Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt: +48 544 440 000
Logo MobileMed
Strona główna » Blog » Ból pleców u dzieci | MobileMed.pl

Ból pleców u dzieci | MobileMed.pl

Bóle pleców u dzieci i młodzieży mogą wynikać z wielu różnych przyczyn. W tym artykule opiszemy najczęstsze schorzenia wywołujące takie objawy. Podpowiemy też, na co zwrócić szczególną uwagę i kiedy zgłosić się na konsultację do specjalisty.

Diagnostyka bólu pleców u dzieci

Ból pleców u dzieci nie jedno ma imię. Niestety problem ten coraz częściej dotyczy również coraz  młodszych pacjentów. Aby dobrze zdiagnozować przyczynę bardzo ważna jest wnikliwa obserwacja dziecka. Podczas wywiadu u specjalisty na pewno padną pytania o:

– miejsce bólu

– charakter bólu np. kłujący

– porę dnia, kiedy objawy nasilania się i słabną np. ból pojawia się wieczorem

– pozycję lub ruch, który wywołuje lub minimalizuje ból

– powiązanie z urazem, wykonywaniem jakiejś czynności np. dźwiganie, trening sportowy

– występowanie objawów towarzyszących np. mrowienie

Bardzo ważna jest obserwacja zmian w postawie ciała oraz sposobie poruszania się dziecka. Jeśli ból wynika z przyczyn mechanicznych dziecko nawet nieświadomie szuka tzw.  „pozycji przeciwbólowej”. Czasami ból powoduje też ograniczenie zakresów ruchów np. pacjent nie jest w stanie się pochylić do przodu. Dokładne określenie tych wszystkich parametrów ułatwia diagnostykę oraz dobranie odpowiedniego leczenia.

Jeśli ból placów pojawił się u Twojego dziecka,

to koniecznie zgłoś się do naszego fizjoterapeuty!

MobileMed.pl +48 544 44 00 00, +48 604 999 555

http://www.mobilemed.pl/kontakt-mobilemed/

Ból pleców u dzieci i młodzieży – przeciążenia mechaniczne

Mogą one wynikać z nieprawidłowego stylu życia np. długiego siedzenia na niewygodnym krześle oraz wad postawy. Więcej o problemach z postawą ciała dzieci pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów.  Przyczyną takiego bólu może też być nadmierny trening sportowy, bądź duża aktywność podejmowana przez osobę, która prowadzi raczej siedzący tryb życia.

Tego rodzaju ból ustępuję stosunkowo szybko po odpoczynku oraz leczeniu odpowiednim rodzajem aktywności fizycznej. W przypadku wad postawy są to ćwiczenia korekcyjne. Dzieci, które zazwyczaj mało się ruszają są zachęcane do zwiększenia aktywności. Poważniejsze przypadki mogą być związane z dyskopatią lub kręgozmykiem. W takiej sytuacji osoby, które zbytnio się forsują podczas treningów muszą zmniejszyć ich intensywność lub zmienić dyscyplinę sportową.

Ból pleców u dzieci i młodzieźy  – choroba Scheuermanna

Występuje najczęściej u młodzieży w wieku 12-16 lat. W jej przebiegu trzony kręgów obumierają, czego zauważalnym objawem jest zwiększenie kifozy piersiowej oraz zaokrąglenie barków. Połowa pacjentów skarży się na ból kręgosłupa, zwłaszcza po długotrwałym staniu. Nieprzyjemne objawy ustępują w spoczynku. Aby jednoznacznie zdiagnozować chorobę niezbędne jest wykonanie zdjęcia RTG. Aby zminimalizować negatywne skutki choroby należy stosować indywidualnie dopasowane gorsety oraz podjąć rehabilitację.

Ból pleców u dzieci i młodzierzy – guzy kręgosłupa i rdzenia

Tego rodzaju problemy są stwierdzane u ok. 10 % młodych pacjentów skarżących się na ból kręgosłupa. W tym przypadku obserwujemy także miejscową sztywność, ograniczenie zakresów ruchów oraz wzmożone napięcie mięśniowe. Charakterystyczne jest występowanie objawów bólowych także w spoczynku, a nawet nasilanie się ich w nocy. Dziecko często jest osłabione, ma  gorączkę i nocne poty. Aby dokonać dokładnej diagnozy niezbędne jest zgłoszenie się na konsultację lekarską i wykonanie specjalistycznych badań: rezonansu magnetycznego oraz scyntygrafii.

Inne choroby

Dolegliwości w okolicy pleców mogą być wywołane przez bardzo różne przyczyny.  Mogą to być między innymi choroby narządów wewnętrznych np. zapalenia nerek lub płuc. Bóle kręgosłupa mogą też być oznaką chorób reumatoidalnych np. reumatoidalnego młodzieńczego zapalenia stawów. Zdarza się również, że w ten sposób objawiają się stany zapalne kości lub krążków międzykręgowych. Ból pleców może też być wynikiem choroby nowotworowej np. rdzenia kręgowego. Oczywiście są to bardzo rzadkie przypadki, ale jednak się zdarzają.

 

Czerwona lampka powinna się zapalić zawsze, gdy ból pojawia się u dziecka poniżej 10 roku życia , jest przewlekły oraz pojawia się w nocy.

Jeśli Twoje dziecko skarży się na ból pleców,

 umów się na konsultację fizjoterapeutyczną!

MobileMed.pl +48 544 44 00 00, +48 604 999 555

http://www.mobilemed.pl/kontakt-mobilemed/