Zmiany zwyrodnieniowe stawu skroniowo-żuchwowego są uciążliwym schorzeniem. Stawy skroniowo-żuchwowe są jednymi z najbardziej złożonych i najczęściej używanych stawów w organizmie człowieka. Biorą udział podczas mówienia, jedzenia, żucia gumy i ziewania. Są to dwa symetryczne stawy, których ruch zachodzi równocześnie.
Przyczyną choroby zwyrodnieniowej stawów skroniowo-żuchwowych jest podłoże genetyczne, a w większej mierze wady nabyte. Podobnie jak wszystkie stawy w naszym ciele, również te podlegają przeciążeniom i zużywaniu się. Wpływ na powstanie zaburzeń może mieć zaciskanie zębów, zgrzytanie zębami, ciągły stres powodujący nadmierne napięcie mięśni, braki w uzębieniu a nawet nieprawidłowa postawa ciała.
Zwyrodnienie stawu skroniowo-żuchwowego zaczyna się od przeskakiwania stawu podczas jedzenia i żucia lub szerokiego otwierania buzi. Może też dochodzić do szczękościsku. Głównym objawem ostrego stanu zwyrodnienia stawu skroniowo-żuchwowego jest ostry, promieniujący ból. W przypadku zmian zwyrodnieniowych obejmuje on inne stawy i nasila się podczas obciążania stawów i ruchu. Powoduje ograniczenia ruchomości i boli podczas dotykania okolicy stawu.
Aby uniknąć zwyrodnień stawu skroniowo-żuchwowego unikaj urazów żuchwy, zadbaj o dobrze ułożony zgryz i o zęby. W przypadku długotrwałego bólu zdecyduj się na wizytę u stomatologa lub fizjoterapeuty.