Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt: +48 544 440 000
Logo MobileMed
Strona główna » Blog » Ból palucha – poznaj 5 przyczyn

Ból palucha – poznaj 5 przyczyn

ból palucha

Ból palucha to problem coraz większej rzeszy pacjentów. Pomimo tego, że stawy palców stopy są małe, to są one bardzo ważne dla funkcjonowania stopy i całego aparatu ruchu, przenoszą one również podczas chodu znaczne obciążenia. Ból palucha spowodowany jest najczęściej patologiami w stawie śródstopno – paliczkowym (MTP), który łączy pierwszą kość śródstopia z paliczkiem bliższym palucha.

Do najczęściej występujących przyczyn bólu palucha należą:

1. Ból palucha – Haluks

Haluks jest deformacją powstającą w stawie śródstopno – paliczkowym palucha. Zmianom zwyrodnieniowym ulega pierwsza (z pięciu) kości śródstopia oraz paluch. Podstawa  palucha ulega odchyleniu dobocznemu, natomiast pierwsza kość śródstopia przemieszcza się przyśrodkowo  – powstaje charakterystyczne wybrzuszenie po wewnętrznej stronie stopy. Jednocześnie szczyt palucha odchyla się do środka, wypychając drugi palec ku górze bądź spychając go w dół w stosunku do siebie. Zwykle Przednia część stopy ulega poszerzeniu. Wydaje się że w miejscu stawu „wyrósł” guz, który jest zaczerwieniony i często bolesny przy palpacji.

Więcej informacji na temat Haluks – problem biomechaniki i estetyki stopy

2. Ból palucha – Dna moczanowa

Dna moczanowa jest chorobą metaboliczną która może mieć duży wpływ na stan stawów, w szczególności stawów palucha. W chorobie tej nadmiar kwasu moczowego występującego we krwi odkłada się w postaci kryształków. Stawy palucha są atakowane prze chorobę, a pierwszy atak występuje najczęściej u osób pomiędzy 40 a 60 rokiem życia. Objawami dny jest intensywny ból stawu, zaczerwienienie oraz ocieplenie bolesnej okolicy. Ból pojawia się nagle i niespodziewanie, a pacjenci nie są w stanie przypomnieć sobie urazu który mógł spowodować tak nagły ból. Jeśli napady ostrego bólu w przebiegu dny moczanowej występują wielokrotnie, a sama choroba nie jest leczona, może nastąpić poważne uszkodzenie stawu.

3. Ból palucha – Zmiany zwyrodnieniowe

Zmiany zwyrodnieniowe są najpowszechniejszą przyczyną bólu palucha. Spowodowane są one ścieraniem się powierzchni stawowych palucha. Typowe objawy to ból oraz sztywność palucha. Zmiany zwyrodnieniowe w paluchu rozwijają się najczęściej na podłożu nieprawidłowej budowy lub nieprawidłowego obciążania stopy i palucha podczas chodu. Mogą rozwijać się tez jako powikłanie wtórne po urazach i złamaniach palucha.

4.Ból palucha –  Choroby reumatyczne

Poza dużymi stawami również stawy palucha mogą być dotknięte problemami reumatycznymi. Do najczęstszych przyczyn bólu palucha pochodzenia reumatycznego należą reumatoidalne zapalenie stawów oraz łuszczycowe zapalenie stawów. Staw śródstopno – paliczkowy jest bolesny i zmienia swój kształt, występują problemy z ruchem oraz sztywność stawu szczególnie poranna. Ból utrudnia chodzenie lub znacząco zmienia sposób chodzenia ze względu na wymuszone obronne ustawianie stopy.

5. Ból palucha  – Zapalenie trzeszczek

Trzeszczki są to kości niewielkich rozmiarów, które  znajdują się w ścięgnie mięśnia zginacza palucha na powierzchni podeszwowej stawu śródstopno – paliczkowego. Zwiększają one dźwignię po której zachodzi ruch zgięcia palucha. Zapalenia trzeszczek są często związane z czynnościami wymagającymi podskoków oraz stawania na palce takimi jak np. taniec, bieganie (szczególnie na długich dystansach) koszykówka czy siatkówka. Ból i ostry stan zapalny są zazwyczaj związane z ostrym urazem. Podobne symptomy może dawać również złamanie trzeszczki.

 

Cierpisz z powodu bólu palucha? Nie przypominasz sobie żadnego urazu? Zastanawiasz się co może być przyczynĄ bólu? Już dziś skontaktuj się z jednym z naszych fizjoterapeutów i rozpocznij skuteczną rehabilitację.

Zapisz się na rehabilitację