Kolano biegacza to potoczna nazwa schorzeń związanych z przednim przedziałem stawu kolanowego, stawem rzepkowo-udowym. Schorzenie dotyczy głównie osób aktywnych fizycznie, w szczególności biegaczy długodystansowych. W normalnych warunkach staw kolanowy jest przystosowany do przenoszenia dużych ciężarów, jednak w przypadku stawu rzepkowo-udowego obciążenia mają wpływ na pogorszenie funkcji stawu. Ból pojawia się niespodziewanie, zazwyczaj podczas aktywności fizycznej, najczęściej w okolicach rzepki.
Aby dokładnie stwierdzić kolano biegacza należy udać się do lekarza lub fizjoterapeuty. Istnieje wiele kontuzji kolana i jedynie przeprowadzenie badania klinicznego lub RTG można ustalić uszkodzenie struktury. Leczenie dobiera się indywidualnie, ponieważ schorzenie może być wywołane przez różne czynniki. Kolano biegacza to schorzenie, które wynika ze zmian przeciążeniowych dlatego pierwszym zaleceniem jest zmniejszenie ilości i intensywności treningów, a także eliminacja czynników zwiększających ból. W celu uśmierzenia bólu stosuje się popularne leki przeciwzapalne (np. ibuprofen). Jeśli te leki nie zadziałają, lekarz przepisze mocniejsze leki przeciwzapalne.
Wskazana jest też fizykoterapia (ultradźwięki, pole magnetyczne). Po opanowaniu podstawowych objawów warto zwrócić się do fizjoterapeuty. Wybierze on odpowiednią rehabilitację w zależności od stanu pacjenta. Indywidualne dobranie ćwiczeń pomoże we wzmocnieniu mięśni i zniweluje ryzyko pojawienia się kontuzji w przyszłości. Jeśli leczenie zachowawcze nie przyniesie efektów, konieczne może okazać się leczenie operacyjne.