Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Ból kręgosłupa spędza Ci sen z powiek? Poznaj 5 sposobów jak skutecznie sobie z nim poradzić.

Ból kręgosłupa spędza Ci sen z powiek? Poznaj 5 sposobów jak skutecznie sobie z nim poradzić.

Ból kręgosłupa jest statystycznie najczęstszym powodem wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, ale też jak wskazują wyniki badań jest jednym z głównych winowajców absencji chorobowej pracowników. Jak sobie z nim radzić, co zrobić aby nie paraliżował nam życia, czy są skuteczne sposoby aby ból ten zminimalizować? Chcesz znać odpowiedz na te pytani ? Zapraszamy do lektury.

Po pierwsze zrzuć zbędne kilogramy.

Zapewne nie będzie dla nikogo z Państwa zaskoczeniem , że im więcej kilogramów musi dźwigać nasz kręgosłup tym tempo jego zużywania się jest szybsze.

 Według statystyk od 50 aż do 80% osób z nadwagą cierpi na poważne bóle kręgosłupa, szczególnie jego odcinka lędźwiowego.

Zbadano, że każdy dodatkowy kilogram tkanki tłuszczowej odłożony na brzuchu (tzw. otyłość brzuszna) to aż 7 kilogramów dodatkowego obciążenia dla kręgosłupa. U osób z nadwagą  czy otyłością szybciej dochodzi do „ścierania się” powierzchni stawowych stawów kręgosłupa, ze względu na zwiększone obciążenie dyski międzykręgowe również w szybszym tempie degenerują się powodując ucisk na korzenie nerwowe co wpływa na pojawienie się bólu kręgosłupa. Dlatego, chociaż to nie łatwe jeśli cierpisz z powodu bólu kręgosłupa i masz sporo zbędnych kilogramów, postaraj się je zrzucić. Najlepszy sposób to odpowiednia dieta połączona z aktywnością fizyczną.

Zrzucanie zbędnych kilogramów dotyczy też zawartości damskiej torebki. Ciężka torebka zawieszona wciąż na tym samym ramieniu również nie jest sprzymierzeńcem w walce z bólem kręgosłupa – jeżeli to możliwe przekładaj torebkę z jednego ramienia na drugie, zastąp torebkę plecakiem, albo po prostu zmniejsz jej zawartość aby była lżejsza 🙂

Po drugie rozpocznij lub zwiększ swoją aktywność fizyczną.

Regularna aktywność fizyczna pozwala zachować nasze mięśnie, więzadła i stawy w dobrej kondycji. A nasz kręgosłup jest kolumna zbudowaną z połączeń stawowych, więzadeł i mięśni. Nie należy przesadzać z intensywnością ćwiczeń, a jeśli cierpisz na ból kręgosłupa od dawna to o charakter aktywności fizycznej która będzie dla Ciebie odpowiednia zapytaj swojego lekarza lub fizjoterapeutę. Dobrym pomysłem są również ćwiczenia pod okiem trenera personalnego, dopasowane specjalnie do twoich możliwości i potrzeb.

Aktywność fizyczna którą możesz uprawiać samodzielnie to przede wszystkim pływanie (najlepiej regularnie przynajmniej raz w tygodniu), spacery i jogging, nording walking czy jazda na rowerze.

W wielu klubach fitness i siłowniach organizowane są również zajęcia pod nazwą „zdrowy kręgosłup” czy szkoła pleców, to również doskonała forma aktywności fizycznej ukierunkowana na ćwiczenia wzmacniające mięśnie przykręgosłupowe, tułowia i brzucha odpowiedzialne za naszą postawę.

Po trzecie dostosuj swoje miejsce pracy

W pracy spędzamy większość dnia, warto zadbać o to by pozycja jaką przyjmujemy, czy to siedząc czy stojąc była jak najbardziej ergonomiczna dla naszego kręgosłupa.  Czasami wystarczy odrobinę przesunąć ekran komputera czy podnieść siedzisko fotela i niewygodna, wymuszona pozycja powodująca ból pleców zostaje poprawiona.

Oto najważniejsze zasady ergonomii w pracy:

 

Po czwarte zrezygnuj z butów na wysokim obcasie  

Niestety szpilki chociaż wspaniale prezentują się na nodze nie sprzyjają zdrowiu Twojego kręgosłupa. Wysoki obcas zmusza twoja stopę, kolano, biodro i kręgosłup do przybrania niefizjologicznej pozycji, a ta utrzymywana przez długi czas (miesiące i lata) przyśpiesza rozwój zmian zwyrodnieniowych stawów kręgosłupa i dysku . Najnowsze badania wykazały, że do zmian tych dochodziło już u dwudziesto- i trzydziestolatek deklarujących chodzenie w szpilkach co najmniej od roku.

Jeżeli zdecydujesz się na rezygnację ze szpilek to pamiętaj o tym aby stopniowo zmniejszać wysokość obcasa, twój  kręgosłup i stawy przyzwyczajone są do wysokości, dlatego warto dać im czas aby na zmianę nie zareagowały gwałtownie – czyli stanem zapalnym i niestety bólem.

Najbezpieczniejszy obcas dla twojego kręgosłupa to ten 3-5 centymetrowy.

 

Po piąte – udaj się na DOBRĄ rehabilitację

Pojawienie się bólu kręgosłupa, czy to w odcinku szyjnym, piersiowym czy lędźwiowym zawsze jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeuta. Ból  może sygnalizować takie zmiany chorobowe jak  dyskopatia,  pojawienie się przeciążeń mięśni lub stawów kręgosłupa , zmiany zwyrodnieniowe, kręgozmyk, złamania osteoporotyczne czy mikrourazy mięśni. Dlatego też ból kręgosłupa nie powinien być lekceważony a wizyta u specjalisty odkładana na później.

Rehabilitacja prowadzona pod okiem fizjoterapeuty, prowadzona według uznanych metod fizjoterapeutycznych jest podstawowym narzędziem walki z bólem kręgosłupa.  Specjalnie dobrane techniki, masaż czy ćwiczenia pozwolą nie tylko zniwelować ból kręgosłupa, ale przede wszystkim wyleczyć jego przyczynę

Jeśli cierpisz na ból kręgosłupa, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Prowadzimy rehabilitację z dojazdem na terenie warszawy i okolic. Nasi fizjoterapeuci i masażyści pracują uznanymi na świecie metodami masażu i rehabilitacji, dzięki temu możemy zagwarantować Państwu skuteczność i kompleksowość prowadzonych przez nas działań. Skontaktuj się już dziś.

error: Treść jest chroniona !!