Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Co leczymy » Kolano » Kolano skoczka

Kolano skoczka

Kolano skoczka – opis schorzenia

Kolano skoczka to schorzenie najczęściej występujące u osób mocno aktywnych. W wyniku uprawiania dużej ilości sportu kończyna ulega przeciążeniu, co w efekcie może skutkować pojawieniem się kontuzji. Kolano skoczka jest efektem wykonywania czynności wymagających silnych lub powtarzających się skurczy mięśnia czworogłowego np. biegania lub skakania.

Objawy kolana skoczka:

  • obrzęk
  • ból więzadła w okolicach rzepki
  • powiększenie więzadła
  • osłabienie i zanik mięśnia czworogłowego uda
  • dolegliwości nasilają się podczas schodzenia ze schodów
  • ból pogarsza się w trakcie i po wysiłku fizycznym

Stopnie choroby:

  1. Ból tylko podczas aktywności fizycznej.
  2. Ból podczas rozgrzewki zanikający podczas rozgrzewki, wraca po zaprzestaniu aktywności.
  3. Ból w czasie treningu, uniemożliwiający wykonywanie go.
  4. Ból ciągły, nieprzerwany.

Po rozpoznaniu u siebie objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza specjalisty w celu dokładnego rozpoznania schorzenia. Jeśli mamy możliwość to warto zasięgnąć porady doświadczonego fizjoterapeuty.

Najlepsza w leczeniu kolana skoczka jest profilaktyka. Należy pamiętać o odpowiedniej rozgrzewce i regeneracji po wysiłku. W przypadku schorzenia, dwa pierwsze typy można leczyć zachowawczo z pomocą fizjoterapeuty. Należy zadbać o wzmocnienie i uelastycznienie mięśnia czworogłowego uda, a także przystosować rzepkę do obciążeń i zadbać o prawidłowy balans między wszystkimi grupami mięśniowymi. W pierwszych fazach choroby stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne aby złagodzić ból i zmniejszyć stany zapalne. Pomocne są także taśmy kinesiotaping, które odciążą staw kolanowy.

W przypadku schorzeń typu 3 i 4 trzeba wykonać interwencję zabiegową. Po zabiegu należy zdecydować się na rehabilitację pooperacyjną aby przywrócić stan sprzed urazu. Rehabilitacja nie wymaga dużo czasu, ponieważ zabieg nie jest mocno inwazyjny, wymaga niewielkiego nacięcia.

error: Treść jest chroniona !!