Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Co leczymy » Kręgosłup i miednica » Rwa kulszowa

Rwa kulszowa

Rwa kulszowa – opis i leczenie

Rwa kulszowa (ischialgia), która jest potocznie nazywana atakiem korzonków nerwowych, to zespół objawów związanych z uciskiem nerwu kulszowego. Nerw kulszowy znajduje się w tylnej części nogi, ciągnie się od uda aż do łydki dzieląc się na dwie gałęzie. Charakterystyczny dla rwy kulszowej jest ból w okolicy lędźwiowej, który jest nagły i niespodziewany. Zazwyczaj jest spowodowany przez zmiany zwyrodnieniowe postępujące z wiekiem.

Ból pojawia się przy gwatowniejszych ruchach np. przy wstawaniu, pochylaniu się lub podnoszeniu ciężkich przedmiotów. Opisuje się go jako ostry, rwący, kłujący a nawet piekący ból pleców. Promieniuje na lędźwie, udo lub stopę, w zależności od części nerwu, która została uciśnięta. Czasem ból jest tak ostry, że aż paraliżujący. Bardzo ważne jest, że rwa kulszowa nasila się podczas kaszlu, kichania i śmiechu, ponieważ każda z tych czynności zwiększa ciśnienie płynu mózgowo-rdzeniowego, który dodatkowo uciska korzenie nerwu kulszowego.

Leczenie rwy kulszowej opiera się głównie na niwelowaniu bólu za pomocą leków. Oprócz leczenia farmakologicznego ważna jest fizykoterapia i rehabilitacja. Im wcześniej wdroży się odpowiednie ćwiczenia tym mniejsze prawdopodobieństwo na pogłębienie się schorzenia. Odpowiednio dobrane ćwiczenia zmniejszają ryzyko przejścia nagłego ostrego bólu w przewlekły ostry ból.

error: Treść jest chroniona !!