Choroba Parkinsona to schorzenie układu nerwowego, które dotyka około 1% osób w wieku 65 lat i starszych. Objawy zwykle rozwijają się powoli przez kilka lat. Z początku zazwyczaj są subtelne, więc łatwo można przeoczyć wczesne oznaki choroby. Małe zmiany w sposobie poruszania się i zachowaniu mogą sygnalizować początek choroby Parkinsona długo przed ostatecznym jej rozpoznaniem.
Jeśli ktoś zauważy wczesne objawy choroby Parkinsona u siebie lub kogoś bliskiego, powinien rozważyć skontaktowanie się z lekarzem w celu uzyskania dalszych informacji i ewentualnej diagnostyki. Wczesne leczenie zdecydowanie poprawi długoterminowe objawy choroby.
Wczesne objawy choroby Parkinsona obejmują:
Bradykinezja to termin oznaczający zubożenie, spowolnienie wykonywanych ruchów. Osoba z bradykinezją zazwyczaj ma problem z zapoczątkowaniem ruchu, a kiedy już go rozpocznie wykonuje go wolniej, mniej sprawnie. Niekiedy pacjenci takie spowolnienie ruchów nazywają u siebie „osłabieniem mięśni” i to w nich szukają przyczyny swoich problemów. Jednak bradykinezja nie ma nic wspólnego z osłabioną siłą mięśniową.
Mimika twarzy obejmuje wiele złożonych ruchów mięśni. Pacjenci z chorobą Parkinsona bardzo często mają obniżoną zdolność do wyrażania emocji ich twarz zastyga, sztywnieje, przybiera maskę.
„Maskowanie” twarzy jest związane z bradykinezją, mięśnie twarzy poruszają się wolniej niż u osoby zdrowej. Osoby borykające się z maskowaniem mimiki twarzy mogą wydawać się pozbawione emocji. A to z koli może wpłynąć negatywnie na zdolność komunikowania się z otoczeniem i rodzić frustrację.
Osoby z chorobą Parkinsona mogą zauważyć zmiany w swojej postawie z powodu innych objawów choroby, takich jak sztywność mięśni.
Ludzie naturalnie stoją tak, że ich waga jest równomiernie rozłożona na ich stopach. Jednak osoby z chorobą Parkinsona mogą zacząć się pochylać do przodu, a to w konsekwencji może prowadzić do upadków.
Zaparcia są jednym z najczęstszych niemotorycznych objawów związanych z chorobą Parkinsona. Prawie 1/4 osób cierpiących na tę chorobę doświadcza zaparć przed wystąpieniem objawów motorycznych.
Pacjenci z chorobą Parkinsona mogą tracić wagę ciała z kilku powodów. Drżenia i inne objawy ruchowe związane z chorobą Parkinsona mogą zwiększać naturalne zapotrzebowanie organizmu chorego na energię. Natomiast objawy niemotoryczne, takie jak utrata węchu, depresja lub problemy z trawieniem, mogą powodować, że chory będzie mniej jeść. Połączenie tych dwóch czynników sprawi, że waga może spadać nawet znacząco.
Pojawienie się pojedynczych objawy nie zawsze oznacza, że dana osoba zachorowała na chorobę Parkinsona. Jednak osoby powyżej 60. roku życia powinny rozważyć rozmowę z lekarzem, jeśli wystąpią którekolwiek z wyżej wymienionych objawów.
Wczesna diagnoza prowadzi do wcześniejszego leczenia, które może poprawić ogólną jakość życia chorego.
Prze czytaj nasz poprzedni tekst o wczesnych objawach choroby Parkinsona – https://www.mobilemed.pl/poznaj-wczesne-objawy-choroby-parkinsona/