Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa to różne zmiany zachodzące w stawach, które powodują ból. W zależności od odcinka jaki jest objęty zmianami, objawy są różne. W przypadku kręgosłupa szyjnego może być to np. ból promieniuje od karku aż do stawu barkowego i szczytu pachy. Jeśli zmiany pojawiają się w odcinku piersiowym może być to np. ograniczona sprawność ruchowa, czy niemożność wykonania skrętów lub skłonów, pojawia się ból międzyżebrowy podczas kaszlu lub głębokiego oddechu. Najczęściej spotykanymi zmianami zwyrodnieniowymi są te w obrębie odcinka lędźwiowego.
Zwyrodnienie kręgosłupa wywołuje ostre bóle lub przewlekłe dolegliwości np. nerwoból korzonkowy, lumbago lub nerwoból nerwu kulszowego. Najpopularniejszą oznaką choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa jest ból i sztywność pleców, które pojawiają się nawet podczas siedzenia i leżenia. Jeśli choroba jest mocno zaawansowana dochodzi do ucisku rdzenia kręgowego i nerwów pojawia się mrowienie, drętwienie i osłabienie dolnej partii pleców, nóg i stóp.
Aby postawić jednoznaczną diagnozę należy udać się do lekarza. Wykona on badanie radiologiczne lub tomografię komputerową kręgosłupa i jednoznacznie potwierdzi chorobę. Leczenie zwyrodnienia kręgosłupa polega na odciążaniu go. Należy unikać dźwigania ciężarów, nagłych skłonów. Zalecana jest fizjoterapia.