Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Blizny, czy wiesz o nich wystarczająco dużo?

Blizny, czy wiesz o nich wystarczająco dużo?

blizna

Każdy z nas ma jakieś blizny, najczęściej blizna, to pozostałość po przygodach z dzieciństwa (czy to otarciu kolana, czy wypadku na rowerze czy lądowaniu z drzewa). Niewielkie, powierzchowne blizny nie stanowią problemu. Czy wiesz jednak jak duży wpływ na Twój narząd ruchu mają duże, masywne, głębokie blizny, np. po cesarskim cieciu, leczeniu operacyjnym powłok brzusznych czy operacji ortopedycznej? Jeśli nie koniecznie przeczytaj nasz artykuł. 

Czym jest blizna?

Blizna jest to zmiana  powstająca w wyniku uszkodzenia skóry. W procesie gojenia się rany dochodzi do wytwarzania się tkanki łącznej w miejscu przecięcia skóry – właśnie ta nowopowstała tkanka łączna nazywana jest blizną.  Sama skóra goi się od kilku dni do kilku tygodni w zależności od tego jak rozległa jest rana, jednak proces tworzenia się blizny to nie tylko gojenie skóry, to także niewidoczny gołym okiem proces gojenia się tkanek znajdujących się pod skórą (np. powięzi, mięśni itp.).

 

Blizna bliźnie nierówna

Wielkość, kształt, rozległość i wreszcie ruchomość blizny zależy od wielu czynników. Należą do nich:

Im dalej w głąb tkanek sięga rana, im jest ona rozleglejsza, tym tworząca się blizna będzie głębsza i masywniejsza. Rana gojąc się nabudowuje nowe komórki w miejsce starych, zniszczonych, jednak komórki te, nie dzielą się na warstwy (tak jak w zdrowej tkance) a tworzą swoisty „korek” w miejscu rany. Im głębiej sięga rana tym powstający  korek będzie bardziej ograniczał przesuwanie się względem siebie skóry, powięzi i tkanek leżących poniżej. Ograniczenie tej ruchomości powoduje wiele przeciążeń w naszym ciele, ponieważ powstaje naprężenie w miejscu blizny która trzyma tkanki i nie pozwala im się płynnie poruszać.

Ograniczenie ruchomości w jednym miejscu naszego ciała, powoduje, że inne miejsca nadrabiają ten deficyt i pracują ze zwiększoną siłą, np napinając się w większym niż przed powstaniem blizny zakresie. Taki stan rzeczy utrzymujący się miesiącami czy latami w konsekwencji prowadzi do przeciążenia tkanek i dolegliwości bólowych. Dodatkowo, jeśli blizna znajduje się w okolicy stawu (np. łokciowego, barkowego biodrowego czy skokowym) może znacznie ograniczyć ruch w tym stawie. Blizny w obrębie klatki piersiowe (np. blizny po mastektomii)j bardzo często powodują ograniczenie ruchu kończyny górnej. Blizny zlokalizowane na  powłokach brzusznych niezależnie od tego czy są małych (po operacji laparoskopowej) czy dużych rozmiarów (po cesarskim cięciu) najczęściej tak znacznie ograniczają przesuwanie się względem siebie powłok brzusznych, że obciążenia te przenoszą się na kręgosłup lędźwiowy, który w niedalekim czasie daje dolegliwości bólowe.

 

Praca z blizną z punktu widzenia fizjoterapeuty

Z punkt widzenia fizjoterapeuty blizna stanowi element układu  ruchu który należy odpowiednio opracować, aby nie stanowił on miejsca przeciążenia i zmian wektorów sił działających na narząd ruchu.

Koniecznie zgłoś się do fizjoterapeuty jeśli, masz bliznę np. po:

Niezależnie od tego czy Twoja blizna jest „świeża”, czy masz ją od wielu lat, jeśli do tej pory nigdy nie była poddana mobilizacji warto zgłosić się z nią do fizjoterapeuty. Dlaczego?

Mobilizując blizny świeże zmiękczamy i rozluźniamy zarówno samą bliznę jak i tkanki ja otaczające, zwiększamy przekrwienia a tym samym przyśpieszamy dostarczanie substancji niezbędnych do regeneracji tkanki.

Mobilizacja blizny starszej ma na celu uelastycznienie i rozluźnienie zgrubiałej tkanki, rozbicie powstałych podczas procesu gojenia zrostów, często mobilizując bliznę zwiększamy zakres ruchu w stawie oraz uelastyczniamy  otaczające ją mięśnie i powięź.

Praca z blizną, to nie tylko uelastycznianie samej blizny, ale także manualne opracowanie okolicy blizny, a więc otaczającej ją powięzi i mięśni. Fizjoterapeuta może zastosować  np. techniki powięziowe, techniki energizacji mięśni, masaż głęboki, poprzeczny, funkcyjny. Jedną z form terapii blizny jest również aplikacja kinesio tapingu.

 

Jeśli odczuwasz znaczne dolegliwości bólowe, masz ograniczenia ruchomości w kończynach i masz na swoim ciele blizny, nie czekaj i już dziś zgłoś się do nas na rehabilitację, której jednym z elementów będzie praca z dającą wiele ograniczeń i przeciążeń w narządzie ruchu blizną.

Zapisz się na rehabilitację

 

error: Treść jest chroniona !!