Zespół trzaskającego biodra, inaczej biodro tancerza to choroba, w której dochodzi do przeskakiwania tkanek miękkich w okolicy bioder. Z początku przeskakiwanie nie powoduje bólu, jednak po dłuższym czasie pojawia się on. Schorzenia można podzielić na dwa typy: zewnętrzne i wewnętrzne w zależności od miejsca przeskakiwania. Przeskakiwaniu towarzyszy charakterystyczny trzask podczas wykonywania ruchu, zginania i prostowania stawu biodrowego.
Dokładne przyczyny trzaskającego biodra nie są poznane. Jako główny czynnik uważa się nierównowagę mięśni poruszających stawem biodrowym czego źródłem może być różnica długości kończyn dolnych lub asymetria w ich obciążaniu. Kolejne czynniki to przebyte urazy, wady anatomiczne i wady postawy.
Leczenie trzaskającego biodra zaczyna się od ćwiczeń rozciągających i indywidualnie dobranego programu fizjoterapii. Rehabilitacja ma na celu przywrócenie ruchomości w stawach i poprawić postawę ciała, a także zmniejszyć napięcie tkanek miękkich. Dodatkowo stosuje się zabiegi fizykalne: laser, pole magnetyczne, ultradźwięki i inne. W zależności od stanu schorzenia podaje się środki przeciwzapalne lub ostrzyknięcia sterydowe. Jeśli fizjoterapia nie jest skuteczna wskazane może okazać się leczenie operacyjne.