Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » 8 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o bólu

8 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o bólu

ból

Czym jest ból? Mówi się często, że „ból jest bólowi nierówny”. Przedstawiamy dziś na naszym blogu 8 istotnych faktów o bólu, które powinieneś poznać, aby lepiej go zrozumieć i móc skuteczniej z nim  walczyć. 

 1. Ból powstaje w mózgu

  Chociaż przywykliśmy do myśli, że ból to sygnał płynący z tkanek ciała w odpowiedzi na działający na nie szkodliwy czynnik, to dziś już z całą pewnością wiadomo – ból nie istnieje, dopóki nie powstanie w mózgu i nie zostanie przekazany do komórek ciała. Informacja o bólu dociera do tkanek przez drogi nerwowe. Zostaje ona wysłana gdy do mózgu trafiają konkretne informacje z ciała, np. że jest ono uszkodzone czy też w niebezpieczeństwie. Ponieważ impuls nerwowy przesyłany jest z bardzo dużą szybkością, ból – np. kiedy przetniesz palec ostrym narzędziem – pojawia się w ułamku sekundy od zdarzenia.

 2. Stopień uszkodzenia tkanki nie zawsze jest równy natężeniu bólu

  Liczne badania przeprowadzane przez neurologów, biologów i innych naukowców zajmujących się tematyką bólu wykazały, że każdy z nas ma inny próg odczuwania bólu. W przypadku tego samego czynnika zadającego ból, np. spadającej nam na stopę ciężkiej książki, każdy z nas odczuje inne jego natężenie. Ból odczuwamy w sposób indywidualny. Niektórzy przy dużych obrażeniach np. w wyniku wypadku komunikacyjnego, odczuwają niewielki ból, inni nawet przy niewielkim obrażeniu odczuwają ból o dużym natężeniu.

 3. Natężenie bólu nie zawsze jest oczywiste

  Niezależnie od tego, co pokażą badania obrazowe (zdjęcie RTG, rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa) przyczyna bólu narządu ruchu może znajdować się w zupełnie innych strukturach ( np. w tkankach miękkich). Jedno z badań przeprowadzonych na grupie sześćdziesięciolatków, którzy nie zgłaszali żadnych dolegliwości bólowych kręgosłupa wykazało, że ponad 30 % miało duże przepukliny dyskowe a 21% z nich miało zwężenie kanału kręgowego. W gabinetach fizjoterapeutów to częste zjawisko – pacjenci o wykazanych w badaniu niewielkich zmianach zwyrodnieniowych odczuwają silne, rozległe bóle, a Ci z fatalnym obrazem badań np. RTG skarżą się na pojedyncze epizody bólowe.

 4. Stan zdrowia psychicznego może mieć wpływ na odczuwany ból

  Czynniki psychologiczne takie jak depresja czy silny lek mogą wpłynąć na zwiększone odczuwanie bólu. Z kolei silne emocje jak zdenerwowanie czy szok pourazowy mogą spowodować pewne „znieczulenie” na ból. Tolerancja bólu zwiększa się też zazwyczaj w stanie szczęścia czy euforii.

 5. Otoczenie i środowisko społeczne ma duży wpływ na poziom odczuwanego bólu

  Wielu pacjentów mówi o tym, że ich ból zaostrza się gdy są w pracy lub sytuacji stresowej. Mózg interpretując sytuację jako niebezpieczną, lub zagrażającą wysyła sygnał ostrzegawczy w postaci bólu. Mechanizm ten działa jako forma samoobrony przed środowiskiem zewnętrznym.

 6. Szkolenia na temat mechanizmów działania bólu mogą zmniejszyć potrzebę interwencji lekarskiej w chwili jego zaistnienia

  Badania przeprowadzone na grupie amerykańskich żołnierzy wykazały, że Ci, którzy uczestniczyli w szkoleniach na temat bólu i postępowania z nim o wiele rzadziej prosili o pomoc medyczną np. kiedy odczuwali ból w kręgosłupie.

 7. Mózg może odczuwać ból części ciała, które zostały amputowane

  Zjawisko to nazywa się bólami fantonowymi i dotyczy amputowanych kończyn. Pacjent odczuwa ból,ale też np. zimno czy mrowienie w części ciała, która została amputowana. Często są to bóle o dużym nasileniu. Uczucie to jest generowane na podstawie „życiowych” doświadczeń mózgu. Postrzega on ciało osoby po amputacji jako kompletne – tak jak to miało miejsce od urodzenia, a nie w takim zakresie do jakiego doszło po amputacji.

 8. Zdolność do rozpoznawania i nazwania prawej i lewej strony może być utrudniona kiedy odczuwasz ból

  Połączenia w mózgu odpowiedzialne za rozpoznawanie stron w przypadku silnego bólu mogą zostać zaburzone. Jeśli odczuwasz ból o dużym natężeniu i zauważyłeś, że jest Ci ciężko rozpoznać kierunek prawy od lewego, to może okazać się że „mapa drogowa mózgu” która prowadzi do każdej części ciała, przez sygnały płynące o bólu „rozmazała się” nieco.

error: Treść jest chroniona !!