Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Bóle migrenowe – masaż antidotum na migrenę.

Bóle migrenowe – masaż antidotum na migrenę.

bóle migrenowe

Bóle migrenowe są zmorą wielu osób. To jedna z najczęstszych dolegliwości z którą „da się żyć”, ale która skutecznie utrudnia lub wręcz uniemożliwia normalne, codzienne funkcjonowanie. Migrenę można leczyć na wiele sposobów. Jednym z nich jest masaż . Dlaczego masaż może być skuteczny w leczeniu migreny oraz jaki rodzaj masażu będzie najbardziej efektywny. O tym w naszym dzisiejszym tekście.

Leczenie migreny – co wiemy dziś

Stanowisko środowiska medycznego jest takie, że leczenie bólów migrenowych powinno być kompleksowe, obejmując zarówno leczenie
napadów, leczenie zachowawcze (profilaktyczne), leczenie farmakologiczne, jak i niefarmakologiczne.

Leczenie farmakologiczne obejmuje oczywiście leki przeciwbólowe (najczęściej niesteroidowe leki przeciwzapalne), leki przeciwwymiotne, leki wpływające na czynność naczyń krwionośnych, wreszcie leki wpływające na działanie neuroprzekaźników, a także leki przeciwdepresyjne czy witaminy wspomagające pracę układu nerwowego.

Leczenie profilaktyczne oraz niefarmakologiczne to przede wszystkim modyfikacja stylu życia i otoczenia tak, aby zmniejszyć czynniki mogące wpłynąć na pojawienie się migreny. Więcej o przyczynach migreny znajdziesz tu – link.

Bóle migrenowe, jaki masaż będzie najskuteczniejszy?

Ponieważ jednym z czynników wpływających na pojawienie się migreny jest wzmożone napięcie mięśni, szczególnie tych w okolicy barków, szyi i głowy, naturalnym rozwiązaniem tego problemu wydaje się masaż. I tak rzeczywiście jest. Masaż stanowi uzupełnienie farmakoterapii, jest także działaniem profilaktycznym.

Masaż jako niefarmakologiczna forma leczenia migreny ma za zadanie zniwelować napięcie mięśni (masaż leczniczy), ale też zredukować negatywny wpływ stresu na organizm (masaż relaksacyjny).

Masaż leczniczy powinien obejmować mięśnie obręczy barkowej oraz mięśnie szyi, ze szczególnym opracowaniem mięśni pochyłych, mięśni mostkowo-obojczykowo-sutkowych oraz zstępującej części mięśnia czworobocznego. Masażysta często też dokładnie opracowuje mięśnie podpotyliczne – są to niewielki, kilkucentymetrowe mięśnie leżące z tyłu szyi, łączą one głowę i kark. Być może dla niektórych będzie to zaskoczeniem, ale  warto też podczas masażu opracować mięśnie twarzy, szczególnie mięsień żwacz oraz mięsień skroniowy.

Masaż na migrenę to także masaż relaksacyjny. Doskonale  wpływa on na redukcje stresu i relaksuje, a przez to pośrednio wpływa  redukująco na bóle migrenowe. Masaż relaksacyjny to zazwyczaj masaż całego ciała, lub też tylko pleców, barków i szyi. Może być masażem z wykorzystaniem olejków eterycznych, może być wykonany za pomocą stempli lub przy akompaniamencie muzyki relaksacyjnej.

Fizjoterapia w migrenie – co pomaga

Migrena co pomaga? Pomaga przede wszystkim terapia ukierunkowana na likwidację zaburzeń w obrębie narządu ruchu, terapia tkanek miękkich i stawów głowy, szyi i obręczy barkowej.

Dobre rezultaty daje terapia manualna stawów skroniowo – żuchwowych oraz opracowanie  mięśni skroniowych i żwaczy. Często stres gromadzi się właśnie w tych mięśniach (przypomnij sobie jak mocno zaciskałeś ostatnio zęby kiedy coś Cię zezłościło) tworząc w nich tzw. punkty spustowe, których likwidacja znacząco wpływa na napięcie mięśni.

Bóle migrenowe leczy się także dzięki skutecznej terapii mięśniowo – powięziowej.  Obejmuje ona okolicę głowy i szyi z uwzględnieniem mięśni mimicznych ale też podpotylicznych, oraz obręczy barkowej. Zwykle terapeuta likwiduje punkty maksymalnie bolesne  w mięśniach, pracuje nad ich elastycznością rozluźnia napięte ścięgna. Opracowuje zaburzenia w obrębi powięzi głowy i szyi.

Bardzo ważne jest także sprawdzenie czy wszystkie stawy kręgosłupa szyjnego i piersiowego mają prawidłową ruchomość. Często sami pacjenci zgłaszają, że mają trudności z obejrzeniem się za siebie. W takich przypadkach niezbędne są manipulacje bądź też mobilizacje stawów, aby przywrócić pełną ruchomość.

Wielu pacjentów odczuwa wyraźny spadek częstotliwości napadów migrenowych po zastosowaniu u nich akupresury lub tzw. suchego igłowania. Wiele osób też odczuwa poprawę po terapii Cranio Sacralnej ale też masażu tkanek głębokich.

 

Jesteś zaskoczony jak wiele możliwości ma w swoim ręku fizjoterapeuta aby pomóc Ci w walce z bólem migrenowym? W takim razie nie zwlekaj i skontaktuj się z nami, a jeden z doświadczonych terapeutów MobileMed pomoże Ci w walce z Twoim bólem głowy. Zapraszamy do kontaktu.

 

error: Treść jest chroniona !!