Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Ból pleców u dzieci | MobileMed.pl

Ból pleców u dzieci | MobileMed.pl

ból pleców u dzieci

Bóle pleców u dzieci i młodzieży mogą wynikać z wielu różnych przyczyn. W tym artykule opiszemy najczęstsze schorzenia wywołujące takie objawy. Podpowiemy też, na co zwrócić szczególną uwagę i kiedy zgłosić się na konsultację do specjalisty.

Diagnostyka bólu pleców u dzieci

Ból pleców u dzieci nie jedno ma imię. Niestety problem ten coraz częściej dotyczy również coraz  młodszych pacjentów. Ból jest wrażeniem subiektywny, i warto pamiętać o tym, że bólem będzie wszystko to co dziecko tak nazywa – zwłaszcza u młodszych dzieci.  Aby dobrze zdiagnozować przyczynę bardzo ważna jest wnikliwa obserwacja dziecka. Oraz pogłębiony wywiad u pediatry, a jeśli zajdzie taka potrzeba również u specjalisty. Na pewno padną pewne pytania i warto wcześniej przygotować sobie na nie odpowiedź. Do pytań tych należą:

Dobra informacja jest taka, jeśli Twoje dziecko zgłasza ból pleców, to zazwyczaj ból ten powodowany jest konkretną przyczyną – dobra diagnoza i szybkie rozpoczęcie leczenia będą podstawą sukcesu w leczeniu Twojego dziecka

Bardzo ważna jest obserwacja zmian w postawie ciała oraz sposobie poruszania się dziecka. Jeśli ból wynika z przyczyn mechanicznych dziecko nawet nieświadomie szuka tzw.  „pozycji przeciwbólowej”. Czasami ból powoduje też ograniczenie zakresów ruchów np. pacjent nie jest w stanie się pochylić do przodu. Dokładne określenie tych wszystkich parametrów ułatwia diagnostykę oraz dobranie odpowiedniego leczenia.

Ból pleców u dzieci i młodzieży – przeciążenia mechaniczne

Mogą one wynikać z nieprawidłowego stylu życia np. długiego siedzenia na niewygodnym, niedopasowanym siedzeniu, czy też zbyt długiego przebywania w jednej pozycji np. podczas gry na komputerze. Przyczyną takiego bólu może też być nadmiernie obciążający dziecko trening sportowy, bądź duża aktywność podejmowana przez osobę, która prowadzi raczej siedzący tryb życia.

Tego rodzaju ból ustępuję stosunkowo szybko po odpoczynku oraz leczeniu odpowiednim rodzajem aktywności fizycznej.  Dzieci, które zazwyczaj mało się ruszają są zachęcane do zwiększenia aktywności. Poważniejsze przypadki mogą być związane z dyskopatią lub kręgozmykiem. W takiej sytuacji osoby, które zbytnio się forsują podczas treningów muszą zmniejszyć ich intensywność.

ból pleców u dzieci

W tym miejscu wypada też wspomnieć o bólu z pleców który spowodowany jest przeciążeniem związanym z noszeniem zbyt ciężkiego plecaka. Czy wiesz, że waga plecaka nie powinna przekraczać 15% wagi Twojego dziecka? Nie jest to błahy problem bo okazuje się, że uczniowie dźwigają na swoich plecach nawet 11 kilogramów, a nawet połowa z nich ma plecaki za ciężkie do swojej wagi. Czy wiesz ile kilogramów waży plecak Twojego dziecka? Czy wiesz co nosi w plecaku? I czy wszystkie rzeczy które tam ma są mu potrzebne?

Ból pleców – wady postawy

Wada postawy to odchylenie od postawy uznawanej za prawidłową. Wada postawy jest nieutrwalonym zaburzeniem krzywizn kręgosłupa. Najczęściej mamy do czynienia z wadami takimi jak plecy płaskie, plecy okrągłe, plecy wklęsłe czy skolioza.

Powrót do prawidłowej postawy ciała jest możliwy – wymaga systematycznej rehabilitacji i ćwiczeń młodego człowieka. Częstą przyczyną wad postawy u dzieci i młodzieży jest osłabienie mięśni pomaturalnych. Mięśnie dziecka nie są na tyle silne, nie są w stanie wykonać takiej pracy, aby utrzymać sylwetkę w prawidłowym ustawieniu.

Czy wiesz, że wady postawy związane są również z następstwami wady wzroku, wady słuchu, przewlekłych schorzeń układu oddechowego. Mogą być wynikiem nieprawidłowych nawyków dziecka związanych z przyjmowaniem pozycji siedzącej czy stojącej, oraz konsekwencją nieprawidłowego noszenia dziecka i zbyt wczesnego sadzania czy stawiania dziecka.

Ból pleców – urazy

Jeśli Twoje dziecko zgłasza ból pleców, zawsze warto rozważyć, czy nie jest on spowodowany urazem. Szczególnie małe dzieci są bardzo spontaniczne, ruchliwe, wszędzie ich pełno – mają szalone pomysły na zabawy i psoty. W zabawie łatwo może dojść do urazu. Jeśli po całym dniu na placu zabaw czy szaleństwa w ogrodzie, nagle Twoje dziecko zgłasza ból pleców – warto rozważyć uraz i udać się lekarza.

ból pleców u dzieci

 

Ból pleców u dzieci i młodzieży  – choroba Scheuermanna

Występuje najczęściej u młodzieży w wieku 12-16 lat. W jej przebiegu trzony kręgów obumierają, czego zauważalnym objawem jest zwiększenie kifozy piersiowej oraz zaokrąglenie barków. Połowa pacjentów skarży się na ból kręgosłupa, zwłaszcza po długotrwałym staniu. Nieprzyjemne objawy ustępują w spoczynku. Aby jednoznacznie zdiagnozować chorobę niezbędne jest wykonanie zdjęcia RTG. Aby zminimalizować negatywne skutki choroby należy stosować indywidualnie dopasowane gorsety oraz podjąć rehabilitację.

Ból pleców u dzieci i młodzieży – guzy kręgosłupa i rdzenia

Tego rodzaju problemy są stwierdzane u ok. 10 % młodych pacjentów skarżących się na ból kręgosłupa. W tym przypadku obserwujemy także miejscową sztywność, ograniczenie zakresów ruchów oraz wzmożone napięcie mięśniowe. Charakterystyczne jest to że ból pojawią się także w spoczynku, a nawet nasila się w nocy. Dziecko często jest osłabione, ma  gorączkę i nocne poty. Aby dokonać dokładnej diagnozy niezbędne jest zgłoszenie się na konsultację lekarską i wykonanie specjalistycznych badań: rezonansu magnetycznego oraz scyntygrafii.

Inne choroby

Dolegliwości w okolicy pleców mogą być wywołane przez bardzo różne przyczyny.  Mogą to być między innymi choroby narządów wewnętrznych np. zapalenia nerek lub płuc. Bóle kręgosłupa mogą też być oznaką chorób reumatoidalnych np. reumatoidalnego młodzieńczego zapalenia stawów. Zdarza się również, że w ten sposób objawiają się stany zapalne kości lub krążków międzykręgowych. Ból pleców może też być wynikiem choroby nowotworowej np. rdzenia kręgowego. Oczywiście są to bardzo rzadkie przypadki, ale jednak się zdarzają.

 

Czerwona lampka powinna się zapalić zawsze, gdy ból pojawia się u dziecka poniżej 10 roku życia , jest przewlekły oraz pojawia się w nocy.

Jeśli Twoje dziecko skarży się na ból pleców,

 umów się na konsultację fizjoterapeutyczną!

MobileMed.pl +48 544 44 00 00, +48 604 999 555

http://www.mobilemed.pl/kontakt-mobilemed/

error: Treść jest chroniona !!