Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Ból przewlekły, co Ty o nim wiesz?

Ból przewlekły, co Ty o nim wiesz?

kontuzja

O jakim bólu mówią powyższe zdania?

O bólu ostrym czy przewlekłym?

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, czy potrafisz opisać dokładne ból który odczuwasz?

A czy wiesz o tym, że Twój opis jest dla lekarza/fizjoterapeuty/ratownika medycznego bardzo istotną informacją?

Jak zdefiniować ból ostry, jak ból przewlekły?

Ból przewlekły – jest odczuwany przez długi okres czasu. Źródła podają różnie, ale zwykle powyżej 3 miesięcy. Mówiąc jeszcze bardziej obrazowo – zachorowałeś, leczysz się, zarówno lekarz jaki i Ty spodziewacie się wyzdrowienia po jakimś czasie  – np. po 2 miesiącach. Ale mimo leczenia ból nie ustępuje – mówimy wtedy o bólu przewlekłym. Bóle głowy, bóle stawów, bóle z powodu niedoleczonych urazów, ból kręgosłupa lędźwiowego, ból związany z chorobami reumatologiczny – to typowe rodzaje bólu przewlekłego.

Przewlekły ból jest uporczywy, nieznośny, zazwyczaj mocno daje się we znaki i utrudnia życie pacjentowi. Ale co gorsze nie chodzi w tym wypadku tylko o ból fizyczny. Bo oprócz samego bólu, u pacjentów często pojawiają się problemy emocjonalne oraz problemy ze zdrowiem psychicznym. Pacjenci skarzą się na gorsze radzenia sobie ze stresem, gorszą koncentrację oraz na problemy ze snem jako objawy towarzyszące bólowi.

Jak ból ostry różni się od bólu przewlekłego?

Ostry ból to coś tymczasowego, spowodowanego urazem, nagłym zdarzeniem powodującym uszkodzenie w ciele.

Ból po skręceniu kostki, złamaniu ręki czy przy ranie otwartej to ból ostry. Lekarz zaleca opatrunek/gips, przepisuje farmakoterapię i po kilku tygodniach ciało naprawia się i ból ustępuje. Niestety, warto dodać, że:

Ostry ból może stać się bólem przewlekłym, jeśli uraz nie jest leczony lub nie goi się prawidłowo.

Skąd mam wiedzieć, że cierpię na ból przewlekły?

Pacjenci cierpiący na ból przewlekły opisują nasilenie bólu zazwyczaj według indywidualnych odczuć. Więc nie jest to kwestia tego „jak bardzo boli”. Natomiast wszyscy mówią, że ból „nie ustępuje”. Ból przewlekły, to nie tylko ból rozumiany tradycyjnie – ale też każde „wrażenia” które płyną z układu nerwowego podczas jego podrażnienia. A więc wszelkie parestezje takie jak pulsowanie, pieczenie, mrowienie czy drętwienie, jeśli są odczuwane przez długi okres również nazywamy „bólem przewlekłym”.

Ból przewlekły jest bardzo często związany z dyskomfortem który towarzyszy Pacjentowi przez cały dzień i może być odczuwany we wszystkich rejonach ciała.

Ponadto możesz w związku z bólem przewlekłym również czuć się wciąż zmęczony, cierpieć na bezsenność, gorzej znosić sytuacje stresowe, odczuwać większy niepokój i zmiany nastroju. Ból przewlekły zazwyczaj ogranicza lub uniemożliwia normalną, codzienną aktywność. Może mieć także wpływ na osłabienie pracy układu odpornościowego.

Ból przewlekły – jak sobie z nim radzić?

Na wstępie należny zdiagnozować przyczynę bólu – po wstępnej ocenie lekarz może zaproponować kilka uzupełniających się procedur medycznych i farmakoterapię.

Strategia łagodzenia i leczenia bólu obejmuję:

Stosowanie interdyscyplinarnego podejścia do leczenia bólu przewlekłego, jest jednym z najlepszych sposobów na uzyskanie maksymalnych efektów przeciwbólowych. Badania pokazują, że ból leczony „interdyscyplinarnie” zmniejsza się o 14–60% w zależności od indywidualnej tolerancji na ból i możliwości redukcji przyczyny.

ból przewlekły

 

Autorem tekstu jest mgr Anna Kozłowska

 

 

 

 

 



.

 

error: Treść jest chroniona !!