningu jest ważne ponieważ:

Wyciszenie organizmu – nie zmarnuj tego czasu

Chociaż ostatni etap treningu – wyciszenie organizmu – to często najlepsza cześć całego treningu, wiele osób rezygnuje z niej wykręcając się brakiem czasu, zmęczeniem mięśni czy niechęcią do wykonania kolejnych ćwiczeń.

Jednak zachęcamy aby nie rezygnować z ostatniego elementu treningu, który zamknie nasze ćwiczenia w całą, kompletną jednostkę treningową.

Warto przezwyciężyć siebie i swoją niechęć, jeśli wyciszysz swój organizm na koniec treningu pomoże Ci to w procesie regeneracji, utrwali wyniki uzyskane podczas treningu a także przygotuje mięśnie do kolejnego wyzwania.

Wystarczy zaledwie kilka minut na zakończenie treningu (szczególnie treningu cardio), wystarczy abyś wykonał następujące czynności:

  1. ZWOLNIJ – tak jak przy rozgrzewce powoli zwiększałeś intensywność, tak teraz powoli zmniejsz intensywność ćwiczeń i pozwól aby serce i oddech wróciły do spokojnego niewysiłkowego rytmu.
  2. KONTYNUUJ RUCH – nie kończ ćwiczeń gwałtownie, daj sobie czas, jeśli zakończyłeś trening zasadniczy, ćwicz jeszcze przez kilka minut, np. pobiegaj, wykonaj kilka podskoków, przysiadów, jest to szczególnie istotne jeśli wykonywałeś w trakcie treningu ćwiczenia o wysokiej intensywności.
  3. OCHŁODŹ ORGANIZM – poruszaj się (np. maszeruj) do momentu aż masz pewność, że już się nie pocisz, a Twoja skóra jest chłodna w dotyku. Wykorzystaj ten czas na nawodnienie organizmu.
  4. ROZCIĄGAJ SIĘ – kiedy już ochłoniesz, powinieneś wykonać ćwiczenia rozciągające, szczególnie tych mięśni które intensywnie pracowały podczas treningu. Stretching pomaga zwiększyć elastyczność mięśni i sprzyja ich regeneracji.
  5. UZUPEŁNIJ ZAPASY – ok 30 – 60 minut po treningu powinieneś zjeść lekką przekąskę, aby uzupełnić zapasy energii i dać organizmowi budulec potrzebny w czasie regeneracji i naprawy mięśni po treningu. Zaleca się aby przekąska zawierała porcję węglowodanów a także białka, dobrą przekąską będzie jogurt, smoothie, czy kanapka z indykiem czy kurczakiem. Nie zapomnij też o uzupełnieniu płynów – to kolejny moment w którym powinno się pić dużo wody.

 

Odkryj i poznaj swój trening

Trening – przygotowanie do ćwiczeń

Trening – początek ćwiczeń

Trening –  rozgrzewka

Treningćwiczenia zasadnicze

Trening – wyciszenie organizmu

Poświęcenie czasu i dokładne poznanie etapów treningu może pomóc nam dowiedzieć się gdzie należy skupić swoją uwagę. Czy jesteś typem ćwiczącego któremu łatwo jest zacząć ale ma problem żeby iść dalej, czy może największy Twój problem to zmotywowanie się do rozpoczęcia ćwiczeń? Jeśli to kontynuowanie treningu stanowi problem, być może musisz urozmaicić ćwiczenia zasadnicze, albo zmienić dyscyplinę którą trenujesz aby była ona bardziej dla Ciebie atrakcyjna, jeśli problemem jest rozpoczęcie treningu skup się na zwiększeniu swojej motywacji, jeśli masz problem z wykonaniem ćwiczeń wyciszających organizm dowiedz się więcej dlaczego są one tak dla Ciebie ważne.

 

Nie bój się także eksperymentować z ćwiczeniami i formą treningu, w końcu najważniejsze jest abyś znalazł aktywność która przyniesie Ci korzyści zarówno w sferze fizycznej jak i mentalnej.

 

 

error: Treść jest chroniona !!