Ciąża i poród to ważny czas w życiu każdej kobiety. Upewnij się, że Twoje ciało jest gotowe do ciąży i porodu. Pozbądź się dolegliwości bólowych kręgosłupa zanim zajdziesz w ciążę. Skorzystaj z naszych fizjoterapeutycznych porad jeśli przygotowujesz się do tej ważnej roli.
Aby wzmocnić mięśnie dna miednicy zastosuj tzw. ćwiczenia mięśni Kegla – a więc naprzemienne skurcze zwieraczy (bez używania mięśni ud i pośladków). Zwieracze zapobiegają swobodnemu wypływaniu moczu np. kiedy kobieta kaszle, kicha czy podnosi coś ciężkiego. Podczas ciąży rosnący maluch uciska na pęcherz moczowy i mogą pojawić się problemy z nietrzymaniem moczu. Dlatego tak ważne jest aby w okresie przygotowania do ciąży mieć na uwadze również ćwiczenia mięśni dna miednicy. Jeżeli nie wiesz, czy dobrze wykonujesz ćwiczenia mięśni kegla, zawsze możesz skonsultować się z fizjoterapeutą specjalizującym się w rehabilitacji ginekologiczno – położniczej.
Ćwiczenia mięśni stabilizujących tułów, tzw. mięśnie środka czy mięśni core są niezbędne w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała, zarówno podczas chodu, siedzenia czy wykonywania czynności domowych. Wraz z zajściem w ciążę środek ciężkości ciała zmienia się, a co za tym idzie zmianie ulega postawa ciała kobiety.
Ćwiczenia mięśni core przed planowaną ciążą mogą też zapobiec jednemu z przykrych powikłań – rozejściu mięśnia prostego brzucha. Biegnące pionowo od żeber do spojenia łonowego mięśnie brzucha, mogą podczas powiększania się brzucha rozejść się na zewnątrz. Wygląda to dokładnie tak, jakbyś otwierała zamek w kurtce. Poza oczywiście wciąż „dużym” brzuchem już po porodzie, rozejście się mięśni brzucha może w konsekwencji prowadzić do bólu kręgosłupa zwłaszcza lędźwiowego, bólu miednicy oraz problemów z utrzymaniem prawidłowej postawy ciała.
Niestety istnieją ćwiczenia, które mogą przyśpieszyć rozejście się kresy białej, dlatego tak ważne jest aby to z fizjoterapeutą opracować plan ćwiczeń mięśni środka ciała ( core stability ).
Dowiedz się więcej o ćwiczeniach środka ciała. SPRAWDŹ
Nauka prawidłowego oddychania, a zwłaszcza ćwiczeń oddechowych i relaksacyjnych połączonych z oddechem to doskonały pomysł w trakcie przygotowań do ciąży. Po pierwsze będzie Ci łatwiej opanować oddech kiedy już Twoje ciał zmieni się bo maluch urośnie. Po drugie ćwiczenia te zdecydowanie wykorzystasz także podczas porodu.
Pierwszy etap to zawsze nauka prawidłowego oddychania. Dopiero kiedy ją opanujesz możesz przejść do ćwiczeń i technik relaksacyjnych.
Ćwiczenia pomogą zmniejszyć ilość kortyzolu (hormonu stresu) w organizmie i zwiększyć siłę mięśni, siłę układu krążenia oraz ogólną wytrzymałości organizmu – tego właśnie będzie Ci potrzeba do poradzenia sobie z tą dodatkową masą ciała. Kiedy zajdziesz w ciążę, należy rozważyć podejmowanie czynności o stosunkowo niewielkiej aktywności, takich jak np. pływanie, chodzenie, jazda na rowerze, joga itp.
Nieprawidłowa, słaba postawa ciała może mieć wpływ na wiele dolegliwości które spotkają Cię w ciąży, a zwłaszcza, na ból kręgosłupa.
Fizjoterapeuta może ocenić Twoją postawę ciała i zasugerować odpowiednie ćwiczenia wzmacniające lub rozciągające mięśnie. Może także przeprowadzić trening edukacyjny dotyczący postawy ciała i prowadzonego przez Ciebie stylu życia (a więc postawy podczas pracy przy biurku, noszenia torby z zakupami czy wsiadania do samochodu). Zasady „BHP” dotyczące postawy ciała w okresie przygotowania do ciąży pomogą Ci w poradzeniu sobie z rosnącym brzuchem i zmniejszą Twoje szansę na ból pleców i miednicy.
Planujesz ciążę? Masz pytania i wątpliwości jak się do niej przygotować? Skontaktuj się z naszym fizjoterapeutą, który odpowie na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości dotyczące postawy ciała, ćwiczeń przed i w czasie ciąży a nawet powie Ci jak oddychać aby cieszyć się tym niezwykle ważnym etapem w życiu każdej kobiety.
Cierpisz na ból szyi lub kończyny niewiadomego pochodzenia? Ból utrudnia Ci funkcjonowanie? Już dziś umów się z jednym z naszych fizjoterapeutów. Zapraszamy!