Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Co leczymy » Bark » Uszkodzenie stożka rotatorów

Uszkodzenie stożka rotatorów

Na czym polega uszkodzenie stożka rotatorów?

Uszkodzenie stożka rotatorów, inaczej bark bolesny, to schorzenie dotykające osoby w każdym wieku. Uszkodzenie stożka rotatorów polega głównie na zerwaniu lub naderwaniu przyczepów mięśni lub ścięgien okalającego staw ramienny. Do mięśni pierścienia rotatorów należą mięśnie: nadgrzebieniowy, podgrzebieniowy, podłopatkowy i obły mniejszy, mają one swoje przyczepy na łopatce.

Kto jest szczególnie narażony na uszkodzenie stożka rotatorów?

Szczególnie na uraz narażeni są sportowcy wykonujący ruchy ku górze lub rzucania jakiegoś przedmiotu. Przyczyną urazu są też zmiany zwyrodnieniowe, osłabione mięśnie i kości, a także wiek. Jeśli wystąpi ciasnota barkowa (zmniejszenie przestrzeni między głową kości ramiennej a wyrostkiem barkowym) może wtedy dojść do uszkodzenia pierścienia rotatorów. Można wyróżnić uszkodzenia przewlekłe i nagłe.

Objawy uszkodzenia stożka rotatorów

Objawem uszkodzenia jest ból w szczycie barku, po jego boku lub zewnętrznej stronie ramienia uniemożliwiający ruchy odwodzenia i zginania kończyny. Ogranicza ruchomość w stawie i powoduje zmniejszenie siły mięśniowej. Ból często pojawia się w nocy w nadwyrężonym barku.

Jak leczyć schorzenie?

Pierwszy etap leczenia opiera się na odciążeniu barku i przyjmowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Następnie korzysta się z pomocy fizjoterapeuty, który przeprowadza odpowiednio dobrane zabiegi fizykalne i dobiera ćwiczenia w zależności od stanu ramienia. Dzięki ćwiczeniom masa mięśniowa odbudowuje się co pozwala na powrót do pełnej sprawności. Pomocne może być także naklejenie taśm kinesiologu taping, które odciążą mięśnie.

error: Treść jest chroniona !!