Health basics
Dodano: 1 lipca 2018
Ból kręgosłupa lędźwiowego – nie lekceważ go!
ból kręgosłupa lędźwiowego
Ból kręgosłupa lędźwiowego, to dolegliwość z którą boryka się największa ilość pacjentów w gabinetach fizjoterapeutycznych. Jego pojawienie się jest m. in. efektem stylu życia, uwarunkowań genetycznych oraz przeciążeń związanych z pracą. Ból lędźwi może być spowodowany wieloma czynnikami - najczęstsze z nich to zmiany zwyrodnieniowe w stawach kręgosłupa, degeneracja krążka międzykręgowego, ból związany z osłabieniem mięśni przykręgosłupowych i przeciążeniem struktur stawowych, ból pochodzenia nerwowego, związany ze złamaniami kości kręgosłupa oraz ten związany z guzami w kręgosłupie.

Ból kręgosłupa lędźwiowego - najważniejsza jest diagnoza

Ból ma zawsze swoją przyczynę - jest sygnałem ostrzegawczym, że w naszym ciele dzieję się coś niepokojącego. Kręgosłup lędźwiowy jest skomplikowanym układem biomechanicznym stanowiącym oś całego ciała. Buduje go wiele struktur kostnych, łącznotkankowych, nerwowych i mięśniowych. Podrażnienie każdej z tych struktur lub ich kompleksu  może dawać dolegliwości bólowe. Dlatego nie warto iść w ciemno decydując się na rehabilitację czy masaż kręgosłupa lędźwiowego. Ból kręgosłupa lędźwiowego zawsze powinien być odpowiednio zdiagnozowany - diagnoza ta może być postawiona na podstawie badania manualnego wykonanego przez rehabilitanta. Może być postawiona na podstawie badania lekarskiego lub też na podstawie badań obrazowych jak RTG czy wynik badania USG. Stwierdzenie "boli mnie kręgosłup" może oznaczać, że bolą mnie mięśnie z przepracowania, a może tez oznaczać, że na kości kręgu L4 rośnie sobie guz nowotworowy i to jego rozrost powoduje ból. Diagnoza to podstawa w każdym procesie leczniczym - a w rehabilitacji przede wszystkim.

Bóle lędźwiowe - nie bagatelizuj ich

- Co Panu dolega? -Boli mnie kręgosłup, bardzo boli. - Od kiedy ma Pan takie dolegliwości? - Od 10 lat, ale teraz jest najgorzej od zawsze. - Co robił Pan z tym bólem przez te 10 lat? - A no nic, bo (nie miałem czasu, nie bolało tak bardzo, wszystkich boli to myślałem, że to normalne, brałem pigułki ale nie pomagało, miałem masaż lędźwi parę razy - proszę wybrać odpowiedź która najbardziej pasuje).
Taki dialog podczas wywiadu z pacjentem to częsta sytuacja, chociaż może brzmi śmiesznie. Jednak ból lędźwi jest niestety niezmiernie często lekceważony przez pacjentów. Właśnie dlatego, że wszyscy się z nim borykają, że nie jest bardzo uciążliwy (przynajmniej na początku), że plastry/tabletki polecone przez sąsiada złagodziły objawy. Tłumaczenia pacjentów są bardzo różne. Z punktu widzenia rehabilitanta im później pacjent zgłosi się ze swoim problemem, tym dłużej będzie trwał proces wychodzenia z niego. Po miesiącu od pojawienia się bólu może struktura która go powoduje jest wciąż tylko podrażniona lub nieznacznie uszkodzona - po 2 latach zazwyczaj pacjent ma już rozległe uszkodzenie struktur narządu ruchu. Aby jeszcze bardziej obrazowo ukazać Wam drodzy Pacjenci, że nie ma na co czekać, trzeba przywołać obraz pacjenta który ze swoim bólem chodził ponad rok, po pojawieniu się w gabinecie, wywiadzie i badaniu pacjent miał wiele objawów z tak zwanych czerwonych, ostrzegawczych flag- został poproszony o konsultację z lekarzem ortopedą - więcej się na wizycie nie pojawił, ale zadzwonił po miesiącu, że jest w trakcie diagnozy onkologicznej. Jeżeli Ty drogi czytelniku odczuwasz mały ból w plecach, albo co gorsze ból lędźwi nie pozwala Ci normalnie funkcjonować, a do dziś lekceważyłeś go - podejmij decyzję i zawalcz o swoje zdrowie. W MobilMed oferujemy Ci pełną diagnozę i skuteczną w walce z bólem kręgosłupa lędźwiowego terapię. Serdecznie zapraszamy do kontaktu.    
Udostępnij Udostępnij Udostępnij Zapisz
FIZJOTERAPIA

Fizjoterapia
z dojazdem do pacjenta