Rwa barkowa (brachialgia) to charakterystyczny ból zwykle po przebudzeniu, który nasila się z każdym poruszeniem głowy, kaszlnięciem lub kichnięciem. Główną cechą rwy barkowej jest ból promieniujący od kręgosłupa szyjnego do kończyny górnej. Przyczyną pojawienia się rwy kulszowej są zmiany zwyrodnieniowe, które powstają zwykle w wyniku długotrwałego nacisku. Zużyte krążki międzykręgowe naciskają na nerw powodując ostry ból.
Ból pojawia się głównie w ramieniu i promieniuje od karku na całą kończynę górną. Rwa barkowa może też objawiać się jako ból karku, osłabienie mięśni w kończynie górnej, jako zaburzenie czucia i drętwota skóry, a także mrowienie i niedowład.
Leczenie rwy barkowej opiera się głównie na niwelowaniu bólu. Stosowane są leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i zmniejszające napięcie mięśni. Ważnym elementem terapii jest fizjoterapia, którą wdraża się gdy minie faza największego bólu. Stosuje się ultradźwięki, laser, krioterapię oraz masaż, a przede wszystkim terapię manualną. Dobrym sposobem na zniwelowanie bólu jest naklejenie plastrów stabilizujących tzw. kinesiology taping.