Co leczymy

Zespół trzaskającego
biodra

Umów wizytę

Zespół trzaskającego biodra
– opis schorzenia

Zespół trzaskającego biodra, inaczej biodro tancerza to choroba, w której dochodzi do przeskakiwania tkanek miękkich w okolicy bioder. Z początku przeskakiwanie nie powoduje bólu, jednak po dłuższym czasie pojawia się on. Schorzenia można podzielić na dwa typy: zewnętrzne i wewnętrzne w zależności od miejsca przeskakiwania. Przeskakiwaniu towarzyszy charakterystyczny trzask podczas wykonywania ruchu, zginania i prostowania stawu biodrowego.

Objawy trzaskającego
biodra:

  • niebolesne trzaski, przeskakiwanie lub chrobotanie w stawie biodrowym
  • ból w obrębie stawu biodrowego, zwykle po wysiłku fizycznym
  • utrudnione poruszanie się

Dokładne przyczyny trzaskającego biodra nie są poznane. Jako główny czynnik uważa się nierównowagę mięśni poruszających stawem biodrowym czego źródłem może być różnica długości kończyn dolnych lub asymetria w ich obciążaniu. Kolejne czynniki to przebyte urazy, wady anatomiczne i wady postawy.

Leczenie trzaskającego biodra zaczyna się od ćwiczeń rozciągających i indywidualnie dobranego programu fizjoterapii. Rehabilitacja ma na celu przywrócenie ruchomości w stawach i poprawić postawę ciała, a także zmniejszyć napięcie tkanek miękkich. Dodatkowo stosuje się zabiegi fizykalne: laser, pole magnetyczne, ultradźwięki i inne. W zależności od stanu schorzenia podaje się środki przeciwzapalne lub ostrzyknięcia sterydowe. Jeśli fizjoterapia nie jest skuteczna wskazane może okazać się leczenie operacyjne.

Objawy zespołu
mięśnia gruszkowatego:

  • ból w okolicy lędźwiowej
  • ból w pośladku
  • ból promieniujący do kończyny dolnej
  • ograniczenie rotacji wewnętrznej w stawie biodrowym
  • ból w trakcie chodzenia, zwłaszcza po schodach, przy pochylaniu się
  • ból narastający przy dłuższym siedzeniu

Aby dokładnie stwierdzić schorzenie należy zwrócić się do lekarza. Musi on wykluczyć inne schorzenia w okolicy odcinka lędźwiowego. Wykonuje się badanie palpacyjne, testy siły mięśniowe, przewodnictwa nerwowego i zakresów ruchomości. Dodatkowo wykonuje się USG tkanek miękkich, rezonans magnetyczny oraz test rotacji wewnętrznej stawu biodrowego. Leczenie polega głównie na uśmierzaniu bólu poprzez niwelowanie nacisku na nerw kulszowy i zmniejszenie stanu zapalnego. W tym celu stosuje się leki przeciwzapalne, iniekcje sterydowe lub zabiegi fizykoterapii. Dodatkowo stosuje się kompleksowe leczenie na wyeliminowanie bolesności. Rehabilitacja polega na rozluźnianiu mięśniowo-powięziowym, terapii punktów spustowych, mobilizacji mięśni i ćwiczeniach rozciągających. Fizjoterapeuta dobierze rodzaj rehabilitacji indywidualnie, w zależności od stanu pacjenta.

FIZJOTERAPIA

Fizjoterapia
z dojazdem do pacjenta