Zespół bólowo-przeciążeniowy to jedna z głównych przyczyn przewlekłych bólów kręgosłupa, który charakteryzuje się długotrwałymi, powracającymi bólami kręgosłupa. Problem najczęściej dotyczy odcinka szyjnego oraz lędźwiowego kręgosłupa. Ból jest ściśle związany ze zmianami stawów międzykręgowych.
Najczęstsze objawy zespołu przeciążeniowo-bólowego to ostre, nieprzewidywalne ataki bólów o charakterze zmiennym. U większości pacjentów dochodzi do skurczu mięśni przykręgosłupowych, który powoduje bolesność. Ból nasila się gdy osoba przyjmuje pozycję leżącą na plecach i ustępuje gdy położy się na brzuchu. Charakterystyczne dla tego schorzenia jest promieniowanie bólu do pośladków i tylnej powierzchni ud, ból w przedniej powierzchni prawie nie występuje. Jeśli schorzenie występuje jedynie w odcinku szyjnym, ból występuje tylko w okolicy szyi i barków, nie promieniuje do kończyn górnych ani palców dłoni.
Rehabilitacja ostrej fazy zespołu przeciążeniowo-bólowego kręgosłupa opiera się na farmakoterapii. Odpowiednio dobrana fizykoterapia ma istotne znaczenie w walce z bólem. Zaleca się takie zabiegi jak ultradźwięki, laseroterapia czy pole magnetyczne. Celem rehabilitacji i terapii manualnej jest przywrócenie elastyczności mięśni i poprawa mobilności tułowia, które były zaburzone przez silne bóle.