Artroskopia kolana to zabieg pozwalający na dokładne obejrzenie stawu od wewnątrz. To jedna z najczęściej wykonywanych procedur ortopedycznych, pozwalająca nie tylko na diagnozę ale też jednoczesne leczenie stawu. Na czym polega zabieg artroskopii? Jest to małoinwazyjny zabieg podczas którego do jamy stawu poprzez niewielkie nacięcie skóry wprowadza się kamerę oraz miniaturowe narzędzia chirurgiczne. Służą one do wykonania niezbędnych procedur operacyjnych.
Urazy kolana zdarzają się najczęściej osobom aktywnie uprawiającym sport – zwłaszcza teraz w sezonie zimowym. Do kontuzji kolana (uszkodzenia) dochodzi wtedy, gdy struktury kolana muszą pokonać obciążenie przewyższające ich możliwości. W wyniku działających sił zewnętrznych – upadku, uderzenia, ruchu kolana przekraczającego fizjologiczne granice (zwłaszcza zgięcia i rotacji podudzia) dochodzi do urazu – zerwania, naderwania, uszkodzenia, pęknięcia czy też oderwania się elementów budujących staw.
Uszkodzeniu oczywiście może ulec każda ze struktur budujących staw i otaczających go. Do najczęstszych urazów stawu kolanowego które wymagają u pacjenta przeprowadzenia zabiegu artroskopi należą:
Decyzję o potrzebie artroskopii podejmuje zawsze lekarz ortopeda po wcześniejszym zbadaniu pacjenta. Artroskopia kolana jest zabiegiem stosunkowo małoinwazyjnym przy bardzo dobrych rezultatach leczenia i powrotu pacjenta do sprawności dlatego też jest jednym z popularniejszych zabiegów ortopedycznych.
Artroskopia jest zabiegiem wykonywanym na sali operacyjnej w miejscowym lub ogólnym znieczuleniu. Zabieg ten wykonuje chirurg – ortopeda. Pacjent na stole operacyjnym położony jest w pozycji leżącej, a jego operowane kolano układa się na podkładce w wymaganej pozycji spoczynkowej.
Artroskopia stawu kolanowego zazwyczaj składa się z dwóch etapów – pierwszej części diagnostycznej – potwierdzającej lub negującej diagnozę pacjenta – może ona również zostać rozszerzona i uzupełniona. Druga część operacji to działania naprawcze lub usunięcie struktur których nie da się już naprawić, lub ciał wolnych które znajdują się w jamie stawu.
Czas trwania operacji jest uzależniony od rozległości problemu – może trwać od kilkudziesięciu minut do kilku godzin.
Zazwyczaj pacjent jest wypisywany do domu dnia następnego po zabiegu (jeśli nie występują powikłania pooperacyjne).
Zalety artroskopii stawu kolanowego:
niewielka inwazyjność zabiegu,
niewielkie blizny (nacięcia ok 4-5 mm),
krótki czas spędzony w szpitalu,
duża dokładność diagnostyczna,
możliwość oceny funkcjonowania stawu podczas ruchu,
szybki powrót do aktywności,
przy artroskopiach planowanych – możliwość przygotowania organizmu do zabiegu (rehabilitacja przedoperacyjna – możesz o niej więcej przeczytać w tym poście – https://www.mobilemed.pl/rehabilitacja-przedoperacyjna/
Twój proces powrotu do zdrowia uzależniony jest od procedur które miałeś wykonane podczas zabiegu. To kiedy możesz zacząć obciążać operowaną kończynę, jaki zakres ruchu zgięcia i wyprostu i kiedy możesz osiągnąć, czy kończyna musi być przez jakiś czas unieruchomiona jest uzależnione od struktury/struktur które zostały zoperowane. A dokładniej od czasu który jest potrzebny na wygojenie się.
Większość pacjentów którzy poddali się artroskopi kolana wraca do sprawności i aktywności w ciągu kilku – kilkunastu tygodni po zabiegu.
Pierwsze 7-15 dni bezpośrednio po artroskopii to czas w którym możliwa jest opuchlizna.
Kluczowym elementem powrotu do sprawności jest rehabilitacja również uzależniona od przebiegu i zakresu podjętych podczas artroskopii działań ortopedy.