Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Artroskopia – czym jest ten zabieg chirurgiczny?

Artroskopia – czym jest ten zabieg chirurgiczny?

artroskopia stawu
Czeka Cię zabieg artroskopii stawu? Szukasz niezbędnych informacji na temat tej procedury chirurgicznej? Trafiłeś w dobre miejsce  – wszystko co potrzebujesz wiedzieć o artroskopii przeczytasz właśnie w tym wpisie na naszym blogu.

Artroskopia – podstawowe informacje

Artroskopia to metoda małoinwazyjnej operacji stawów. Metoda artroskopii to nic innego jak wprowadzenie do jamy stawu, poprzez niewielkie nacięcia skóry, kamery oraz specjalnie do tego celu stworzonych miniaturowych narzędzi. Artroskopia może być zabiegiem diagnostycznym, który pomaga ortopedzie w diagnozie schorzenia czy też uszkodzeń w obrębie stawu – jest to tzw. artroskopia zwiadowcza. Zabieg ten o wiele częściej ma jednak charakter zabiegu naprawczego – chirurg ortopeda naprawia uszkodzoną części stawu – może np. zszyć pęknięte struktury, zrekonstruować je, opracować chropowatą chrząstkę stawową i wykonać wiele innych zabiegów naprawczych, które pomogą pacjentowi powrócić do sprawności.
Zabieg przeprowadza się w warunkach sterylnych na sali operacyjnej, zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym (lub ogólnym). U dzieci – natomiast tylko w znieczuleniu ogólnym.
Jeszcze 10 lat temu kiedy Pacjent mówił „czeka mnie artroskopia” prawie zawsze miał na myśli zabieg wykonany w obrębie stawu kolanowego. Dziś z powodzeniem chirurdzy – ortopedzi wykonują zabiegi artroskopowe wielu stawów w naszym ciele – artroskopia barków, łokci, stawów skokowych czy nadgarstkowych to codzienność.
 
Dlaczego artroskopia to zabieg małoinwazyjny? Zamiast masywnego, szerokiego rozcięcia skóry, które stosowane jest w tradycyjnych operacjach, w trakcie artroskopii wystarczy wykonać drobne, kilkumilimetrowe nacięcia, przez które wprowadza się do stawu kamerę oraz specjalne narzędzia pozwalające na naprawę uszkodzeń.
Mniejsze nacięcie skóry, to także mniejsze ryzyko infekcji i związanych z nimi powikłań. Co więcej podczas zabiegu staw jest napełniony jałowym płynem, dzięki obfitemu płukaniu operacja taka jest bezpieczniejsza niż klasycznym sposobem „na otwarto”.

Wskazania do zabiegu

Wykonuje się artroskopię stawu kolanowego, barku, łokcia, biodra i stawu skokowego oraz mikroartroskopię stawów nadgarstka i ręki i stopy. Zabieg służy do znalezienia przyczyny problemów w obrębie stawu. takich, jak ból, obrzęk, zapalenie, a także wykonuje się go w przypadku uszkodzeń więzadeł lub chrząstki.

Wskazaniami do artroskopii są również:

  • urazy stawów różnego pochodzenia,
  • niestabilności ruchów w stawach,
  • złamania śródstawowe,
  • torbiele okołostawowe,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • zmiany zwyrodnieniowe,
  • obecność ciał obcych w stawie,
  • wszelkie przewlekłe dolegliwości bólowe lub obrzęki stawów.

Artroskopia trwa od kilkudziesięciu minut do 2 -3 godzin.

Zalety zabiegu artroskopowego

Artroskopia stawów to jedna z najczęściej wykonywanych procedur chirurgicznych. Dzieje się tak dlatego, że w porównaniu z tradycyjną metodą otwierania stawu, artroskopia ma o wiele więcej zalet, należą do nich:
✔ niewielkie nacięcie skóry, które wiąże się, z szybszym gojeniem tkanek i mniejszą blizną,
✔ duża dokładność diagnostyczna – za pomocą narzędzi wprowadzonych do stawu można dokładnie obejrzeć staw od wewnątrz, ocenić uszkodzenia, zmiany zwyrodnieniowe etc.,
✔ zazwyczaj 2-3 niewielkie blizny, często po zagojeniu się zupełnie niewidoczne – ważny aspekt kosmetyczny zabiegu artroskopowego,
✔ ze względu na małoinwazyjność zabiegu pacjent może spodziewać się o wiele mniejszych pooperacyjnych dolegliwości bólowych w porównaniu z tymi po „dużej”, tradycyjnej operacji,
✔ szybki czas rekonwalescencji oraz powrotu do aktywności życiowych i zawodowych.
 
Artroskopia jest zabiegiem operacyjnym – jak każda procedura wykonywana na sali operacyjnej wiąże się z możliwością powikłań. Nie są one zjawiskiem częstym, jednak warto o nich wspomnieć. Do możliwych powikłań należą:
✔ krwawienie w okolicy stawu,
✔ krwiaki wewnątrzstawowe,
✔ przewlekłe wysięki,
✔ zakażenie operowanego miejsca,
✔ uszkodzenie nerwów,
✔ ograniczenia ruchomości stawu,
✔ wystąpienia dolegliwości bólowych,
✔ uszkodzenia chrząstki stawowej.
 

 Artroskopia – rekonwalescencja

Hospitalizacja po artroskopii nie jest konieczna, pacjent może opuścić szpital w tym samym dniu lub na następny dzień po zabiegu. Powrót do pełnej aktywności zależy w głównej mierze od rozległości zabiegu oraz ilość uszkodzeń, które poddawane były naprawie. W pierwszym okresie najważniejsze jest odpowiednie dbanie o rany pooperacyjne oraz stosowanie się do zasad profilaktyki przeciwzakrzepowej. Po każdym zabiegu artroskopowym pacjent powinien odbyć serię zabiegów rehabilitacyjnych pozwalających powrócić mu do pełnej sprawności.
 
 
 
error: Treść jest chroniona !!