Ból palucha to problem coraz większej rzeszy pacjentów. Pomimo tego, że stawy palców stopy są małe, to są one bardzo ważne dla funkcjonowania stopy i całego aparatu ruchu, przenoszą one również podczas chodu znaczne obciążenia. Ból palucha spowodowany jest najczęściej patologiami w stawie śródstopno – paliczkowym (MTP), który łączy pierwszą kość śródstopia z paliczkiem bliższym palucha.
Haluks jest deformacją powstającą w stawie śródstopno – paliczkowym palucha. Zmianom zwyrodnieniowym ulega pierwsza (z pięciu) kości śródstopia oraz paluch. Podstawa palucha ulega odchyleniu dobocznemu, natomiast pierwsza kość śródstopia przemieszcza się przyśrodkowo – powstaje charakterystyczne wybrzuszenie po wewnętrznej stronie stopy. Jednocześnie szczyt palucha odchyla się do środka, wypychając drugi palec ku górze bądź spychając go w dół w stosunku do siebie. Zwykle Przednia część stopy ulega poszerzeniu. Wydaje się że w miejscu stawu „wyrósł” guz, który jest zaczerwieniony i często bolesny przy palpacji.
Więcej informacji na temat Haluks – problem biomechaniki i estetyki stopy
Dna moczanowa jest chorobą metaboliczną która może mieć duży wpływ na stan stawów, w szczególności stawów palucha. W chorobie tej nadmiar kwasu moczowego występującego we krwi odkłada się w postaci kryształków. Stawy palucha są atakowane prze chorobę, a pierwszy atak występuje najczęściej u osób pomiędzy 40 a 60 rokiem życia. Objawami dny jest intensywny ból stawu, zaczerwienienie oraz ocieplenie bolesnej okolicy. Ból pojawia się nagle i niespodziewanie, a pacjenci nie są w stanie przypomnieć sobie urazu który mógł spowodować tak nagły ból. Jeśli napady ostrego bólu w przebiegu dny moczanowej występują wielokrotnie, a sama choroba nie jest leczona, może nastąpić poważne uszkodzenie stawu.
Zmiany zwyrodnieniowe są najpowszechniejszą przyczyną bólu palucha. Spowodowane są one ścieraniem się powierzchni stawowych palucha. Typowe objawy to ból oraz sztywność palucha. Zmiany zwyrodnieniowe w paluchu rozwijają się najczęściej na podłożu nieprawidłowej budowy lub nieprawidłowego obciążania stopy i palucha podczas chodu. Mogą rozwijać się tez jako powikłanie wtórne po urazach i złamaniach palucha.Aby ulżyć sobie w bólu palucha związanym ze zmianami zwyrodnieniowymi warto zadbać o to aby nie nosić butów na wysokim obcasie, ale za to nosić buty z dość szerokim czubkiem. Warto aby buty dobrze amortyzowały chód. Kiedy ból jest szczególnie dotkliwy możesz też zdecydować się na stosowanie chłodnych okładów – uwaga tylko na wrażliwą skórę, aby jej nie odmrozić.
Poza dużymi stawami również stawy palucha mogą być dotknięte problemami reumatycznymi. Do najczęstszych przyczyn bólu palucha pochodzenia reumatycznego należą reumatoidalne zapalenie stawów oraz łuszczycowe zapalenie stawów. Staw śródstopno – paliczkowy jest bolesny i zmienia swój kształt, występują problemy z ruchem oraz sztywność stawu szczególnie poranna. Ból utrudnia chodzenie lub znacząco zmienia sposób chodzenia ze względu na wymuszone obronne ustawianie stopy.
Trzeszczki są to kości niewielkich rozmiarów, które znajdują się w ścięgnie mięśnia zginacza palucha na powierzchni podeszwowej stawu śródstopno – paliczkowego. Zwiększają one dźwignię po której zachodzi ruch zgięcia palucha. Zapalenia trzeszczek są często związane z czynnościami wymagającymi podskoków oraz stawania na palce takimi jak np. taniec, bieganie (szczególnie na długich dystansach) koszykówka czy siatkówka. Ból i ostry stan zapalny są zazwyczaj związane z ostrym urazem. Podobne symptomy może dawać również złamanie trzeszczki.
Cierpisz z powodu bólu palucha? Nie przypominasz sobie żadnego urazu? Zastanawiasz się co może być przyczynĄ bólu? Już dziś skontaktuj się z jednym z naszych fizjoterapeutów i rozpocznij skuteczną rehabilitację.
Dlaczego mój duży palec u nogi jest odrętwiały?
Drętwienie dużych palców może być spowodowane wieloma przyczynami. Po pierwsze może być to zbyt ciasne obuwie. Zbyt ciasne lub za małe buty uciskają na nerwy biegnące w dużym palcu powodując drętwienie. Drętwienie dużego palca jest także objawem dny moczanowej. Drętwienie występujące z silnym piekącym bólem mogą być również symptomem tzw „wrastającego paznokcia”.
Dlaczego mój duży palec u nogi boli mnie tylko czasami?
Okresowa bolesność palucha często spowodowana jest przeciążeniami stawów i mięśni związanymi ze sportem, głównie z bieganiem. Tak więc ból palucha u biegaczy może być związany ze zbyt intensywnym treningiem, który jest za długi czasowo lub zbyt częsty (brak czasu na odpoczynek), lub tez niewłaściwie dobranym obuwiem do biegania ale też do podłoża po którym biega. Ból palucha może pojawiać się jako następstwo niewłaściwego ustawienia stopy podczas biegania – warto skonsultować się z fizjoterapeutą.
Dna moczanowa również powoduje ból dużego palucha, ale ataki dny nie powodują ciągłego bólu, a raczej częste bolesne epizody.
Czy dna moczanowa powodują duży ból palca?
Dna moczanowa inaczej podagra, powoduje ból i obrzęk stawów, bardzo często w pierwszej kolejności atakuje duży palec u nogi. Ból w stawie/stawach jest spowodowany nagromadzeniem się w nich kwasu mlekowego. Ból związany z dną moczanową jest dość uciążliwy i zazwyczaj towarzyszy mu ocieplenie i zaczerwienienie bolesnego stawu.
Skąd mam wiedzieć, czy złamałem czy tylko uszkodziłem duży palec?
W zasadzie to samemu ciężko będzie Ci to stwierdzić. Diagnoza powinna zostać postawiona przez lekarza. Jeśli po urazie pojawiają się takie objawy jak ból. przerwanie powierzchni skóry, deformacja kształtu palucha czy niemożność postawienia stopy – nie powinieneś czekać z wizytą u lekarza. Inne uszkodzenia jak skręcenie czy zwichnięcie palucha dają mniej spektakularne objawy, typu obrzęk i zasinienie – ale też powinny być skonsultowane z lekarzem.
Autorem tekstu jest mgr fizjoterapii Anna Kozłowska