Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Co leczymy » Kolano » Rekonstrukcja ACL

Rekonstrukcja ACL

Rekonstrukcja ACL to operacja polegająca na odbudowie więzadła krzyżowego przedniego w stawie kolanowym. Wykonuje się ją w celu odzyskania ruchomości w stawie, koordynacji i siły mięśniowej. Po rekonstrukcji niezbędna jest rehabilitacja, dostosowana indywidualnie w zależności od poziomu aktywności pacjenta, czasu jaki minął od urazu oraz techniki zabiegu.

Rekonstrukcja ACL – rehabilitacja

Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL powinna skupić się na unikaniu bólu podczas ćwiczeń. Standardowo trwa około 6 miesięcy, w przypadku sportowców może się przedłużyć nawet do roku. W pierwszej kolejności działa się przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Stosuje się zimne okłady lub zabiegi krioterapii. W pierwszych dobach po operacji wykonuje się pionizację.

W kolejnych etapach rozpoczyna się proste ćwiczenia nóg, uczy się chodu o kulach i stopniowo zwiększa obciążenie zoperowanej kończyny. Po około 3 tygodniach rozpoczyna się trening czucia głębokiego i izometrycznego napinania mięśni. Ważne jest, aby do 3 miesiąca po zabiegu napisać mięsień czworogłowy tylko w zamkniętych łańcuchach kinematycznych.

Głównym celem rehabilitacji jest przywrócenie pełnej sprawności po odbudowie więzadła. Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom już po miesiącu można zacząć jazdę na rowerku stacjonarnym, a także pływać kraulem. Stopniowo zwiększa się zakres ruchu i siłę mięśni. Dzięki temu, po około 6 miesiącach można wrócić do aktywności sportowej z zachowaniem racjonalnego obciążenia.

Oprócz ćwiczeń konieczna jest praca manualna z tkankami miękkimi. Już po operacji mobilizuje się więzadła wokół rzepki i masuje blizny. Dzięki temu zwiększa się elastyczność i minimalizuje ryzyko powstawania uciążliwych zrostów.

error: Treść jest chroniona !!