Istnieją różne formy terapii, pisaliśmy na naszym blogu wielokrotnie o terapii manualnej, o masażu jako rodzaju terapii bólu. Dziś przedstawimy Państwu bliżej terapię za pomocą tańca (choreoterapia). Dla jednych będzie to zupełna nowość, dla innych praktykowany od dawna, być może nieświadomie sposób na poprawę nie tylko samopoczucia psychicznego ale i fizycznego. Jesteśmy zdania, że w ramach poszerzania swojej wiedzy warto przeczytać proponowany przez Nas dziś post i dowiedzieć się więcej o leczniczym wpływie tańca na nasze zdrowie. Zapraszamy do lektury.
Choreoterapia (choreios – taneczny, choros – taniec,) to powszechna nazwa terapii tańcem, inaczej terapii poprzez taniec, terapii tańcem i ruchem. Choreoterapia w psychologii zaliczana jest to tzw. arteterapii czyli terapii poprzez sztukę.
Terapia tańcem polega na psychoterapeutycznym wykorzystaniu ruchu jako środka ekspresji, który zwiększa fizyczną i psychiczną integrację człowieka.
W terapii tej taniec (ruch) służy do podejmowania i nawiązywania relacji, poznawania i wyrażania emocji, rozwiązywania konfliktów, odkrywania swoich potrzeb, eksperymentowania z nowymi formami ruchu.
Za prekursorkę terapii tańcem uważana jest amerykańska tancerka Marian Chace, wprowadziła ona jako pierwsza terapię tańcem do świata medycyny zachodu (1942r.) Oczywiście w medycynie wschodniej i ludowej taniec od wielu wieków znany był jako środek leczniczy. Pani Chace prowadząc zajęcia w swojej szkole tańca w Waszyngtonie, zdała sobie sprawę, jak wielki wpływ wywierają na studentów zajęcia tzw. improwizacji ruchowej. W późniejszym czasie pani Chace rozpoczęła również prace w szpitalu św. Elżbiety gdzie zajęła się tańcem jako formą terapii dla pacjentów z którymi nie możliwy był kontakt werbalny.
W 1966 roku powstaje w Stanach Zjednoczonych Amerykańskie Stowarzyszenie Terapii Tańcem (American Dance Therapy Association).
Obecnie w Polsce działają dwa profesjonalne stowarzyszenia prowadzące szkolenia z zakresu choreoterapii jest to Polskie Stowarzyszenie Choreoterapii – PTT w Poznaniu oraz Polskie Stowarzyszenie Psychoterapii Tańcem i Ruchem (PSPTiR). Choreoterapia jest uznaną metodą psychoterapeutyczna, a pasjonaci i przyszli terapeuci uczą się jak zgłębiać tajniki duszy poprzez taniec na trwających aż 4 lata szkoleniach.
Terapia tańcem ma podobny przebieg do tradycyjnej sesji psychoterapeutycznej, różnica polega na tym że językiem którym posługuje się zarówno terapeuta jak i pacjent jest ruch, mowa ciała, taniec.
Zwykle spotkanie rozpoczyna się od tzw. rozgrzewki, podczas której pojawiają się tematy spotkania. Pracuje się z nimi poprzez ruch i związane z nim doświadczenia, ruch może być proponowany przez terapeutę, może on tez zostawić swobodę ruchu pacjentom (pacjentowi w sesji indywidualnej).
Sesja może odbywać się w ciszy lub przy dźwiękach muzyki.
Po doświadczeniu ruchowym terapeuta zaprasza do refleksji na temat siebie, tego co się wydarzyło podczas ruchu i zastanowienia się, jak można przełożyć je na codzienne życie.
Cała sesja jest podsumowywana w ruchu lub werbalnie.
Z terapii tańcem mogą korzystać pacjenci w każdym wieku, pozytywne skutki terapeutyczne przyniesie ona i dzieciom i dorosły i osobom starszym. Nie ma znaczenia wiek, poziom umiejętności tanecznych i sprawności. Liczą się chęci oraz wola otworzenia się na radość, wolność i emocje które niesie ze sobą taniec. Terapia tańcem może być stosowana w formie indywidualnej lub grupowej, jako sesja małżeńska czy rodzinna.
Choreoterapii jest zalecana i z sukcesami praktykowana u pacjentów :
Terapia tańcem jest również doskonała formą walki ze stresem, przemęczeniem, napięciem mięśni, jest to terapia dla tych którzy szukają sposobu podniesienia jakości swojego życia.
Z nieco innej perspektywy spoglądają na taniec specjaliści geriatrii. Traktowany jest on jako środek profilaktyki gerontologicznej. A co oznacza to w praktyce? A no właśnie to, że zajęcia taneczne i ćwiczenia przy muzyce dla osób starszych I w podeszłym wieku z powodzeniem mogą przedłużyć młodość i zadziałać jako doskonały środek antydepresyjny.
Nie ma co ukrywać, że taniec jest znacznie przyjemniejszy i zdrowszy niż przyjmowanie kolejnej pigułki. A regularne zajęcia taneczne (organizowane np. przez uniwersytety trzeciego wieku) mogą zastąpić niejeden proszek przeciwbólowy. Jak to się dzieje?
Taniec wpływa pozytywnie układ ruchowy, układ krążenia, oddechowy, nerwowy, pokarmowy oraz na przemianę materii. Organizm jest lepiej dotleniony, poprawia się wydolność płuc, krążenie krwi, elastyczność stawów, wzmaga się praca jelit.
Dodatkowo poprawia się koordynacja ruchowa, równowaga, zborność ruchów i ćwiczona jest pamięć i wyobraźnia ruchowa. Proszę pomyśleć ile „pigułek” trzeba by zażyć aby osiągnąć choć połowiczny efekt, który można osiągnąć dzięki systematycznym, dobranym intensywnością i stopniem trudności zajęciom tanecznym dla seniorów.
A co równie ważne a być może nawet ważniejsze, takie zajęcia zmuszają do wyjścia z domu, oderwania się od codzienności, spotkania z ludźmi i rozmowy.